اخبار:   

خانه مقالات و مطالب کودکان بیش فعال کنترل کودک بیش فعال و پرخاشگر

آمار بازدیدکنندگان سایت

کنترل کودک بیش فعال و پرخاشگر مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل
ادامه مقالات - کودکان بیش فعال

هر پدر و مادری که یک کودک مبتلا به اختلال کمبود توجه دارد باید بداند که برای مقابله با مشکلات رفتاری این کودکان چطور باید رفتار کند. گاهی اوقات  والدین ،یک کودک را مورد ضربه های شلاق قرار میدهند و یا گاهی به خواسته های او تن در میدهند. اما در حدود نیمی از تمام پدر و مادرانی که دارای کودکان مبتلا به بیش فعالی هستند تقریبا همه روزه با مشکلات شدید رفتاری فرزندشان و چالش های نظم و انضباط درآنها روبرو هستند.

 

کودک بیش فعال

 

به همین دلیل 40 درصد از کودکان مبتلا به بیش فعالی ونقص توجه  دچار اختلال رفتارهای جسورانه، تجاوز مزمن، طغیان مکرر، نادیده گرفتن درخواست ها و رفتارهای آزارنده هستند.بعضی از رفتارهایی که ممکن است از این کوکان سر بزند عبارتند از:


• 4 ساله که به محض بیدار شدن ، باعث آزار پدر و مادر خود میشوند وممکن است والدین با انفجار تلویزیون هم مواجه شوند.
•. 7 ساله ممکن است که فریاد بزند "نه"و به هر درخواست پدرو مادر خود گوش ندهد وتوهین کند والفاظ بدی را استفاده کند.
• 11 ساله که با مشت خود دیوار را سوراخ کرده و پس از آن از نظر جسمی مورد ضرب و شتم مادر قرار خواهد گرفت.
داگلاس رایلی، دکترا، نویسنده کودک جسور و روانشناس کودک در نیوپورت نیوز می گوید: با این کودکان به راحتی  می توانیم برخورد کنیم در صورتی که با آنها وارد یک جنگ نشویم وبه صورت مسالمه آمیز برخورد کنیم ودر آخروالدین  متوجه میشوند که روش های تربیتی آنها اشتباه بوده وبه خانواده درمانی روی می آورند.


تنش برخورد با یک کودک دارای مشکل ،بر کل خانواده تاثیر می گذارد. ممکن است در روابط والدین نیز تاثیر منفی داشته باشد و دلیلش ،این است که دوستان و بستگان تمایل به سرزنش رفتار در پدر و مادر دارند. نظم و انضباط متناقض ،هم ممکن است نقش مهمی در توسعه  رفتارهای عجیب و غریب داشته باشد، اما تنها علت نیست. واقعیت تاسف باراین است که استراتژی های نظم و انضباط که بر کودکان عادی عمل می کند به سادگی برروی بچه هایی که با مشکلات نقص توجه  دست وپنجه نرم می کنند موثر واقع نمی افتد.


خوشبختانه روانشناسان با درمان رفتارمدار،توانسته اند حتی بر جسور ترین کودکان هم موثر باشند. این همیشه آسان نیست، اما می تواند به طور معمول با کمک روان درمانی تخصصی انجام شود.


هیچ کس نمی داند که چرا بچه های دارای بیش فعالی ونقص توجه رفتارهای نمایشی یا متضاد از خود نشان می دهند  به نظر می رسد مظهر تکانشگری با بیش فعالی ونقص توجه مرتبط است .

اعصاب خورد


در مورد رفتارهای این کودکان نظریات متفاوتی وجود دارد یکی از آنها عبارتند از:

 

بسیاری از کودکان بیش فعال که با نقص توجه تشخیص داده می شوند در واقع ویژگی های متضادی را نشان میدهند. به طور پیش فرض ،آنها عمدا بدرفتاری نمی کنند بلکه به این دلیل که آنها نمی توانند انگیزه های خود را کنترل کنند انجام میدهند.


دیدگاه دیگر این است که رفتار متضاد است که به سادگی راه را برای مقابله بچه ها با نا امیدی و درد عاطفی در ارتباط با داشتن اختلال بیش فعالی ونقص توجه باز می کند.


هنگامی که کودکان تحت فشار( اعم از اینکه دارای اختلال بیش فعالی هستند یا پدر و مادرشان طلاق گرفته اند) هستند درصد خاصی از کودکان دچار اضطراب و افسردگی نیز می شوند. کودکان مبتلا به بیش فعالی ونقص توجه رااز سن جوانی به بعد از دیگران متفاوت می دانیم مخصوصا وقتی وارد جامعه می شوند ،یا هنگام ورود به دانشگاه مشکلات بیشتر میشود. حدود نیمی از تمام کودکان پیش دبستانی با نقص توجه  زودتراز سن 8 سالگی تشخیص داده می شوند.

 

بچه های بزرگتر با نقص توجه ، کمتر احتمال دارد تشخیص داده شوند واغلب بدون درمان رها می شوند، رفتارهای متضاد آنها می تواند به اختلال سلوک یا حتی  یک مشکل رفتاری جدی تر تبدیل شود مانند: خشونت فیزیکی، دزدی، فرار از خانه، آتش سوزی راه انداختن و دیگر رفتارهای بسیار مخرب که اغلب غیر قانونی هستند.


درمان


هر کودک مبتلا به بیش فعالی ونقص توجه که نشانه هایی از رفتار متضاد دارد به درمان مناسب نیاز دارد:

 

گام اول این است که اطمینان حاصل کنید که بیش فعالی ونقص توجه کودک تحت کنترل است وداروهای محرک در این مورد مانند آب بر روی آتش عمل میکند.وبهتر است برای اصلاح رفتار فرد بیش فعال از روش های رفتاری اصلاح رفتار استفاده کرد و بهتر است برای مشورت به یک خانواده درمانگر آموزش دیده درزمینه مشکلات رفتاری در دوران کودکی مراجعه کرد.
درمانگر باید  اختلال فرزند را با اضطراب، افسردگی و اختلال دوقطبی تمیز دهد. درمانگر ممکن است درمان شناختی را برای کودک توصیه کند،وبهترین روش  برای کمک به او به طور موثر مقابله با شرایط دشوار است.


با این حال، در اغلب موارد، درمان انتخابی برای نقص توجه ،مدیریت و آموزش پدر و مادر است، که در آن خانواده درمانگر به پدر ومادر برای تغییر روش هایشان نسبت به رفتار با فرزند خود (اعم از خوب وبد)آموزش میدهند .بین جلسات در هفته، پدر و مادر آنچه را که آموخته اند وپیشرفتشان را به درمانگرگزارش میدهند. معمولارفتار درمانی شامل زمان و یا حذف یک پاداش هم میشود.


آموزش والیدن ،مدیریتی است که اغلب بسیار موثر است، با بهبود رفتار کودک به طرز چشمگیری در چهار از پنج مورد همراه است. والدینی که تحت آموزش هستند،به طور معمول رضایت زناشویی بیشتر و همچنین بهبود رفتاررا نسبت به فرزندان دیگر خود را گزارش میکنند. در حالی که برخی از والدین در نیاز به آموزش طفره میروند. پدر و مادر اغلب این مشکل را با ارائه نظم و انضباط بیش از حد خشن یا تغذیه ناسازگارهمراه دارند. در عوض، پدر و مادر باید قدرت خود را با راه اندازی پاداش و مجازات به خوبی به تصویر بکشند و سپس اجرای آنهارا به طور مداوم انجام دهند.


مهم ترین قاعده این است که والدین باید رفتار منحصر به فرد را، شخصی تلقی نکنند،آرام و دوستانه در هر زمان میتوانند دخالت کنند.


رفتار خوب ،پاداش و یا مجازات رفتار بد ،یک مفهوم انقلابی نیست، اما با کودک باید با احتیاط این کار را انجام داد. والدین باید به خود انگیزه دهند یا سرعت عکس العمل رادر خود مهار کنند. در همان زمان، آنها باید یاد بگیرند که چگونه به جایگزینی امتیازات یا از دست دادن تشویق ها ویا اعمال تنبیه ها بپردازند.

بسیاری از والدین آنقدر بررفتار بد متمرکز شده اند که حتی کارهای مثبت را هم نادیده میگیرند.  با این وجود تقویت مثبت در قلب و روح آموزش برای والدین است.بدون استثنا، پدر و مادرها به درمان با این ایده از سرکوب، حذف و یا کاهش رفتار مشکل دارند وبه انها آموزش داده می شود که چه کاری انجام دهند تا جیغ زدن ،کوبیدن درب ویا پرتاب اشیا را خاموش کنند. پاسخ شامل :تقویت صحبت بی سر و صدا، بسته شدن درب به آرامی، و دست زدن به اشیاء با دقت و آنها را پرتاب کردن است. باید به پدر و مادرکمک شود تا رفتار خوب را یاد بگیرند، والدین اغلب برای ستایش یک رفتار و یا  استفاده از تقویت کننده ها تردید دارند. پدر و مادرباید مشتاق تشویق کردن باشند واین برای تغییر رفتار کودک ایده آل است . به عنوان مثال، شما ممکن است بگویید:این بازی شما فوق العاده است در حالی که فرزند خود را می بوسید که هم شامل تقویت کننده کلامی است ،هم غیر کلامی .


پاداش ها و مجازات های مناسب از کودکی به کودک دیگر متفاوت است. البته توجه داشته باشید که برنامه های خلاقانه شما بستگی به توانایی ها و نیازهای خاص فرزندتان دارد.

مترجم :  مریم عبداللهی (روانشناس)

دپارتمان تحقیقات مرکز نوروفیدبک و بیوفیدبک آلومینا


انتشار مقاله در اینترنت یا در مجلات با درج منبع مقاله (با درج لینک فعال به سایت مرکز آلومینا) منعی ندارد و در غیر اینصورت پیگرد قانونی دارد.

خواننده گرامی : برای تهیه هر یک از این مقالات جهت ارتقا سلامتی شما هم میهنان عزیز ، زمان و انرژی و هزینه بسیار زیادی صرف می شود، پس در حق ما لطف نموده و کپی رایت را رعایت کنید و  به ما در ادامه فعالیتمان امید و انگیزه بدهید . با سپاس از خوانندگان محترم و با امید به روزهای بهتر

مرکز تخصصی نوروفیدبک و بیوفیدبک آلومینا

 

خدمات نوروفیدبک و بیوفیدبک و مشاوره روانشناسی (اضطراب،افسردگی،بیش فعالی و... ) و شناخت درمانی و رفتار درمانی (CBT) و ویزیت متخصص روانپزشکی (اعصاب و روان) و متخصص مغز و اعصاب (درمان میگرن،سرگیجه،تشنج،سکته مغزی و ...)در مرکز  نوروفیدبک و بیوفیدبک آلومینا انجام می شود.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و تعیین نوبت ویزیت تماس بگیرید.

 

:موضوع :روش های تربیتی کودکان بیش فعال ونقص توجه

کلمات کلیدی : آموزش تربیتی کودکان بیش فعال،علائم رفتاری در بیش فعالی ونقص توجه،تقویت ،پاداش ،تنبیه ،نحوه رفتار والدین با کودکان بیش فعال

 

 

 

 

 

جدیدترین و مطمئن ترین روش درمان


اختلال بیش فعالی کم توجهی کودکان و بزرگسالان


 


 

امروزه نوروفیدبک به عنوان یکی از مؤثرترین روشهای درمانی و جایگزین دارو های شیمیایی در کودکان دچار بیش فعالی یا همان ADHD شناخته شده است. هدف از درمان بوسیله این روش این است که به کودک بیاموزیم چطور می تواند رفتارهای مغزش را تغییر دهدو در نهایت عملکردهای مربوط به بیش فعالی را از بین ببرد.

این به این معنی است که کودک شما می تواند به مغز خود بیاموزد که بیش فعال نباشد!

بیوفیدبک مانند آینه ای است که عملکرد مغزمان را که به طور عادی ما از آن آگاه نیستیم ، به نمایش در می آورد و به ما می آموزد تا اطلاعاتی راجع به وضعیت بیولوژیک مغز خود بدست بیاوریم و از این اطلاعات جهت کنترل ارادی فعالیت های مغزمان استفاده کنیم.

نوروفیدبک نوعی بیوفیدبک است که می تواند جهت آموزش کودکان دچارADHD جهت تغییر رفتارشان استفاده شود. به این صورت که دستگاه اطلاعات الکتریکی مغز کودک و امواج مغزی او را ثبت می کند و  با ثبت امواج و تقویت امواج مثبت و مفید، نوروفیدبک انجام می شود و کودک می آمزد که چطور می تواند بیشتر توجه و تمرکز داشته باشد.

حال این امواج مغزی که در نوروفیدبک روی آنها کار می شود، چه هستند و چگونه کار می کنند؟

هر فرد نرمال 4 دسته موج مغزی دارد که عبارتند از:

 

موج آلفا در زمان آرامش و relaxation فعالیت بسزایی دارد.

موج بتا سریع ترین موج مغزی است و در مواقع توجه و تمرکز فعالیت زیادی دارد. موجی به نام SMR نیز وجود دارد که زیرمجموعه ای از موج بتا است و زمانی که فرد برای انجام یک فعالیت کاملاً فوکوس کرده فعال است.

موج تتا در زمانی که فرد در حال به خواب رفتن است و یا افکار پوچ و بی هدفی دارد فعال است .

موج دلتا کندترین موج مغز است و در هنگام خواب عمیق فعال ترین موج است.

وقتی یک کودک نرمال تلاش می کند مطلبی بخواند یا روی موضوعی تمرکز کند، امواج بتا در مغزش افزایش می یابد، اما در کودکان بیش فعال، این اتفاق نمی افتد و به جای افزایش موج بتا، موج تتا در مغزشان افزایش می یابد (موج افکار پوچ) ، و این به این معنی است که این کودکان نمی توانند به اندازه کودکان دیگر تمرکز کنند.


آیا نوروفیدبک به راستی روش مؤثری است؟

وقتی کودک بیش فعال نیاز به توجه دارد، به جای افزایش موج بتا در مغزش، موج تتای او بالا می رود و در دستگاه EEG بالا بودن موج تتا نسبت به بتای او ثبت می شود. در جلسات نوروفیدبک درمانی، به کودک می آموزیم که چگونه موج بتای خود را بالا بیاورد. معمولاً بعد از 30 جلسه درمان، کودک کاملاً می آموزد که چطور امواج مغز خود را کنترل کند . علاوه بر بهبود توجه و تمرکز در کودکان، علائم دیگر بیش فعالی نیز در کودک کمرنگ می شوند. این بهبودی، قابل مقایسه با زمانی است که کودک در حال مصرف روزانه  4 قرص ریتالین است.

در کودک تحت درمان با دارو، با پایان نیمه عمر دارو در بدن، علائم برمی گردد اما زمانی که کودک می آموزد که چطور امواج مغز خود را کنترل کند، علائم خاموش می شوند و این بهبودی دائمی است ، و بدان معنی است که وقتی جلسات درمانی کامل شد، کودک شما فردی نرمال خواهد بود و این نکته وجه تفاوت نوروفیدبک با سایر روش های درمانی است.


آیا این روش علمی است؟ روش نوروفیدبک از حدود 4 سال پیش توسط اداره غذا و داروی آمریکا ( معتبرترین سازمان جهانی پزشکی) جهت درمان بیش فعالی ،کم توجهی مورد تایید قرار گرفته است.

مقاله نوروفیدبک  در درمان کودکان بیش فعال و مقایسه آن با درمان دارویی (ریتالین) :

http://www.sid.ir/fa/VEWSSID/J_pdf/5791387V1107.pdf


آیا نوروفیدبک محدودیت و عوارضی نیز دارد؟

در مورد عوارض احتمالی جانبی این روش در 30 سال گذشته مطالعات بسیاری انجام شده و خوشبختانه هیچگونه عارضه جانبی برای این روش درمانی ذکر نشده است، این در حالی است که درمورد داروهای شیمیایی مثل ریتالین لیست بلند بالایی از عوارض گزارش شده است(برای مشاهده عوارض ریتالین اینجا کلیک کنید)


آیا در آمریکا و سایر کشورهای پیشرفته از نوروفیدبک در درمان کودکان بیش فعال کم توجه استفاده می شود؟

در آمریکا  بیش از 1000 مرکز نوروفیدبک وجود دارد که این رقم در 5 سال گذشته از کمتر از 100 مرکز به این تعداد رسیده که این موضوع خود حاکی از میزان اهمیت و محبوبیت این روش درمانی در کشورهای پیشرفته می باشد .


متاسفانه تنها مشکل این روش این است که نوروفیدبک و بیوفیدبک به دلیل هزینه نسبتا زیاد نسبت به دارو درمانی حتی در کشورهای پیشرفته ، فقط توسط قشر مرفه جامعه استفاده می شود، و عملا بخش زیادی از جامعه به دلیل مشکلات مالی از این درمان محرومند و خانواده ها مجبورندسالها مصرف  داروهای شیمیایی را برای کودکان بیش فعال خود تحمل کنند! و با وجود اگاهی از عوارض این داروها چاره ای جز پذیرش نداشته باشند!  لذا ما در مرکز نوروفیدبک آلومینا سعی کردیم با کم کردن هزینه نوروفیدبک (تا 10 برابر کمتر از هزینه متعارف در دنیا و چندین برابر کمتر از هزینه متعارف در ایران) ،امکان استفاده از آن را برای کلیه اقشار فراهم نمائیم.

هدف ما سلامتی فرزندان این سرزمین است،پس اگر حتی هزینه های فعلی درمان را نیز نمی توانید بپردازید اصلا نگران نباشید،در این مورد می توانید با کادر درمان گفتگو کنید و در صورت تایید این موضوع و نیاز کودک شما به نوروفیدبک،حتما تخفیف جداگانه ای برای شما در نظر گرفته خواهد شد.

نکته ای که باید به آن توجه شود این است که برای ادامه جلسات نوروفیدبک، کودک باید انگیزه داشته باشد و اگر کودک در سن مناسبی نباشد، خسته می شود و انگیزه ادامه درمان را نخواهد داشت. اگر سن کودک خیلی پایین باشد، نمی تواند همکاری مناسبی داشته باشد و در سنین بالا نیز  مغز دیگر توانایی یادگیری و تغییر را تا حدودی از دست می دهد لذا بهترین سن توصیه شده برای این درمان حداقل سن 5 سال و حداکثر سن 35 سال می باشد.

در مرکز نوروفیدبک آلومینا خدمات درمانی بوسیله روش نوروفیدبک  در کودکان بیش فعال انجام می شود و شما می توانید با پر کردن فرم تشکیل پرونده و سپس انجام جلسات درمانی، از این درمان جهت بهبود بیش فعالی کودکتان بهره ببرید.

 

مقالات

, designed by l.aghaei