درمان سردردهای دوران حاملگی مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل
ادامه مقالات - سردرد (میگرن)

 

برای ورود به سایت کلینیک فوق تخصصی سردرد آلومینا اینجا کلیک کنید

 

درمان سردردهای دوران بارداری

سردرد حاملگی

دکتر شریل باشنل، متخصص مغز و اعصاب دانشگاه ویک فارست در وینستون آمریکا بیان می کند که بهترین روش درمان سردرد برای زنان باردار استفاده از روش های درمانی طبیعی مانند آرام سازی و بیوفیدبک است.

در مواردی که سردرد همراه با سفتی عضلات گردن باشد استفاده از روش های ماساژو درمانی فیزیکی مثل فیزیوتراپی می توانند مفید واقع شوند.

در زیر به سایر روش های کاهش سردردهای دوران بارداری اشاره شده است:

1-  سرما و گرما: شست وشوی صورت با استفاده از یک لیف حمام گرم برای کاهش سردردهای ناشی از عفونت سینوس ها و استفاده از کمپرس آب سرد در پشت گردن برای کاهش سردردهای تنشی در دوران بارداری توصیه شده است.

2-  استراحت کافی و با کیفیت: دراز کشیدن در یک اتاق تاریک و خنک می تواند به کاهش سردرد در زنان باردار کمک کند.باید دقت داشت که میزان خواب در طول شبانه روز به اندازه ی کافی و طبق یک برنامه ی منظم روزانه باشد.

3-    فعالیت بدنی متوسط: ورزش های سبک روزانه می تواند منجر به کاهش سردردهای دوران بارداری شود.

4-  تغذیه ی مناسب: استفاده از برنامه ی غذای متعادل همراه با وعده های کم حجم اما متعدد.به این ترتیب در تمام طول روز سطح قند خون متعادل خواهد بود و این منجر به کاهش سردرد در زنان باردار می شود.

5-  استفاده از روش های کاهش استرس مثل بیوفیدبک، مدیتیشن، آرام سازی عضلانی و ماساژ که با کاستن از سطح استرس روانی منجر به کاهش سردرد در زنان باردار می شود.

در صورتی که هیچ کدام از روش های فوق موثر واقع نشود استفاده از درمان دارویی می تواند برای برخی از زنان باردار توصیه ی مناسبی باشد.متخصصان معمولا برای درمان سردردهای خفیف دوران بارداری از دارو استفاده نمی کنند.

برخی داروهای مناسب برای درمان سردرد زنان باردار عبارت اند از:

1-    استامینوفن ( تیلنول)

2-     کافئین

3-    لیدوکائین داخل بینی ( معمولا برای میگرن استفاده می شود)

4-    ایپوبروفن ( موترین) تنها در 3 ماه دوم بارداری قابل استفاده است.

5-    اندانسترون ( زورفان) برای کاهش حالت تهوع مورد استفاده قرار می گیرد.

 

درمان بیوفیدبک برای میگرن  و سردرد

بیوفیدبک تکنیکی است که می تواند با فراهم کردن اطلاعاتی (بازخورد) از انقباض های عضلانی، دمای پوست، امواج مغزی و سایر فرایندهای فیزیولوژیک بدن بیماران،در جهت آموزش روش های کاهش استرس در بیماران مبتلا به انواع میگرن و سر درد موثر واقع شود.در این روش درمانی،حسگرهای کوچک فلزی که الکترود نامیده می شوند، به پوست بیمار متصل می گردند و مقادیر تنش عضلانی و یا دمای پوست بیمار را اندازه گیری می کنند. برای مثال یک پاسخ استرسی دمای پوست را به دلیل تنگ کردن رگهای خونی کاهش می دهد در حالی که یک پاسخ ریلکسیشن باعث گشاد شدن رگهای خونی و در نتیجه گرم شدن پوست می شود.

نتایج مطالعات انجام شده بسیاری نشان از تغییر جریان خون در مغز حین حمله های میگرن و دوره های محو شدن درد در بین این حملات دارد. با استفاده از تمرینات بیوفیدبک، شخص می تواند جریان خون داخل مغز خود را تحت تأثیر قرار داده و  میزان درد را بهتر کنترل کند.

بسیاری از مطالعات بیوفیدبک نشان داده اند که این درمان هم در بزرگسالان و هم کودکان باعث کاهش تناوب و طول مدت حملات سردرد شده است. به طور عمومی، تأثیرات بیوفیدبک قابل مقایسه با بسیاری از داروهای استفاده شده برای سردردهای مزمن بوده است و می تواند به عنوان یک درمان با اولویت بالا برای بهبود میگرن های تکرار شونده باشد.

 

جایگاه بیوفیدبک و درمان سایکو تراپی در درمان میگرن در کتب رفرانس مغز و اعصاب

در کتاب نورولوژی برادلی چاپ جدید (2012) بیش از 9 بار لغت بیوفیدبک در فصل سردرد آمده است(نمونه ای از این موارد را در ادامه بخوانید)

 

MIGRAINE AND PREGNANCY

در میگرن در بارداری: استفاده از دارو باید کاملا محدود شود و برای بیشتر حملات خفیف تا متوسط بیوفیدبک توصیه می شود

صفحه 1729 ستون دوم پاراگراف دوم (کتاب برادلی رفرانس مغز و اعصاب چاپ 2012)

The use of medication to treat migraine during pregnancy should be limited. For most mild to moderate attacks, use nonpharmacological treatment, including biofeedback, rest, and relaxation therapy

 

دپارتمان تحقیقات مرکز نوروفیدبک و بیوفیدبک آلومینا

 

 

بیو فیدبک و تمرینات ریلکسیشن می توانند در بسیاری از دپارتمان های روانشناسی و روانپزشکی مراکز درمانی در دسترس باشند.

 

تهیه و تنظیم :  انیس جهانبازی (کارشناس ارشد روانشناسی ، مشاور و درمانگر)

دپارتمان تحقیقات مرکز نوروفیدبک و بیوفیدبک آلومینا


انتشار مقاله در اینترنت یا در مجلات با درج منبع مقاله (با درج لینک فعال به سایت مرکز آلومینا) منعی ندارد و در غیر اینصورت پیگرد قانونی دارد.

خواننده گرامی : برای تهیه هر یک از این مقالات جهت ارتقا سلامتی شما هم میهنان عزیز ، زمان و انرژی و هزینه بسیار زیادی صرف می شود، پس در حق ما لطف نموده و کپی رایت را رعایت کنید و  به ما در ادامه فعالیتمان امید و انگیزه بدهید . با سپاس از خوانندگان محترم و با امید به روزهای بهتر

مرکز تخصصی نوروفیدبک و بیوفیدبک آلومینا

 

 


خدمات درمان میگرن با روش بیوفیدبک بصورت اختصاصی


زیر نظر متخصصین مغز و اعصاب


در مرکز بیوفیدبک و نوروفیدبک آلومینا انجام می شود

 

 

 

خدمات نوروفیدبک و بیوفیدبک و مشاوره روانشناسی (اضطراب،افسردگی، بیش فعالی ، درمان اختلالات جنسی و روابط زناشویی ، زوج درمانی و... ) و شناخت درمانی و رفتار درمانی (CBT) و ویزیت متخصص روانپزشکی (اعصاب و روان) و متخصص مغز و اعصاب (درمان میگرن،سرگیجه،تشنج،سکته مغزی و ...)در مرکز  نوروفیدبک و بیوفیدبک آلومینا انجام می شود.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و تعیین نوبت ویزیت تماس بگیرید