اخبار:   

خانه مقالات و مطالب کودکان بیش فعال غذاهای توصیه شده برای کودکان بیش فعال

آمار بازدیدکنندگان سایت

غذاهای توصیه شده برای کودکان بیش فعال مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل
ادامه مقالات - کودکان بیش فعال

تغذیه خوب می تواند تفاوت قابل توجهی در زندگی کودکان مبتلا به اختلال بیش فعالی وکمبود توجه به وجود آورد.

تغذیه سالم


مداخلات تغذیه ای برای صدها نفر از کودکان مبتلا به بیش فعالی ونقص توجه در طول 24 سال گذشته انجام می شود. در بسیاری از موارد، تغییرات در رژیم غذایی نه تنها به بهبود علائم بیش فعالی، تمرکز و تکانشگری منجر شده است، بلکه رفتاری آرام را نیز در بر داشته است.


بسیاری از والدین مشتاق هستند که غذاها و مکمل هایی را برای کمک به کودکان خود در مدیریت علائمشان بگنجانند اما آنها اغلب نمی دانند از کجا شروع کنند. در زیر چند تغییر در رژیم غذایی واضافه کردن مواد غذایی به برنامه روزانه کودک ارائه شده است:

 

توقف قند خون، روغن ماهی،نگهداری سطح آهن،بررسی سطح روی و منیزیم،کاهش مواد شیمیایی موجود در بعضی مواد غذایی،سازمان دادن برای بعضی مواد غذایی حساسیت زا،سعی در مصرف گیاهان مفید از جمله مواردی است که باید افزایش وکاهش انها را رعایت کرد.


توقف قند خون:


غذاهای غنی از پروتئین مانند: گوشت پشت مازه گاو، گوشت خوک، ماکیان، ماهی، تخم مرغ، حبوبات، آجیل، سویا، و محصولات لبنی کم چرب ممکن است اثرات مفیدی بر روی علائم توجه وتمرکزداشته باشند.


غذاهای غنی از پروتئین توسط مغز برای ساخت انتقال دهنده های عصبی استفاده می شود، مواد شیمیایی منتشر شده توسط سلول های مغزبه برقراری ارتباط با یکدیگرمی پردازند. پروتئین می تواند مانع افزایش قند خون شده  که با افزایش بیش فعالی ارتباط دارد. دادن پروتئین به کودک برای صبحانه به بدن کودک درتولید انتقال دهنده های عصبی مغزو بیداری وی کمک خواهد کرد.


ترکیب پروتئین با کربوهیدرات های پیچیده، که سرشار از فیبر وقند کمی هستند کمک خواهد کرد که فرزند شما ،مدیریت علائمش را در طول روز، چه او دارومصرف کرده باشد ، چه نکرده باشد را به عهده بگیرد. مهمترین چیزی که به پدر و مادرها توصیه میشود ، کاهش مقدار قند در رژیم غذایی کودکان بیش فعال وکم توجه است.


چه بسیاری از مردم نمی دانند که خوردن کربوهیدرات های ساده، مانند: نان سفید تقریبا همان مصرف قند است. بدن شما برای هضم این کربوهیدرات های فرآوری شده، به سرعت این هارا به گلوکز(قند) تبدیل می کند.


یک صبحانه ای که شامل: یک لیوان آب میوه یا کلوچه با شربت است، باعث می شود قند خون به سرعت افزایش یابد. پاسخ بدن به آن ، تولید انسولین و هورمون های دیگری که باعث آزاد شدن هورمون های استرس میشود است.دراواسط صبح، اگریک کودک قند خون بالا، تحریک پذیر و دارای استرس باشد می تواند نشانه ای از بیش فعالی ونقص توجه وتمرکز باشد.

داشتن ناهار ساده کربن دارو کم پروتئین باعث میشود علائم مشابه را در بعد از ظهر هم از خود نشان دهد.

در عوض سعی کنید در صبحانه و ناهار مقداربیشتری پروتئین ، کربوهیدرات های پیچیده و فیبر مانند بلغور، جو دوسر و یک لیوان شیر و یا کره بادام زمینی بر روی یک قطعه نان غلات  بگنجانید . قند این کربوهیدرات ها هضم را آهسته تر میکند زیرا پروتئین، فیبر، و چربی خورده شده با هم، باعث میشود قند خون آزادی تدریجی تر و پایدار تری داشته باشد.

 

روغن ماهی
امگا-3 می تواند جنبه های مختلفی از رفتار فردی را که دارای اختلال بیش فعالی ونقص توجه است را بهبود بخشد. توصیه می شود که همه کودکان مبتلا به بیش فعالی ونقص توجه از اسیدهای چرب امگا-3 استفاده کنند.


امگا 3 چربی های مهم و ضروری برای عملکرد طبیعی مغز است که چربی های ضروری نیزنامیده می شوند زیرا بدن باید آنها را ازبرنامه غذایی روزانه دریافت کندالبته بدن ما می تواند آنها را نداشته باشد. تحقیقات نشان می دهد که کودکان مبتلا به  بیش فعالی ونقص توجه  درخونشان سطوح پایین تری از امگا3 را نسبت به بچه های بدون بیش فعالی دارند. مگر اینکه فرزند شما ازماهی زیاد استفاده کند. در حال حاضر به عنوان مکمل، معمولا با استفاده از روغن ماهی، برای رسیدن به سطوح سلامتی قابل استفاده است.


تعدادی از مطالعات انجام شده در امگا 3 وبیش فعالی همبستگی مثبت دیده شده است . در مطالعه ای در سال 2009 در سوئد، 25 درصد از کودکانی که تا به حال دوزهای روزانه امگا 3 استفاده کرده اند با کاهش قابل توجهی در علائم پس از سه ماه و شش ماه مواجه شده اند و حدود 50 درصد توانسته اند تجربه مدیریت بهترعلائم را داشته باشند وعوارض جانبی کمی را به همراه دارشته باشد.  توصیه می شود روزانه برای کودکان خردسال دوز از 700 تا 1000 میلی گرم  و از 1500 به 2000 میلی گرم برای بچه های بزرگتراستفاده کنند.


نگهداری سطح آهن


بسیاری از والدین و متخصصان از نقش مهم آهن  در کنترل علائم بیش فعالی ونقص توجه بی اطلاع هستند.
مطالعات انجام شده در سال 2004 نشان داده است که سطح آهن به طور متوسط ​​در کودکان مبتلا به بیش فعالی ونقص توجه( با اندازه گیری فریتین) 22  در مقایسه با  کودکان غیر بیش فعال که 44 بوده است می باشد. مطالعه دیگری نشان داد که افزایش سطح آهن در کودکان بیش فعال دربهبود علائم تقریبا به اندازه ،گرفتن یک محرک است. از آنجا که آهن بیش از حد  خطرناک است، توصیه می شود آهن را بدون بررسی سطح فریتین به فرزند خود ندهید وحتما از پزشک متخصص اطفال خود در زمینه آزمایش آن، مشورت بگیرید.


اگر سطح آهن پایین تر از 35 است با پزشک خود در مورد شروع مکمل های آهن و یا افزایش مصرف غذایی غنی از آهن که شامل گوشت قرمز بدون چربی، بوقلمون و مرغ، صدف، و حبوبات است مشورت کنید. سطح فریتین را باید هر چند ماه دوباره بررسی کنید.


بررسی سطح روی و منیزیم :
روی و منیزیم دو مواد معدنی دیگر که ممکن است نقش مهمی در کنترل علائم بیش فعالی ونقص توجه داشته باشند. هر دو ضروری و منجربه سلامت طبیعی بدن می شوند و تعداد قابل توجهی از کودکان با بیش فعالی یا بدون آن ممکن است به اندازه کافی از این دو عنصر را نداشته باشند. روی، باعث تنظیم انتقال دهنده های عصبی همچون دوپامین میشود ویا ممکن است  باعث ترشح متیل فنیدیت بیشتر که به بهبود پاسخ مغز به دوپامین میشود گردد.


منیزیم همچنین برای ساخت انتقال دهنده های عصبی درگیر در توجه و تمرکز وهمین طور به عنوان یک  آرام بخش بر مغز موثر است. ازپزشک خود بخواهید تا منیزیم و سطح روی کودکتان را هنگام آزمایش فریتین چک کند. چرا که حداقل 25 درصد از کودکان با کمبود روی مواجه هستند

مطالعات متعدد نشان می دهد که مواد افزودنی بر بیش فعالی ،باعث بدترشدن علائم آنها می شود. اتحادیه اروپا در زمینه  برچسب های هشدار دهنده بر روی بسته بندی مواد غذایی که حاوی مواد افزودنی هستند بیان کرده است: این مواد غذایی ممکن است اثر سوء بر فعالیت و توجه  کودکان داشته باشد. پاف پنیر و آب نبات، نمونه های معمولی از غذاهای حاوی مواد نگهدارنده و رنگ مصنوعی هستند، افزودنی ها و رنگ ها را می توان در غذاهای دیگرهم یافت.


اولین گام در اجتناب از افزودنی ها آن است که به برچسب آنها دقت کرده وتا حد ممکن از مواد افزودنی استفاده نکنید.
با این حال این روزها شما می توانید نان، غلات، شیرینی، پیتزا و فقط  مواد یا هر چیز دیگری که بدون مواد افزودنی هستند استفاده کنید. درصدی از آب میوه، نوشابه هم  دارای بسیاری مواد مصنوعی رنگی و طعم دار هستند.


سازمان دادن مواد غذایی برای جلوگیری از حساسیت های غذایی:
تعدادی از مطالعات تحقیقاتی نشان داده است که بسیاری از کودکان مبتلا به بیش فعالی نسبت به برخی از مواد غذایی خاص  در رژیم غذایی حساس هستند. این حساسیت نسبت به علائم اختلال بیش فعالی به میزان قابل توجهی بدتر است. در یک مطالعه اخیر، 50 کودک در یک رژیم غذایی محدود به مدت پنج هفته قرار داده شدند و 78 درصد از آنها در حال پیشرفت های قابل توجهی در علائم  مربوط به بیش فعالی بودند.  شایع ترین عواملی که منجر به حساسیت میشوند عبارتند از: لبنیات، گندم و سویا.


این مهم است که بدانید که کودکان بیش فعال به چه غذاهایی حساسیت دارند. تنها راه دانستن آنکه آیا حساسیت های غذایی، فرزند شما را تحت تاثیر قرار می دهد، به حذف غذاهای خاصی از رژیم غذایی او بپردازید وبه مشاهده واکنش اوبنشینید. در یک کودک ممکن است حساسیت های غذایی ،در صورتش ظاهرشود وعلائم آلرژی به این صورت خود را نشان دهد  مانند : تب یونجه، آسم، اگزما، یا مشکلات دستگاه گوارش.


اگر یک یا دو غذایی راکه شما شک دارید که ممکن است علائم اختلال فرزند شما را تشدید کند به مدت دو یا سه هفته آن غذاها را حذف کنید وعلائم را تحت کنترل بگیرید. اگر شما به فکر شروع یک رژیم غذایی محدود هستید،بهتر است از یک متخصص در این زمینه کمک بگیرید.


استفاده از گیاهان مفید :

توصیه می شود ازگیاهان متعددی که برای مدیریت علائم اختلال وجود دارند استفاده کنید از جمله : گینگو، مخمر سنت جان و جینسنگ .
در یک مطالعه بزرگ در اروپا بر بیش فعالی و مشکلات خواب، ترکیبی از سنبل الطیب و بادرنجبویه برای استراحت به کودکان مبتلا به بیش فعالی ونقص توجه که همراه با کاهش اضطراب بود،به آنها کمک کرد.


به منظور بهبود توجه، یک محصول جدید گیاهی، مورد آزمایش توسط یک تیم از پزشکان در اسرائیل قرار گرفته است . با مصرف آن در کودکان ، بهبود قابل توجهی را نشان دادند. شما می توانید اطلاعات بیشتر آن را در ADHD-clarity.com بخوانید.


در نهایت، عصاره پوست درخت کاج دریایی ساخته شده در فرانسه به منظور بهبود علائم بیش فعالی ونقص توجه با مصرف محدود مورد پژوهش قرار دارد.
محصولات گیاهی تا حد زیادی در کیفیت، متفاوت هستند و برخی نیز حاوی آلاینده هایی می باشند. شما باید کاملا از مزایا ومعایبشان آگاه باشید واز یک متخصص در این زمینه راهنمایی بگیرید تا منابع را کاملا بشناسد.

 

مترجم :  مریم عبداللهی (روانشناس)

دپارتمان تحقیقات مرکز نوروفیدبک و بیوفیدبک آلومینا


انتشار مقاله در اینترنت یا در مجلات با درج منبع مقاله (با درج لینک فعال به سایت مرکز آلومینا) منعی ندارد و در غیر اینصورت پیگرد قانونی دارد.

خواننده گرامی : برای تهیه هر یک از این مقالات جهت ارتقا سلامتی شما هم میهنان عزیز ، زمان و انرژی و هزینه بسیار زیادی صرف می شود، پس در حق ما لطف نموده و کپی رایت را رعایت کنید و  به ما در ادامه فعالیتمان امید و انگیزه بدهید . با سپاس از خوانندگان محترم و با امید به روزهای بهتر

مرکز تخصصی نوروفیدبک و بیوفیدبک آلومینا

 

خدمات نوروفیدبک و بیوفیدبک و مشاوره روانشناسی (اضطراب،افسردگی،بیش فعالی و... ) و شناخت درمانی و رفتار درمانی (CBT) و ویزیت متخصص روانپزشکی (اعصاب و روان) و متخصص مغز و اعصاب (درمان میگرن،سرگیجه،تشنج،سکته مغزی و ...)در مرکز  نوروفیدبک و بیوفیدبک آلومینا انجام می شود.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و تعیین نوبت ویزیت تماس بگیرید.

 

 

موضوع : روش های تربیتی کودکان با بیش فعالی ونقص توجه (تشویق )

کلمات کلیدی: روش تشویق کودکان ،ستایش،تشویق ،اعتماد بنفس ،انتقاد،تشویق صحیح تغذیه مناسب برای کودکان بیش فعال تغذیه مناسب،غذای مناسب کودکان بیش فعال ،آهن،قند خون ،ماهی ،تخم مرغ،حبوبات،آجیل،عناصر طبیعی بدن،منیزیم ،روی ،لبنیات،امگا3،روغن ماهی ،آب میوه ،کره بادام زمینی،شیر،نان ،قند،فیبر،گیاه درمانی غذاهایی که علائم بیش فعالی را می کاهد

 

 

 

 

 

 

جدیدترین و مطمئن ترین روش درمان


اختلال بیش فعالی کم توجهی کودکان و بزرگسالان


 


 

امروزه نوروفیدبک به عنوان یکی از مؤثرترین روشهای درمانی و جایگزین دارو های شیمیایی در کودکان دچار بیش فعالی یا همان ADHD شناخته شده است. هدف از درمان بوسیله این روش این است که به کودک بیاموزیم چطور می تواند رفتارهای مغزش را تغییر دهدو در نهایت عملکردهای مربوط به بیش فعالی را از بین ببرد.

این به این معنی است که کودک شما می تواند به مغز خود بیاموزد که بیش فعال نباشد!

بیوفیدبک مانند آینه ای است که عملکرد مغزمان را که به طور عادی ما از آن آگاه نیستیم ، به نمایش در می آورد و به ما می آموزد تا اطلاعاتی راجع به وضعیت بیولوژیک مغز خود بدست بیاوریم و از این اطلاعات جهت کنترل ارادی فعالیت های مغزمان استفاده کنیم.

نوروفیدبک نوعی بیوفیدبک است که می تواند جهت آموزش کودکان دچارADHD جهت تغییر رفتارشان استفاده شود. به این صورت که دستگاه اطلاعات الکتریکی مغز کودک و امواج مغزی او را ثبت می کند و  با ثبت امواج و تقویت امواج مثبت و مفید، نوروفیدبک انجام می شود و کودک می آمزد که چطور می تواند بیشتر توجه و تمرکز داشته باشد.

حال این امواج مغزی که در نوروفیدبک روی آنها کار می شود، چه هستند و چگونه کار می کنند؟

هر فرد نرمال 4 دسته موج مغزی دارد که عبارتند از:

 

موج آلفا در زمان آرامش و relaxation فعالیت بسزایی دارد.

موج بتا سریع ترین موج مغزی است و در مواقع توجه و تمرکز فعالیت زیادی دارد. موجی به نام SMR نیز وجود دارد که زیرمجموعه ای از موج بتا است و زمانی که فرد برای انجام یک فعالیت کاملاً فوکوس کرده فعال است.

موج تتا در زمانی که فرد در حال به خواب رفتن است و یا افکار پوچ و بی هدفی دارد فعال است .

موج دلتا کندترین موج مغز است و در هنگام خواب عمیق فعال ترین موج است.

وقتی یک کودک نرمال تلاش می کند مطلبی بخواند یا روی موضوعی تمرکز کند، امواج بتا در مغزش افزایش می یابد، اما در کودکان بیش فعال، این اتفاق نمی افتد و به جای افزایش موج بتا، موج تتا در مغزشان افزایش می یابد (موج افکار پوچ) ، و این به این معنی است که این کودکان نمی توانند به اندازه کودکان دیگر تمرکز کنند.


آیا نوروفیدبک به راستی روش مؤثری است؟

وقتی کودک بیش فعال نیاز به توجه دارد، به جای افزایش موج بتا در مغزش، موج تتای او بالا می رود و در دستگاه EEG بالا بودن موج تتا نسبت به بتای او ثبت می شود. در جلسات نوروفیدبک درمانی، به کودک می آموزیم که چگونه موج بتای خود را بالا بیاورد. معمولاً بعد از 30 جلسه درمان، کودک کاملاً می آموزد که چطور امواج مغز خود را کنترل کند . علاوه بر بهبود توجه و تمرکز در کودکان، علائم دیگر بیش فعالی نیز در کودک کمرنگ می شوند. این بهبودی، قابل مقایسه با زمانی است که کودک در حال مصرف روزانه  4 قرص ریتالین است.

در کودک تحت درمان با دارو، با پایان نیمه عمر دارو در بدن، علائم برمی گردد اما زمانی که کودک می آموزد که چطور امواج مغز خود را کنترل کند، علائم خاموش می شوند و این بهبودی دائمی است ، و بدان معنی است که وقتی جلسات درمانی کامل شد، کودک شما فردی نرمال خواهد بود و این نکته وجه تفاوت نوروفیدبک با سایر روش های درمانی است.


آیا این روش علمی است؟ روش نوروفیدبک از حدود 4 سال پیش توسط اداره غذا و داروی آمریکا ( معتبرترین سازمان جهانی پزشکی) جهت درمان بیش فعالی ،کم توجهی مورد تایید قرار گرفته است.

مقاله نوروفیدبک  در درمان کودکان بیش فعال و مقایسه آن با درمان دارویی (ریتالین) :

http://www.sid.ir/fa/VEWSSID/J_pdf/5791387V1107.pdf


آیا نوروفیدبک محدودیت و عوارضی نیز دارد؟

در مورد عوارض احتمالی جانبی این روش در 30 سال گذشته مطالعات بسیاری انجام شده و خوشبختانه هیچگونه عارضه جانبی برای این روش درمانی ذکر نشده است، این در حالی است که درمورد داروهای شیمیایی مثل ریتالین لیست بلند بالایی از عوارض گزارش شده است(برای مشاهده عوارض ریتالین اینجا کلیک کنید)


آیا در آمریکا و سایر کشورهای پیشرفته از نوروفیدبک در درمان کودکان بیش فعال کم توجه استفاده می شود؟

در آمریکا  بیش از 1000 مرکز نوروفیدبک وجود دارد که این رقم در 5 سال گذشته از کمتر از 100 مرکز به این تعداد رسیده که این موضوع خود حاکی از میزان اهمیت و محبوبیت این روش درمانی در کشورهای پیشرفته می باشد .


متاسفانه تنها مشکل این روش این است که نوروفیدبک و بیوفیدبک به دلیل هزینه نسبتا زیاد نسبت به دارو درمانی حتی در کشورهای پیشرفته ، فقط توسط قشر مرفه جامعه استفاده می شود، و عملا بخش زیادی از جامعه به دلیل مشکلات مالی از این درمان محرومند و خانواده ها مجبورندسالها مصرف  داروهای شیمیایی را برای کودکان بیش فعال خود تحمل کنند! و با وجود اگاهی از عوارض این داروها چاره ای جز پذیرش نداشته باشند!  لذا ما در مرکز نوروفیدبک آلومینا سعی کردیم با کم کردن هزینه نوروفیدبک (تا 10 برابر کمتر از هزینه متعارف در دنیا و چندین برابر کمتر از هزینه متعارف در ایران) ،امکان استفاده از آن را برای کلیه اقشار فراهم نمائیم.

هدف ما سلامتی فرزندان این سرزمین است،پس اگر حتی هزینه های فعلی درمان را نیز نمی توانید بپردازید اصلا نگران نباشید،در این مورد می توانید با کادر درمان گفتگو کنید و در صورت تایید این موضوع و نیاز کودک شما به نوروفیدبک،حتما تخفیف جداگانه ای برای شما در نظر گرفته خواهد شد.

نکته ای که باید به آن توجه شود این است که برای ادامه جلسات نوروفیدبک، کودک باید انگیزه داشته باشد و اگر کودک در سن مناسبی نباشد، خسته می شود و انگیزه ادامه درمان را نخواهد داشت. اگر سن کودک خیلی پایین باشد، نمی تواند همکاری مناسبی داشته باشد و در سنین بالا نیز  مغز دیگر توانایی یادگیری و تغییر را تا حدودی از دست می دهد لذا بهترین سن توصیه شده برای این درمان حداقل سن 5 سال و حداکثر سن 35 سال می باشد.

در مرکز نوروفیدبک آلومینا خدمات درمانی بوسیله روش نوروفیدبک  در کودکان بیش فعال انجام می شود و شما می توانید با پر کردن فرم تشکیل پرونده و سپس انجام جلسات درمانی، از این درمان جهت بهبود بیش فعالی کودکتان بهره ببرید.

 

مقالات

, designed by l.aghaei