اخبار:   

خانه مقالات و مطالب کودکان بیش فعال چه ورزشی برای کودکان بیش فعال کم توجه مفید است؟

آمار بازدیدکنندگان سایت

چه ورزشی برای کودکان بیش فعال کم توجه مفید است؟ مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل
ادامه مقالات - کودکان بیش فعال

هر نوع از ورزش با یک سرعت ثابت برای سوزاندن کالری مناسب است. ورزش هوازی بهترین راه حل برای تخفیف علائم بیماری بیش فعالی ونقص توجه است.

ورزش بیش فعالی

 

بهتر است یک روند درمان را به صورت ثابت در نظر بگیریم .

ورزش های هوازی ، دویدن یا آهسته دویدن با سرعت کم به مدت پنج دقیقه، سپس با تمام سرعت به مدت یک دقیقه  انجام دهید ودوباره این چرخه را تکرارکنید. باید سرعت حرکت را در ابتدا ودر آخر اندازه گیری کرد ودر خاتمه ورزش روال را به سمت آهسته پیش ببریم.  (برای اطلاعات بیشتر برای تلفیق آموزش فاصله زمانی برای تمرین خود، ورود برای تناسب اندام از مشاورورزشی کمک بگیریم.)
مشورت با پزشک یا متخصص تناسب اندام به فرد آموزش می دهد که ضربان قلب را چطور به حداکثر باید برسانیم و چگونه آن را اندازه گیری کنیم. ورزشی ساده که می توانیم از طریق مانیتور،ضربان قلب را مشاهده کنیم ،می توانیم مسیر ضربان نبض را پیگیری کنیم.

در اینجا برخی از فعالیت هایی که می توان در فضای بازتوسط  کودکان و بزرگسالان مبتلا به بیش فعالی ونقص توجه انجام شود ودر آنها ایجاد انگیزه کند تا بتوانند عادت ورزش  کردن خود را حفظ کنند بیان شده است. بسیاری از این ورزش ها می تواند به تنهایی انجام شود و یا با شریک زندگی . بعضی ها می توانند به راه های جدیدی از ترکیب ورزش به خارج از منزل منجر شود  یا حتی ممکن است یک ورزش جدید را از خود اختراع کنید!

• قدم زدن همراه با سگ

بهتر با یک شریک که از راه رفتن لذت می برد بیرون روید تا در شما ایجاد انگیزه کند. اگر شما در حال حاضر یک سگ دارید سعی کنید مسیر های پیاده روی را مشخص کنید وبه مرور سرعت را بالا ببرید.


• دوچرخه سواری

دوچرخه هم باید به صورتی باشد که سریع وباعث شود که قلب پمپاژ کند. در دوچرخه سواری این فرصت هم فراهم می شود که اگر از منظره جالبی خوشمان آمد می توانیم به آهستگی حرکت کرده واز آنها لذت ببریم. در دوچرخه سواری می توانید یک  کامپیوتر ارزان قیمت وصل کنید تا بتوانید سرعت ومسافت را اندازه گیری کنید ،تا بتوانید با یک سرعت یکنواخت حرکت کنید.

سعی نکنید سریع یک تپه دشوار را پشت سر بگذارید بهتر است با یک سرعت ثابت حرکت کنید.

کوه نوردی

بچه ها کوه نوردان طبیعی هستند، اما بزرگسالان به عنوان یک ورزش جدی  می توانند از کوه نوردی لذت ببرند.  کوهنوردان بین المللی (TCI) در آتلانتا می گویند که مردم در هر سنی می تواند کوهنوردی را برای صعود امتحان کنند  یا فقط از آن لذت ببرند .
برای بزرگسالان، بالا رفتن از کوه تمرینی برای عضلات بزرگ است و چون تمام بدن درگیر می شود وممکن است  آن را به یک چالش قلبی عروقی تبدیل کند.


• نگاهی به رژیم خود  در خارج از منزل

چه کسی می گوید که شما باید حتما ورزش را در منزل انجام دهید. تقریبا همه ماهیچه ها و یا ورزش مطبوع از جمله : دراز و نشست را می توان در خارج از منزل هم انجام داد فقط یک سطح امن و راحت بر روی علف پیدا کنید.


یکی دیگر از تمرین های محبوب: تای چی، هنرهای رزمی که آهسته حرکت می کند است. تای چی به نظم و انضباط مراقبه که  تاکید بر آرامش دارد می باشد. بسیاری از مردم می توانند  تای چی را از طریق نوارهای ویدیویی یا در کلاس های مراکز تفریحی یاد بگیرند. یوگا نیز به خوبی برای کنترل استرس کمک می کند وانجام دادنش در فضای باز می تواند لذت بخش باشد.•قایق سواری

راندن قایق قسمت بالای بدن را فعال تر میکند و اجازه می دهد تا شما جهان را از یک دیدگاه جدید ببینید. اگر شما می خواهید یک تمرین شدید و پر از هیجان وبا سرعت را داشته باشید می توانید از این ورزش استفاده کنید.


• اسکی

 

در فصل زمستان، ورزش بسیار کم وجود دارد اما یک لایه ضخیم از برف مانع از آن نمی شود که فرصت یک ورزش  را در زمستان از دست بدهیم .

 

• حرکت کردن با قدرت عضلانی

 

رفتن به محل کار یا مدرسه با قدم زدن، آهسته دویدن یا دوچرخه سواری میتواند باعث تسریع جریان خون شود واین امر قبل از شروع روز هنگام رفتن به مدرسه می تواند تمرکز دانش آموز و رفتارشان را بهبود بخشد.این تمرین در هر روز2 مرتبه انجام دهید زیرا علاوه بر تسریع خون رسانی باعث رهایی از استرس هم میشود.
هر ورزشی را که شما انتخاب کنید، بخشی ازان را میتوانید در خارج از منزل انجام دهید.

 

مترجم :  مریم عبداللهی (روانشناس)

دپارتمان تحقیقات مرکز نوروفیدبک و بیوفیدبک آلومینا


انتشار مقاله در اینترنت یا در مجلات با درج منبع مقاله (با درج لینک فعال به سایت مرکز آلومینا) منعی ندارد و در غیر اینصورت پیگرد قانونی دارد.

خواننده گرامی : برای تهیه هر یک از این مقالات جهت ارتقا سلامتی شما هم میهنان عزیز ، زمان و انرژی و هزینه بسیار زیادی صرف می شود، پس در حق ما لطف نموده و کپی رایت را رعایت کنید و  به ما در ادامه فعالیتمان امید و انگیزه بدهید . با سپاس از خوانندگان محترم و با امید به روزهای بهتر

مرکز تخصصی نوروفیدبک و بیوفیدبک آلومینا

 

خدمات نوروفیدبک و بیوفیدبک و مشاوره روانشناسی (اضطراب،افسردگی،بیش فعالی و... ) و شناخت درمانی و رفتار درمانی (CBT) و ویزیت متخصص روانپزشکی (اعصاب و روان) و متخصص مغز و اعصاب (درمان میگرن،سرگیجه،تشنج،سکته مغزی و ...)در مرکز  نوروفیدبک و بیوفیدبک آلومینا انجام می شود.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و تعیین نوبت ویزیت تماس بگیرید.

 

 

موضوع : روش های تربیتی کودکان با بیش فعالی ونقص توجه (تشویق )

کلمات کلیدی: روش تشویق کودکان ،ستایش،تشویق ،اعتماد بنفس ،انتقاد،تشویق صحیح تغذیه مناسب برای کودکان بیش فعال تغذیه مناسب،غذای مناسب کودکان بیش فعال ،آهن،قند خون ،ماهی ،تخم مرغ،حبوبات،آجیل،عناصر طبیعی بدن،منیزیم ،روی ،لبنیات،امگا3،روغن ماهی ،آب میوه ،کره بادام زمینی،شیر،نان ،قند،فیبر،گیاه درمانی غذاهایی که علائم بیش فعالی را می کاهد ایروبیک ،کم کردن کالری ،ورزش های هوازی ،دوچرخه سواری ،اسکی ،پیاده روی ،کوه نوردی ،رژیم مناسب ،قاییق سواری

 

 

 

 

جدیدترین و مطمئن ترین روش درمان


اختلال بیش فعالی کم توجهی کودکان و بزرگسالان


 


 

امروزه نوروفیدبک به عنوان یکی از مؤثرترین روشهای درمانی و جایگزین دارو های شیمیایی در کودکان دچار بیش فعالی یا همان ADHD شناخته شده است. هدف از درمان بوسیله این روش این است که به کودک بیاموزیم چطور می تواند رفتارهای مغزش را تغییر دهدو در نهایت عملکردهای مربوط به بیش فعالی را از بین ببرد.

این به این معنی است که کودک شما می تواند به مغز خود بیاموزد که بیش فعال نباشد!

بیوفیدبک مانند آینه ای است که عملکرد مغزمان را که به طور عادی ما از آن آگاه نیستیم ، به نمایش در می آورد و به ما می آموزد تا اطلاعاتی راجع به وضعیت بیولوژیک مغز خود بدست بیاوریم و از این اطلاعات جهت کنترل ارادی فعالیت های مغزمان استفاده کنیم.

نوروفیدبک نوعی بیوفیدبک است که می تواند جهت آموزش کودکان دچارADHD جهت تغییر رفتارشان استفاده شود. به این صورت که دستگاه اطلاعات الکتریکی مغز کودک و امواج مغزی او را ثبت می کند و  با ثبت امواج و تقویت امواج مثبت و مفید، نوروفیدبک انجام می شود و کودک می آمزد که چطور می تواند بیشتر توجه و تمرکز داشته باشد.

حال این امواج مغزی که در نوروفیدبک روی آنها کار می شود، چه هستند و چگونه کار می کنند؟

هر فرد نرمال 4 دسته موج مغزی دارد که عبارتند از:

 

موج آلفا در زمان آرامش و relaxation فعالیت بسزایی دارد.

موج بتا سریع ترین موج مغزی است و در مواقع توجه و تمرکز فعالیت زیادی دارد. موجی به نام SMR نیز وجود دارد که زیرمجموعه ای از موج بتا است و زمانی که فرد برای انجام یک فعالیت کاملاً فوکوس کرده فعال است.

موج تتا در زمانی که فرد در حال به خواب رفتن است و یا افکار پوچ و بی هدفی دارد فعال است .

موج دلتا کندترین موج مغز است و در هنگام خواب عمیق فعال ترین موج است.

وقتی یک کودک نرمال تلاش می کند مطلبی بخواند یا روی موضوعی تمرکز کند، امواج بتا در مغزش افزایش می یابد، اما در کودکان بیش فعال، این اتفاق نمی افتد و به جای افزایش موج بتا، موج تتا در مغزشان افزایش می یابد (موج افکار پوچ) ، و این به این معنی است که این کودکان نمی توانند به اندازه کودکان دیگر تمرکز کنند.


آیا نوروفیدبک به راستی روش مؤثری است؟

وقتی کودک بیش فعال نیاز به توجه دارد، به جای افزایش موج بتا در مغزش، موج تتای او بالا می رود و در دستگاه EEG بالا بودن موج تتا نسبت به بتای او ثبت می شود. در جلسات نوروفیدبک درمانی، به کودک می آموزیم که چگونه موج بتای خود را بالا بیاورد. معمولاً بعد از 30 جلسه درمان، کودک کاملاً می آموزد که چطور امواج مغز خود را کنترل کند . علاوه بر بهبود توجه و تمرکز در کودکان، علائم دیگر بیش فعالی نیز در کودک کمرنگ می شوند. این بهبودی، قابل مقایسه با زمانی است که کودک در حال مصرف روزانه  4 قرص ریتالین است.

در کودک تحت درمان با دارو، با پایان نیمه عمر دارو در بدن، علائم برمی گردد اما زمانی که کودک می آموزد که چطور امواج مغز خود را کنترل کند، علائم خاموش می شوند و این بهبودی دائمی است ، و بدان معنی است که وقتی جلسات درمانی کامل شد، کودک شما فردی نرمال خواهد بود و این نکته وجه تفاوت نوروفیدبک با سایر روش های درمانی است.


آیا این روش علمی است؟ روش نوروفیدبک از حدود 4 سال پیش توسط اداره غذا و داروی آمریکا ( معتبرترین سازمان جهانی پزشکی) جهت درمان بیش فعالی ،کم توجهی مورد تایید قرار گرفته است.

مقاله نوروفیدبک  در درمان کودکان بیش فعال و مقایسه آن با درمان دارویی (ریتالین) :

http://www.sid.ir/fa/VEWSSID/J_pdf/5791387V1107.pdf


آیا نوروفیدبک محدودیت و عوارضی نیز دارد؟

در مورد عوارض احتمالی جانبی این روش در 30 سال گذشته مطالعات بسیاری انجام شده و خوشبختانه هیچگونه عارضه جانبی برای این روش درمانی ذکر نشده است، این در حالی است که درمورد داروهای شیمیایی مثل ریتالین لیست بلند بالایی از عوارض گزارش شده است(برای مشاهده عوارض ریتالین اینجا کلیک کنید)


آیا در آمریکا و سایر کشورهای پیشرفته از نوروفیدبک در درمان کودکان بیش فعال کم توجه استفاده می شود؟

در آمریکا  بیش از 1000 مرکز نوروفیدبک وجود دارد که این رقم در 5 سال گذشته از کمتر از 100 مرکز به این تعداد رسیده که این موضوع خود حاکی از میزان اهمیت و محبوبیت این روش درمانی در کشورهای پیشرفته می باشد .


متاسفانه تنها مشکل این روش این است که نوروفیدبک و بیوفیدبک به دلیل هزینه نسبتا زیاد نسبت به دارو درمانی حتی در کشورهای پیشرفته ، فقط توسط قشر مرفه جامعه استفاده می شود، و عملا بخش زیادی از جامعه به دلیل مشکلات مالی از این درمان محرومند و خانواده ها مجبورندسالها مصرف  داروهای شیمیایی را برای کودکان بیش فعال خود تحمل کنند! و با وجود اگاهی از عوارض این داروها چاره ای جز پذیرش نداشته باشند!  لذا ما در مرکز نوروفیدبک آلومینا سعی کردیم با کم کردن هزینه نوروفیدبک (تا 10 برابر کمتر از هزینه متعارف در دنیا و چندین برابر کمتر از هزینه متعارف در ایران) ،امکان استفاده از آن را برای کلیه اقشار فراهم نمائیم.

هدف ما سلامتی فرزندان این سرزمین است،پس اگر حتی هزینه های فعلی درمان را نیز نمی توانید بپردازید اصلا نگران نباشید،در این مورد می توانید با کادر درمان گفتگو کنید و در صورت تایید این موضوع و نیاز کودک شما به نوروفیدبک،حتما تخفیف جداگانه ای برای شما در نظر گرفته خواهد شد.

نکته ای که باید به آن توجه شود این است که برای ادامه جلسات نوروفیدبک، کودک باید انگیزه داشته باشد و اگر کودک در سن مناسبی نباشد، خسته می شود و انگیزه ادامه درمان را نخواهد داشت. اگر سن کودک خیلی پایین باشد، نمی تواند همکاری مناسبی داشته باشد و در سنین بالا نیز  مغز دیگر توانایی یادگیری و تغییر را تا حدودی از دست می دهد لذا بهترین سن توصیه شده برای این درمان حداقل سن 5 سال و حداکثر سن 35 سال می باشد.

در مرکز نوروفیدبک آلومینا خدمات درمانی بوسیله روش نوروفیدبک  در کودکان بیش فعال انجام می شود و شما می توانید با پر کردن فرم تشکیل پرونده و سپس انجام جلسات درمانی، از این درمان جهت بهبود بیش فعالی کودکتان بهره ببرید.

 

مقالات

, designed by l.aghaei