اخبار:   

خانه

آمار بازدیدکنندگان سایت

ترک شیشه با روش ماتریکس مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل
نوشته شده توسط Administrator   
شنبه, 19 فروردین 1391 ساعت 16:02

اجرای سیستم نوروفیدبک برای ترک اعتیاد به شیشه


مدیرکل مرکز پژوهش ستاد مبارزه با مواد مخدر در گفت و گو با برنا خبر داد:
اجرای سیستم نوروفیدبک برای ترک اعتیاد به شیشه
مدیرکل مرکز پژوهش، مطالعات و آموزش ستاد مبارزه با مواد مخدر از روش جدیدی برای بازگشت به زندگی معتادان شیشه خبر داد .

امیرحسین یاوری، مدیرکل مرکز پژوهش، مطالعات و آموزش ستاد مبارزه با مواد مخدر  از انجام سیستم جدید برای بازگشت به زندگی معتادان شیشه در این ستاد خبر داد و گفت: ستاد مبارزه با مواد مخدر در روش جدیدی، بازگشت به زندگی در معتادان شیشه را به روش سیستم نوروفیدبک انجام خواهد داد.

منبع خبر :سایت ستاد مبارزه با مواد مخدر

 

خدمات نورفیدبک و بیوفیدبک جهت ترک اعتیاد شیشه به صورت اختصاصی توسط مرکز  نوروفیدبک و بیوفیدبک آلومینا انجام می شود.

جهت کسب اطلاعات بیشتر تماس بگیرید.

 

 

 

 

کلمات کلیدی :عوارض ترک شیشه درمان جدید روشهای ترک اعتیاد به شیشه علائم ترک شیشه - ترک شیشه -عوارض مصرف شیشه - علایم ترک شیشه - عتیاد به شیشه - علائم ترك شيشه - راه ترک شیشه -داروی ترک شیشه - علائم اعتیاد به شیشه - علائم ترک اعتیاد به شیشه - درمان شیشه - مواد مخدرشیشه - روش ترك اعتياد شيشه - شیشه مواد مخدر - شیشه چه عوارضی دارد؟ روش ترک شیشه - مراکز دولتی ترک اعتیاد شیشه در تهران -  ترک شیشه با بیوفیدبک مراکز معتبر ترک شیشه-اعتیاد به شیشه - کارت ویزیت ترک اعتیاد - مراکز معتبر ترک اعتیاد - مخدرشيشه - فوق تخصص ترك شيشه - عوارض شیشه -ترک متادون - ترك متادون - متادن - ترک متادن - متادون5 - روش ترک متادون-ترك متادن - خرید متادون - خرید اینترنتی متادون - فروش قرص متادون - متادون - روش ترک با متادون-دانلود کتاب ترک اعتیاد با متادون - متادون 5 - فروش متادن -متادول - خريد متادون - قرص متادون -راههای ترک متادون - دانلود کتاب ترک اعتیاد - قرص ترک اعتیاد -كتاب ترك اعتياد - pdf - داروی ترک اعتیاد متادون -روش ترک متادن- دانلود کتاب ترک متادون -

 

 

 


 

نوروفیدبک

به اعتقاد بسياري از کارشناسان علم روان شناسي ، استفاده از فناوري هاي نوين در تشخيص و درمان اختلالات رواني بسيار موثر است. 
به طوري که مي توان از آنها در شناسايي و تشخيص اختلالات کارکردي مغز و مشکلاتي همچون بيش فعالي ، اضطراب ، افسردگي و آلزايمر استفاده کرد. در اين ميان ، روش نوروفيدبک در درمان اين اختلالات تحول بزرگي ايجاد کرده است و معمولا با کامل کردن يک دوره درماني ، بهبودي ثابتي دربيمارحاصل مي شود.
در نخستين همايش علمي و تخصصي کاربرد فناوري هاي نوين در علوم عصب و روانشناختي هم که چندي پيش در دانشکده علوم تربيتي دانشگاه تهران برگزار شد، مزايا و کاربرد فناوري هاي نوين و نقش موثر آنها در تشخيص و درمان اختلالات رواني مورد بررسي قرار گرفت و روش هاي جديد درماني مطرح در سطح دنيا به متخصصان اين علم معرفي شد.

روشهاي مورد استفاده در بررسي کارکرد مغز مثل PET، SPECT و FMRI ضمن داشتن هزينه بالا، گاه داراي عوارض منفي (از قبيل تزريق مواد راديواکتيو، قرارگرفتن در ميدان مغناطيسي قوي و...) نيز هستند. در اين بين ، روش الکتروانسفالوگرام (EEG) که فعاليت الکتريکي مغز را ثبت مي کند، ضمن مقرون به صرفه بودن ، عوارضي هم در پي ندارد. البته در گذشته از EEG به منظور بررسي ساختار مغز و براي شناسايي صرع ، تشنج و تومور استفاده مي شد.
اما در دهه 1960 و 1970 و با پيدايش رايانه ها، درمان بيماران به کمک آن پيشرفت چشمگيري کرد و تحليل EEG کمي (QEEG) به عنوان روشي با پايايي بالا ابداع شد. اين روش در واقع برخلاف ساير روش ها، به منظور بررسي کارکرد مغز (نه ساختار مغز) ابداع شده است ، بنا بر اين از آن مي توان در شناسايي و تشخيص اختلالات کژکنشي کارکرد مغز نظير؛ اضطراب ، افسردگي ، آلزايمر و... استفاده کرد.
به گفته دکتر رضا رستمي ، عضو هيات علمي گروه روان شناسي دانشکده روان شناسي و علوم تربيتي دانشگاه تهران ، در اين روش امواج مغزي حاصل از فعاليت قشر مخ بيمار (با استفاده از الکترودهاي متصل به جمجمه) وارد کامپيوتر شده و با انجام يک سري عمليات رياضي ، اين امواج به عدد و اعداد به نمودار يا تصوير (تصوير سر با رنگهاي آبي ، زرد، قرمز و سبز و به صورت دو يا سه بعدي ) تبديل مي شوند.
امروزه مي توان با مقايسه QEEG فرد بيمار با پايگاه داده هاي موجود از افراد به هنجار، نابهنجاري هاي کارکرد مغز را شناسايي و با تطبيق آن با الگوهاي موجود، نوع اختلال را مشخص کرد.

راهي بسوي تشخيص دقيق بيماري

QEEG فعاليت ها و کارکردهاي مغز را بررسي مي کند و آنها را در قالب تصاوير رنگي به ما نشان مي دهد، به اين ترتيب مناطقي از مغز که مشکل دارند مشخص مي شوند. به گفته رستمي با اين روش مي توان بسياري از بيماري ها را تشخيص داد و در برخي موارد متوجه شد که علت بيماري يک مشکل جسماني يا فيزيولوژيکي يا علتي رواني است.
رستمي مي افزايد: با اين روش مي توان اختلال بيش فعالي ، کمبود توجه ، افسردگي ، اضطراب ، تومورهاي مغزي ، صرع ، اختلالات يادگيري (مشکلاتي که کودک در مسائل درسي خود دارد مانند روخواني ، ديکته ، رياضي و...) سوئمصرف الکل يا مواد، سکته ، جراحت ها و آسيب هاي مغزي ، بيماري هاي عفوني مانند مننژيت و آنسفاليت ، حملات قلبي ، مشکلات ريوي (ناراحتي شش ها)، اسکيزوفرني ، دمانس وآلزايمر را تشخيص داد. درضمن باکمک اين روش ، درمانگر مي تواند بيماري ها را خيلي دقيق تر و آسان تر تشخيص دهد.
درست همانند آزمايش هاي پزشکي که به پزشک کمک مي کند راحت تر بيماري را تشخيص دهد و در مورد درمان مناسب تصميم بگيرد،حتي در بسياري از موارد راهکارهاي درماني نيز ارائه مي دهد. از جمله محاسن اين روش ، به دقت تشخيصي بالاي آن نسبت به مصاحبه هاي باليني ، تشخيص آسيب هاي مغزي ، اختلال هاي يادگيري و... با دقت 80 تا 90 درصد، تعيين داروهاي موثر با اثربخش ترين دوز و کمترين عوارض منفي ،سنجش توانمنديهاي شناختي و ذهني مانند بهره هوشي (IQ) ، تمرکز، توجه و... اشاره کرد.
درضمن سنجش توانمنديهاي هنري ، پيگيري سندرم هاي ارگانيکي مغز، پيگيري نتايج شيمي درماني و پرتو درماني و ترک داروهاي روانگردان يا غيرمجاز، پيگري بيماري هاي عفوني مانند آنسفاليت و يا مننژيت وبررسي وضعيت بيمار پس از جراحي هم از ديگر مزايايي هستند که مي توان براي آن قايل شد.
اين روش در حدود يک سال است که به صورت باليني و کلينيکي در ايران استفاده مي شود. البته اگرچه از سال 1968 درامريکا استفاده از اين روش شروع شده ، اما از اوايل سال 2000 ميلادي در دنيا به صورت باليني و کلينيکي مورد استفاده قرار مي گيرد. تاکنون امواج مغزي 250 نفر در ايران توسط QEEG گرفته شده است و 60 نفر تحت درمان نوروفيدبک قرار گرفته اند. QEEG نقاط و امواج مشکل دار مغز را مشخص مي کند وسپس توسط نوروفيدبک درمان صورت مي گيرد.
درواقع همان نقطه اي از سر که در QEEG مشکل دار به نظر مي رسدو شناسايي مي شود مورد درمان قرار مي گيرد، به اين ترتيب که فرد جلوي صفحه نمايش مي نشيند.

بيماري هاي قابل درمان با نوروفيدبک

بيش فعالي / کمبود توجه: بيش از هر بيماري ديگري ، براي درمان آن از نوروفيدبک استفاده شده است و تاکنون 80 - 85 درصد بيماران مبتلا بهبودي کامل يافتند.
اضطراب: بسياري از متخصصان ، به کارگيري نوروفيدبک به منظور درمان اضطراب را يکي از عمده ترين موارد و زمينه هاي استفاده از نوروفيدبک مي دانند. اکثر آنها معتقدند اضطراب يکي از اولين بيماري هايي بود که به نوروفيدبک پاسخ داد. نتايج پژوهشي نشان مي دهد در حدود 80 - 90 درصد از بيماران اضطرابي با اين روش درمان شده اند. 
اختلالات يادگيري: اين اختلالات در سنين دبستان شايع هستند. در اين نوع اختلالات علي رغم هوش نرمال و نبود نقص حسي ، کودک در يادگيري مشکل دارد. در درمان اين اختلالات نوروفيدبک تحول بزرگي ايجاد کرده است. درخصوص اختلالات يادگيري ، نوروفيدبک به تنهايي پاسخگواست و نيازي به درمان مکمل ندارد. معمولا با کامل کردن يک دوره درماني ، بهبودي ثابتي حاصل مي شود. تاثير اين روش در چندين پژوهش علمي و معتبر نيز تاييد شده است.
اختلالات خواب: اولين تغييراتي که مراجعين عموما بعد از شروع درمان با نوروفيدبک مشاهده مي کنند، تغيير و تنظيم خوابشان است. بنابراين از نوروفيدبک هم در درمان اختلالات خواب نيز استفاده مي شود.
صرع ، ضربه سر و سکته مغزي:در انواع صرع و در مواردي که داروها موثر نبوده اند و بيماري بسيار مزمن و غيرقابل کنترل بوده است ، نوروفيدبک در درمان 70 تا 90 درصد از بيماران موفق بوده است. در اکثر موارد نوروفيدبک بايد با دارو درماني همراه باشد، اما حدود 20 درصد از بيماران مي توانند مصرف دارو را پس از درمان با نوروفيدبک قطع کنند. تاثيراتي از اين درمان در موارد ضربه به سر و سکته مغزي نيز گزارش شده است.
دردهاي مزمن و سردردهاي ميگرني: درمانگران و پزشکاني که از نوروفيدبک براي درمان دردهاي مزمن و سردردهاي ميگرني استفاده کرده اند، اعلام کردند که وقوع و شدت حملات ميگرن در اکثر موارد با استفاده از اين روش کاهش مي يابد و حتي از بين مي رود در دردهاي مزمن نيز نوروفيدبک به کاهش درد و کنترل آن (حتي در موارد خيلي شديد) کمک کرده است.
افسردگي: در مورد بيماران مبتلا به افسردگي اساسي که هيچ درماني براي آنها کارساز نبوده ، نوروفيدبک در اغلب موارد نتيجه بخش بوده است در برخي از کشورها يکي از بهترين و معمول ترين درمان ها براي افسرده خويي يعني افسردگي خفيفي که بيش از 2 سال دوام دارد، اما زندگي فرد را مختل نمي کند، نوروفيدبک است.
سوء مصرف مواد: مطالعات نشان داده است در مقايسه با درمان هاي ديگر براي اعتياد، درمان با نوروفيدبک از بسياري از روش هاي ديگر موفق تر بوده است. علاوه بر اين درمان با اين روش وسوسه و ولع فرد را کاهش مي دهد و در درازمدت احتمال عود و بازگشت را پايين مي آورد از طريق نوروفيدبک مي توان تمامي موارد اعتياد و نيز سوء مصرف الکل را درمان کرد.
دو الکترود به گوش و يک الکترود به سر وصل مي شود و بيمار با امواج مغزي اش شروع به انجام يک بازي مي کند. بطورکلي يکي از کاربردهاي جدي دستگاه نوروفيدبک تشخيص آسيب مغزي توسط نوار مغزي با درصد اطمينان 90 است.
ديگر کاربرد آن در حوزه شناسايي افرادي است که زمينه انجام جرم يا امکان جرم مجدد را دارند.البته درآينده اي نزديک مي توان در زندان ها، مدارس و درمان جانبازان اعصاب و روان هم از مزاياي آن بهره برد.

آيينه چون نقش تو بنمود راست...

روش نوروفيدبک برپايه ثبت و تحليل امواج مغزي و دادن اطلاعات بازخوردي (شنيداري /ديداري) در مورد امواجي که فرد توليد مي کند،قرار دارد.
امواج مغزي ناشي از فعاليت الکتريکي مغز هستند ودر شکل دهي فرآيندهاي روانشناختي ناهشيار که عموما خارج از کنترل فرد هستند، نقش دارند. در واقع نوروفيدبک همانند يک آيينه در مقابل اين فرآيندها عمل مي کند و به فرد مي آموزد که چگونه امواج مغزي مناسبي را توليد کند که بيشترين ارتباط را با افزايش سلامتي ،خلاقيت ،انعطاف پذيري ذهني و بهبود فعاليت هاي شناختي دارند.
با تمرين دادن ذهن همانند تمرين بدني مغز مي آموزد که فعاليت خود را تنظيم کند و عملکرد بهتري داشته باشد. استفاده از روش نوروفيدبک براي دستيابي به اين امر بسيار ثمربخش است و امروزه در مقياس وسيعي توسط تيم ها و ورزشکاران زيادي مورد استفاده قرار مي گيرد.
رستمي هدف عمده اين روش را دستيابي به تمرکز و توجه عميق مي داند و مي افزايد: اين روش در واقع با پاکسازي ذهن مغز مي تواند در لحظات حساس و فشارزا،عملکرد طبيعي خود را حفظ کند. به عنوان مثال در اين حالت به ورزشکار کمک مي شود به يک حالت آرامش وآمادگي ذهني دست يابد و در طول مسابقه ها و موقعيت هاي دشوار بهترين عملکرد را داشته باشد. در روش نوروفيدبک ، ورزشکار روي يک صندلي راحتي در حالت آرامش کامل قرار مي گيرد. حس گرهاي خاصي به مناطق مشخصي از سر وصل مي شوند و با به کارگيري نرم افزارهاي رايانه اي امواج مغزي ثبت و تحليل مي شوند. متخصص با در نظرگرفتن ويژگي ها و نياز هر فرد طبق يک برنامه خاص ، وقتي فرد امواج مناسب را توليد مي کند بازخوردي به او مي دهد.
از اين طريق فرد مي آموزد امواج مغزي مطلوب را در زمان مناسب توليد کند و از انحراف تمرکز و توجه ذهني خود جلوگيري کند، طرفداران اين روش باور دارند که بازآموزي ذهن از اين طريق امکان پذير است. چرا که امروزه دانشمندان مي دانند کدام امواج مغزي در کدام قسمت سر در توليد بالاترين سطح تمرکز نقش دارند و از آنجايي که با استفاده از اين روش تغيير دامنه ، فراواني ، ثبات و همزماني امواج مغزي امکانپذير است ، فقط کافي است فرد ياد بگيرد چگونه با تمرين و تکرار به امواج مناسب و ويژگي هاي مورد نظر دست يابد.
در اين روش به فرد آموزش داده مي شود بين رفتار جسماني و نگرش هاي دروني کيفيت عملکرد مغز ارتباط مناسب برقرار کند و از اين طريق آمادگي ذهني و عملکرد ورزشي خود را به طور خودکار بهبود بخشد و از منابع بالقوه ذهني خود به طور کارآمدتري استفاده کند.
اثرات اين روش به هر فرد و تعداد و نوع جلسات بستگي دارد ولي با گذشت چندين جلسه خلق فرد بهبود يافته و فرد احساس آرامش ، سرزندگي و سرخوشي بيشتري مي کند. با ادامه جلسات توجه ، تمرکز و کارآمدي ذهني افزايش يافته و در نتيجه عملکرد روانشناختي رشد چشمگيري مي کند. استفاده از اين روش کاملا ايمن است و هيچ خطر جانبي در پي ندارد. تمام افراد و در تمام سنين مي توانند از اين روش بهره برند و نتايج هميشگي هستند. هم اکنون نيز تيم هاي ورزشي متعددي از اين روش بهره مي برند.
براي مثال تيم فوتبال آ.ث ميلان و تيم ملي ايتاليا از ماهها قبل از شروع جام جهاني استفاده از روش نوروفيدبک را جزو برنامه هاي اساسي خود قرار داده بودند و نتايج قابل توجه آنان در مسابقات را مي توان به توان ذهني و آمادگي رواني بالاي بازيکنان آنها نسبت داد.
در چند سال گذشته استفاده از نوروفيدبک براي ارتقاي عملکردهاي شناختي به يکي از مهم ترين موضوعات تحقيقي در مجلات پزشکي و روان شناسي تبديل شده است که همگي از اين موضوع که مي توان مغز را تعليم داد حمايت مي کنند. در سال 2005 مسوولان تنيس کانادا 20 نفر از بهترين تنيسورهاي جوان خود را با اين روش آموزش دادند و نتايج مثبت آن را تاييد کردند.
همچنين دانشگاه مک گيل در مونترال در پژوهشي 5 ساله اثرات اين روش را بر روي 80 ورزشکاردر رشته هاي مختلف ورزشي بررسي مي کند. جيو والينته ، روانشناس ورزشي بسياري از بازيکنان معروف گلف معتقد است بزودي نوروفيدبک به يکي از اجزاي اصلي برنامه هاي تمرين حرفه اي در خواهد آمد.

 

مقالات

, designed by l.aghaei