اخبار:   

خانه مقالات و مطالب کودکان بیش فعال استراتژی هایی برای رفتار بهتر کودکان بیش فعال ونقص توجه

آمار بازدیدکنندگان سایت

استراتژی هایی برای رفتار بهتر کودکان بیش فعال ونقص توجه مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل
ادامه مقالات - کودکان بیش فعال

موضوع :راههای تربیتی کودک

اصول درمان رفتاری کودکان بیش فعال ونقص توجه بسیار آسان است که فقط به درک و پیاده سازی طرح ها نیاز است وحتی بدون کمک درمانگر هم می توانید آنها را انجام دهید. بسیاری از اصلاح رفتارها  فقط به حس مشترک پدر و مادر بستگی دارد. ویلیام پلهام، دکترا ومدیر مرکز کودکان و خانواده در دانشگاه ایالتی نیویورک در بوفالو بیان میکند :مشکل این است که هیچ کدام از پدر و مادرها خوب آموزش ندیده اند ومهارت های لازم در برخورد با این کودکان را ندارند. ایده اولیه این است که مجموعه قواعد خاصی را بر رفتار کودک خود (نه مبهم و یا بیش از حد گسترده وطاقت فرسا) حاکم کنید و برای به اجرا درآوردن مقررات خود به طور مداوم باید  نتایج مثبت را دنبال کرد و برای عواقب منفی رفتاشان تنبیهاتی از نوع حذف پاداش در نظر بگیرید.

 

استراتژی هایی برای رفتار بهتر کودکان بیش فعال ونقص توجه:


1. اطمینان حاصل کنید که کودک شما قوانین را درک کرده است:


برای اینکه اطمینان حاصل کنید که فرزند شما می داند قوانین به چه صورت است لیست هایی راتهیه کرده وآنها را در اطراف خانه قرار دهید. به عنوان مثال، شما ممکن است یک لیست از چیزهایی خاصی که فرزند شما باید انجام دهد تا برای آماده شدن به مدرسه انجام دهد تهیه می کنید.اطمینان حاصل کنید که قوانین به روشنی وبدون ابهام بیان شده است وانها را درک کرده است.

 

2. ارائه دستورات، واضح و روشن باشد:


دقیقا همان چیزی که شما می خواهید ازاو تا انجام دهد را به او بگویید. در نهایت، عواقب تمرد از فرمان را برای او توضیح دهید.


3. ایجاد تعادل بین ستایش فرزند شما و ارائه انتقاد :

 

همان قدر که ستایش کردن ازرفتار فرزندتان را انجام میدهید به همان نسبت باید رفتار بدشان را هم مورد توجه قرار دهید.  
اگر شما بیش از حد انتقاد کنید باعث کاهش استانداردهای کمی کودک می شوید.


4. رفتار خوب را تشویق وبه کودک خود پاداش دهید:


برای انجام فعالیت های مطلوب قبل از تکمیل کارهایش پاداش دهید تا باعث دلگرمی وی شده وبه انجام بیشتر تکالیف تشویق شود وحتما بلافاصله بعد از انجام کارهای سخت وطاقت فرسا به وی پاداش دهید.


5. راه اندازی یک سیستم نشانه ای برای پاداش و پیامدها وعواقب رفتار:


یکی از سیستم های موثر برای تشویق کودک ،یک شیشه وتیله تهیه کرده وبه ازای هر رفتار مناسب یک تیله درون شیشه قرار دهید ودر آخر یا به ازای تعدادی رفتار مناسب یاد بگیرد که پاداش بگیرد نه به ازای هر رفتارش.

 

6. گذاشتن شرایط پاداش وتنبیه :


با بچه های بزرگتر برای شرایط پاداش وتنبیه رفتارشان می توانید وارد مذاکره شوید.

 

7. معلمان فرزند خود را به راه اندازی یک سیستم مشابه رفتاری در مدرسه هدایت کنید:
یکی از بهترین ابزار برای همکاری اولیا و مربیان کارت گزارش روزانه است. ملاقات با معلم کلاس مورد نظر در پایان هر روز مدرسه، معلم می تواند ارزیابی سریع ازپایبندی فرزند شما به این اهداف رفتاری داشته باشد وبه صورت سندی به منزل ارسال کند.


اگر فرزند شما در مدرسه راهنمایی یا دبیرستان است از مشاور بخواهید که یک کارت گزارش روزانه را با تمام معلمان فرزند شما را مورد بحث بگذارد. بسیاری از والدین این استراتژی ها را در زندگی خانوادگی بدون نیاز به یک متخصص رفتار درمانگر اجرا می کنند .

 

اگر شما دچار مشکل در این زمینه هستید میتوانید از کمک های درمانگر استفاده کنید تا شما را در ادامه  این کار راهنمایی وکمک کند.

 

مترجم :  مریم عبداللهی (روانشناس)

دپارتمان تحقیقات مرکز نوروفیدبک و بیوفیدبک آلومینا


انتشار مقاله در اینترنت یا در مجلات با درج منبع مقاله (با درج لینک فعال به سایت مرکز آلومینا) منعی ندارد و در غیر اینصورت پیگرد قانونی دارد.

خواننده گرامی : برای تهیه هر یک از این مقالات جهت ارتقا سلامتی شما هم میهنان عزیز ، زمان و انرژی و هزینه بسیار زیادی صرف می شود، پس در حق ما لطف نموده و کپی رایت را رعایت کنید و  به ما در ادامه فعالیتمان امید و انگیزه بدهید . با سپاس از خوانندگان محترم و با امید به روزهای بهتر

مرکز تخصصی نوروفیدبک و بیوفیدبک آلومینا

 

خدمات نوروفیدبک و بیوفیدبک و مشاوره روانشناسی (اضطراب،افسردگی،بیش فعالی و... ) و شناخت درمانی و رفتار درمانی (CBT) و ویزیت متخصص روانپزشکی (اعصاب و روان) و متخصص مغز و اعصاب (درمان میگرن،سرگیجه،تشنج،سکته مغزی و ...)در مرکز  نوروفیدبک و بیوفیدبک آلومینا انجام می شود.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و تعیین نوبت ویزیت تماس بگیرید.

 

موضوع : روش های تربیتی کودکان با بیش فعالی ونقص توجه (تشویق )

کلمات کلیدی: روش تشویق کودکان ،ستایش،تشویق ،اعتماد بنفس ،انتقاد،تشویق صحیح

 

 

 

 

 

 

جدیدترین و مطمئن ترین روش درمان


اختلال بیش فعالی کم توجهی کودکان و بزرگسالان


 


 

امروزه نوروفیدبک به عنوان یکی از مؤثرترین روشهای درمانی و جایگزین دارو های شیمیایی در کودکان دچار بیش فعالی یا همان ADHD شناخته شده است. هدف از درمان بوسیله این روش این است که به کودک بیاموزیم چطور می تواند رفتارهای مغزش را تغییر دهدو در نهایت عملکردهای مربوط به بیش فعالی را از بین ببرد.

این به این معنی است که کودک شما می تواند به مغز خود بیاموزد که بیش فعال نباشد!

بیوفیدبک مانند آینه ای است که عملکرد مغزمان را که به طور عادی ما از آن آگاه نیستیم ، به نمایش در می آورد و به ما می آموزد تا اطلاعاتی راجع به وضعیت بیولوژیک مغز خود بدست بیاوریم و از این اطلاعات جهت کنترل ارادی فعالیت های مغزمان استفاده کنیم.

نوروفیدبک نوعی بیوفیدبک است که می تواند جهت آموزش کودکان دچارADHD جهت تغییر رفتارشان استفاده شود. به این صورت که دستگاه اطلاعات الکتریکی مغز کودک و امواج مغزی او را ثبت می کند و  با ثبت امواج و تقویت امواج مثبت و مفید، نوروفیدبک انجام می شود و کودک می آمزد که چطور می تواند بیشتر توجه و تمرکز داشته باشد.

حال این امواج مغزی که در نوروفیدبک روی آنها کار می شود، چه هستند و چگونه کار می کنند؟

هر فرد نرمال 4 دسته موج مغزی دارد که عبارتند از:

 

موج آلفا در زمان آرامش و relaxation فعالیت بسزایی دارد.

موج بتا سریع ترین موج مغزی است و در مواقع توجه و تمرکز فعالیت زیادی دارد. موجی به نام SMR نیز وجود دارد که زیرمجموعه ای از موج بتا است و زمانی که فرد برای انجام یک فعالیت کاملاً فوکوس کرده فعال است.

موج تتا در زمانی که فرد در حال به خواب رفتن است و یا افکار پوچ و بی هدفی دارد فعال است .

موج دلتا کندترین موج مغز است و در هنگام خواب عمیق فعال ترین موج است.

وقتی یک کودک نرمال تلاش می کند مطلبی بخواند یا روی موضوعی تمرکز کند، امواج بتا در مغزش افزایش می یابد، اما در کودکان بیش فعال، این اتفاق نمی افتد و به جای افزایش موج بتا، موج تتا در مغزشان افزایش می یابد (موج افکار پوچ) ، و این به این معنی است که این کودکان نمی توانند به اندازه کودکان دیگر تمرکز کنند.


آیا نوروفیدبک به راستی روش مؤثری است؟

وقتی کودک بیش فعال نیاز به توجه دارد، به جای افزایش موج بتا در مغزش، موج تتای او بالا می رود و در دستگاه EEG بالا بودن موج تتا نسبت به بتای او ثبت می شود. در جلسات نوروفیدبک درمانی، به کودک می آموزیم که چگونه موج بتای خود را بالا بیاورد. معمولاً بعد از 30 جلسه درمان، کودک کاملاً می آموزد که چطور امواج مغز خود را کنترل کند . علاوه بر بهبود توجه و تمرکز در کودکان، علائم دیگر بیش فعالی نیز در کودک کمرنگ می شوند. این بهبودی، قابل مقایسه با زمانی است که کودک در حال مصرف روزانه  4 قرص ریتالین است.

در کودک تحت درمان با دارو، با پایان نیمه عمر دارو در بدن، علائم برمی گردد اما زمانی که کودک می آموزد که چطور امواج مغز خود را کنترل کند، علائم خاموش می شوند و این بهبودی دائمی است ، و بدان معنی است که وقتی جلسات درمانی کامل شد، کودک شما فردی نرمال خواهد بود و این نکته وجه تفاوت نوروفیدبک با سایر روش های درمانی است.


آیا این روش علمی است؟ روش نوروفیدبک از حدود 4 سال پیش توسط اداره غذا و داروی آمریکا ( معتبرترین سازمان جهانی پزشکی) جهت درمان بیش فعالی ،کم توجهی مورد تایید قرار گرفته است.

مقاله نوروفیدبک  در درمان کودکان بیش فعال و مقایسه آن با درمان دارویی (ریتالین) :

http://www.sid.ir/fa/VEWSSID/J_pdf/5791387V1107.pdf


آیا نوروفیدبک محدودیت و عوارضی نیز دارد؟

در مورد عوارض احتمالی جانبی این روش در 30 سال گذشته مطالعات بسیاری انجام شده و خوشبختانه هیچگونه عارضه جانبی برای این روش درمانی ذکر نشده است، این در حالی است که درمورد داروهای شیمیایی مثل ریتالین لیست بلند بالایی از عوارض گزارش شده است(برای مشاهده عوارض ریتالین اینجا کلیک کنید)


آیا در آمریکا و سایر کشورهای پیشرفته از نوروفیدبک در درمان کودکان بیش فعال کم توجه استفاده می شود؟

در آمریکا  بیش از 1000 مرکز نوروفیدبک وجود دارد که این رقم در 5 سال گذشته از کمتر از 100 مرکز به این تعداد رسیده که این موضوع خود حاکی از میزان اهمیت و محبوبیت این روش درمانی در کشورهای پیشرفته می باشد .


متاسفانه تنها مشکل این روش این است که نوروفیدبک و بیوفیدبک به دلیل هزینه نسبتا زیاد نسبت به دارو درمانی حتی در کشورهای پیشرفته ، فقط توسط قشر مرفه جامعه استفاده می شود، و عملا بخش زیادی از جامعه به دلیل مشکلات مالی از این درمان محرومند و خانواده ها مجبورندسالها مصرف  داروهای شیمیایی را برای کودکان بیش فعال خود تحمل کنند! و با وجود اگاهی از عوارض این داروها چاره ای جز پذیرش نداشته باشند!  لذا ما در مرکز نوروفیدبک آلومینا سعی کردیم با کم کردن هزینه نوروفیدبک (تا 10 برابر کمتر از هزینه متعارف در دنیا و چندین برابر کمتر از هزینه متعارف در ایران) ،امکان استفاده از آن را برای کلیه اقشار فراهم نمائیم.

هدف ما سلامتی فرزندان این سرزمین است،پس اگر حتی هزینه های فعلی درمان را نیز نمی توانید بپردازید اصلا نگران نباشید،در این مورد می توانید با کادر درمان گفتگو کنید و در صورت تایید این موضوع و نیاز کودک شما به نوروفیدبک،حتما تخفیف جداگانه ای برای شما در نظر گرفته خواهد شد.

نکته ای که باید به آن توجه شود این است که برای ادامه جلسات نوروفیدبک، کودک باید انگیزه داشته باشد و اگر کودک در سن مناسبی نباشد، خسته می شود و انگیزه ادامه درمان را نخواهد داشت. اگر سن کودک خیلی پایین باشد، نمی تواند همکاری مناسبی داشته باشد و در سنین بالا نیز  مغز دیگر توانایی یادگیری و تغییر را تا حدودی از دست می دهد لذا بهترین سن توصیه شده برای این درمان حداقل سن 5 سال و حداکثر سن 35 سال می باشد.

در مرکز نوروفیدبک آلومینا خدمات درمانی بوسیله روش نوروفیدبک  در کودکان بیش فعال انجام می شود و شما می توانید با پر کردن فرم تشکیل پرونده و سپس انجام جلسات درمانی، از این درمان جهت بهبود بیش فعالی کودکتان بهره ببرید.

 

مقالات

, designed by l.aghaei