چه داروهایی ،عمکلرد مغزی را کمتر را کاهش می دهد؟

داروهای فشار خون رایج ممکن است زوال عقل را کند کنند
http://t3.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcSr9LEZwMjarpwdRjnK8bYNt21cgL1wsfcUEp8jj6euqo96RtSv
یک دسته از داروهایی که برای پایین آوردن فشار خون استفاده می شود به طور بالقوه می تواند سرعت زوال شناختی را در زوال عقل کاهش دهد و حتی قدرت مغز را افزایش دهد.


محققان کاهش شناختی و قدرت مغز را در 361 بیمار که به طور میانگین 77 سال داشتند تجزیه و تحلیل کردند.همه آنها با بیماری آلزایمر دمانس عروقی و یا ترکیبی از این دو تشخیص داده شدند.


از بین این بیماران 85 نفر آنها در حال حاضر داروی کاهش فشار خون مصرف می کردند(ضد فشار خون)داروی شناخته شده به عنوان مهار کننده های ACE (مهارکننده های آنزیم تبدیل کننده آنژیوتانسین).این دسته از داروهای ضد فشار خون به طور معمول استفاده می شوند.

30تا از بیماران که به تازگی مهار کننده های ACE برایشان تجویز شده بود در طول شش ماه اول درمان و همچنین فعالیت و قدرت مغز آنها مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت.

در بین سال های 1999 و 2010 محققان وضعیت روانی را با آزمون های کوتاه استاندارد شده یا اختلال خفیف شناختی برای آزمودن زوال شناختی هر بیمار آزمایش
کردند.این در دو نوبت جداگانه در دو تا شش ماه انجام شد.


در این مطالعه بیمارانی که مهار کننده های ACE مصرف می کردند در مقایسه با بیمارانی که دارو مصرف نکردند سرعت کمتری در کاهش شناختی داشتند.

این مطالعه همچنین نشان داد که بیمارانی که برای مدت بیش از شش ماه مهار کننده ها ACE به آنها تجویز شده بود قدرت مغز آنها در مقایسه با آنهایی که در حال حاضر مصرف می کردند و آنهایی که اصلا مصرف نمی کردند بهبود یافته بود.

اگرچه این می تواند نتیجه کنترل بهتر بر رژیم دارویی یا به دلیل کنترل فشار خون بهتر یا بهبود جریان خون به مغز باشد.
http://t3.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcSTshyDTrgWBeNJ8f4HVijqBJ9erC6dY2Te5IDtt9ar4iBfeyJs
محققان می گویند:

این مطالعه  از شواهد استفاده از مهار کننده های ACE و دیگر عوامل در مدیریت زوال عقل پشتیبانی می کند.

محققان هشدار می دهند، با این حال، که پژوهش های قبلی نشان داده است که مهار کننده های ACE ممکن است در برخی موارد مضر باشد،بنابراین اگر در آینده
فواید دارو ها در زوال عقل ثابت شد ممکن است محدود به گروه خاصی از بیماران باشد.
نویسندگان این مطالعه برای تحقیقات بیشتر و یک کارآزمایی بالینی برای تایید یافته های خود تلاش می کنند.
انها می گویند:

“اگر بتوانیم این داده ها را در یک کارآزمایی تصادفی شده با طول کافی دوباره تولید کنیم،پیامد های مناسب اندازه گیری شده را با هم ترکیب کنیم مانند آمیلوئید

توموگرافی گسیل پوزیترون (PET) تکثیر شده و سپس این عوامل به احتمال زیاد مزایای قابل توجهی در به تاخیر انداختن و یا حتی پیشگیری از زوال عقل دارد.”

 

 

تهیه وتنظیم : عطیه سجادی ( روانشناس ، مشاور ونوروتراپیست )

دپارتمان تحقیقات مرکز نوروفیدبک و بیوفیدبک آلومینا.


مرکز خدمات مشاوره و نوروفیدبک  آلومینا


مرکز مشاوره ،بیوفیدبک و نوروفیدبک آلومینا از سال 1388 به صورت حرفه ای درمان های روانشناسی و روانپزشکی مشاوره،رواندرمانی، نوروفیدبک و بیو فیدبک را شروع کرده است و مفتخریم که جزء پیشتازان این علم نوین در ایران بوده ایم.

این مرکز با کادر مجرب متشکل از پزشک فوق تخصص اعصاب و روان کودکان و نوجوانان و متخصص روانپزشکی ومتخصص مغز و اعصاب،روانشناس ، و پزشک متبحر و با تجربه در زمینه نوروفیدبک جهت ارائه خدمات نوروفیدبک و مشاوره متخصص مغز و اعصاب و روانشناس در خدمت شماست .

Comments are closed.

error: Content is protected !!