اخبار:   

خانه مقالات و مطالب مقابله با حواس پرتی آلودگی هوا و تاثیر آن بر عملکرد شناختی و هوش

آمار بازدیدکنندگان سایت

آلودگی هوا و تاثیر آن بر عملکرد شناختی و هوش مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل
ادامه مقالات - مقابله با حواس پرتی

 

آلودگی هوا و تاثیر آن بر عملکرد شناختی افراد مسن

آلودگی هوا


هوای بد باعث کاهش توان مغزی سالمندان می شود


بر طبق مطلبی که در مجله ساینس دیلی در 16 نوامبر سال 2012 چاپ شده است ،زندگی در مناطق هوای آلوده می تواند منجر به کاهش عملکرد شناختی در افراد مسن شود که این مطلب  با توجه به تحقیقات جدید  درانجمن پیری شناسی آمریکا درSan Diego ارائه شده است.

این یافته ها بر اساس داده ها ی ایالات متحده آژانس حفاظت از محیط زیست و بهداشت، درمان و بازنشستگی، مطالعه شده است.

این تجزیه و تحلیل توسط جنیفر Ailshire، دکترا و موسسه ملی پیری ،فوق دکترا در مرکز بهداشت، درمان و جمعیت مرکز علم پیری شناسی در دانشگاه کالیفرنیای جنوبی انجام شد.
Ailshire گفت: سلامت و عملکرد در افراد مسن، به خصوص افرادی که در معرض خطرات هوای ناسالم قراردارند کاهش می یابد .

آلودگی هوا منجربه افزایش مشکلات قلبی و عروقی و تنفسی و حتی مرگ زودرس در جمعیت مسن شده است و در معرض آلودگی ذرات هوا قرار گرفتن، ممکن است اثرات منفی بر سلامت مغز و عملکرد آن داشته باشد.
این نشان می دهد که ذرات معلق هوا متشکل از ذراتی هستند که 2.5 میکرومتر قطر دارد و یا حتی کوچکتر، تصور می شود به اندازه کافی کوچک هستند که در صورت استنشاق آنها ، در ریه ها و احتمالا در مغز نفوذ  کنند واین مشکلات را دچار شوند.

نمونه های مورد مطالعه شامل 14،793 نفر از نژادهای سفید، سیاه، اسپانیایی تبار و مردان و زنان 50 ساله و مسن تر که در سال 2004 در مطالعه بهداشت، درمان و بازنشستگی (یک نظرسنجی که در سراسر کشور نماینده از بزرگسالان مسن تر) شرکت کرده اند ،بود.عملکرد شناختی در یک مقیاس از 1 تا 35 اندازه گیری شد که شامل آزمون های ارزیابی فراخوان کلمه، دانش، زبان و جهت گیری بود.
کشف Ailshire این بود که کسانی که زندگی فقیرتری در مناطقی با سطح بالایی از ذرات معلق آلودگی در هوا داشتند در آزمون عملکرد ادراکی نتیجه ضعیف تری داشتند.

مواجهه با  ذرات معلق درهوا ،در محدوده 4،1 تا 20.7 میکروگرم در هر متر مکعب است و هر افزایش با افت 0.36 در نمره عملکرد شناختی همراه بود. در مقایسه، این اثر تقریبا برابربا سه سال پیری است  .

 

تهیه و تنظیم :  مریم عبداللهی (روانشناس ، مشاور و درمانگر)

دپارتمان تحقیقات مرکز نوروفیدبک و بیوفیدبک آلومینا


انتشار مقاله در اینترنت یا در مجلات با درج منبع مقاله (با درج لینک فعال به سایت مرکز آلومینا) منعی ندارد و در غیر اینصورت پیگرد قانونی دارد.

خواننده گرامی : برای تهیه هر یک از این مقالات جهت ارتقا سلامتی شما هم میهنان عزیز ، زمان و انرژی و هزینه بسیار زیادی صرف می شود، پس در حق ما لطف نموده و کپی رایت را رعایت کنید و  به ما در ادامه فعالیتمان امید و انگیزه بدهید . با سپاس از خوانندگان محترم و با امید به روزهای بهتر


خدمات روانشناسی

 

خدمات نوروفیدبک و بیوفیدبک و مشاوره روانشناسی (اضطراب،افسردگی، بیش فعالی ، درمان اختلالات جنسی و روابط زناشویی ، زوج درمانی و... ) و شناخت درمانی و رفتار درمانی (CBT) و ویزیت متخصص روانپزشکی (اعصاب و روان) در مرکز  نوروفیدبک و بیوفیدبک آلومینا انجام می شود.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و تعیین نوبت ویزیت تماس بگیرید.


کلمات کلیدی : هوای آلوده،پیری،ارتباط هوای آلوده با پیری،هوای آلوده با کاهش عملکرد ذهنی،علت کاهش عملکرد ذهنی،علت پیری ذهن،علت پیری مغز،عملکردد شناختی،آلودگی هوا،آلودگی هوا وتاثیر آن بر مغز،آلودگی هوا و تاثیرآن بر عملکرد شناختی

 

 

 

 

افزایش تمرکز و تقویت ذهن و حافظه توسط نوروفیدبک


افزایش هوش


نوروفیدبک یکی از جدیدترین شیوه های افزایش قدرت تمرکز و ذهن است که به همین دلیل به آن دوپینگ مجاز نیز می گویند،که در حال حاضر در بیش از یکهزار مرکز در آمریکا جهت افزایش توانایی های ذهنی و تقویت تمرکز و حافظه استفاده می شود.

نوروفیدبک جهت افزایش تمرکز و حافظه در آمریکا و کشورهای پیشرفته قدمتی حدود 20 ساله دارد ودر حال حاضر تقریبا تمامی مراکز مهم و موثر دنیا مانند سازمان ناسا،بازیکنان تیم های فوتبال لیگ های اروپا و مدیران شرکت های بزرگ و بسیاری از موسسات آموزشی و کادر پزشکی و... از این روش جهت بهبود کارایی استفاده می کنند.

 

از حدود 2 سال پیش نیز در ایران نوروفیدبک و بیوفیدبک جهت بسیاری از بازیکنان تیم های شطرنج و تیر اندازی و توسط بسیاری از پزشکان و متخصصین و دانشجویان و محصلین در حال استفاده روز افزون می باشد.


تا به حال حدود 110 مقاله  معتبر و قابل استناد بین سالهای 85 تا 2010 میلادی در مورد نوروفیدبک در افزایش تمرکز در دنیا چاپ شده است که در حدود 80 درصد این مقالات روش نوروفیدبک در افزایش تواناییهای ذهنی،افزایش تمرکز،بهبود یادگیری و عملکرد تحصیلی،ارتقا عملکرد ورزشی و افزایش توانایی در موسیقی و افزایش خلاقیت و در نهایت افزایش میزان بهره هوشی موثر نشان داده شده است.

 

 

بوسیله این روش شمابه مغز خود آموزش می دهید که چطور امواج  خود را کنترل کند.

برای اینکه بدانید نوروفیدبک چگونه عمل می کند ابتدا باید امواج مغز خود را بشناسید، زیرا تلاش برای بهبود حافظه بدون اینکه مغز خود را بشناسیم مثل تلاش برای ارتقاء یک کامپیوتر است بدون اینکه بدانیم چطور کار می کند؟!!

امواج مغز را می توان به امواج رادیویی تشبیه کرد ، این امواج در فرکانس های مختلف فعال می شوند و تا وقتی بعضی از امواج فعال هستند، فعالیت امواج دیگر محدود است. این امواج به 4 دسته تقسیم می شوند:

 

موج دلتا کندترین و پردامنه ترین موج مغزی است و زمانی که فرد در خواب عمیق است بیشترین فعالیت را دارد.

موج آلفا موجی با فرکانس زیاد است و زمانی که ما در وضعیت Relax هستیم فعال است. موج تتا نیز در خواب فعال تر است . اما موج بتا در مواقعی که فرد در حال تمرکز و یادگیری است بیشترین فعالیت را از خود نشان می دهد.

دانستن این نکته مهم است که این 4 موج در همه زمان ها درجاتی از فعالیت را در مغز دارا هستند، اما شدت و فرکانس فعالیت امواج سبب تفاوت کارکردهای ذهنی افراد مختلف می شود.

برای مثال، افرادی که از مشکلات یادگیری رنج می برند فرکانس موج بتا پایین تری نسبت به افراد عادی دارند.

بنابراین مادامی که ما بتوانیم امواج مغزی خود را کنترل کنیم، می توانیم حافظه و تمرکز خود را بهبود بخشیم.

از سال 1960 تحقیقات بر روی کنترل امواج مغزی توسط انسان آغاز شده و امروزه این باور وجود دارد که این روش علاوه بر داشتن اثرات درمانی بر روی افراد دچار مشکلات یادگیری و بیش فعالی، در افراد عادی نیز سبب ارتقاء سطح حافظه و بهبود قدرت تمرکز می شود.

در پایان لازم است بدانیم که بنابر گفته دانشمندان، حتی افراد نخبه نیز فقط از 10% ظرفیت مغز خود استفاده می کنند و این رقم در بین افراد عادی در بهترین حالت بین 5-4% است، پس تلاش کنیم تا از ظرفیت های مغز خود بیشترین استفاده را داشته باشیم.

در مرکز نوروفیدبک آلومینا خدمات نوروفیدبک جهت بهبود قدرت تمرکز و تقویت حافظه انجام می شود و شما می توانید با مراجعه به مرکز و گذراندن دوره های تقویت حافظه زیر نظر متخصصین از این روش در بهبود عملکرد مغز خود بهره ببرید.

 

هوش بالاتر

 

مقالات

, designed by l.aghaei