اخبار:   

خانه

آمار بازدیدکنندگان سایت

10 راه ساده برای کاهش استرس و اضطراب مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل
نوشته شده توسط Administrator   
یکشنبه, 17 اردیبهشت 1391 ساعت 16:29

راههای ساده برای کاهش استرس و اضطراب

کاستن از استرس بدون دارو

چگونه خوشحال تر و با انرژی تر و شاداب تر باشیم

بلند بخند


کار ومسئولیت  در قبال خانواده باعث احساس استرس میشود؟   چیزهایی دروبر مان قرار دارد که سریعا ما میتوانیم تنش خود را کاهش دهیم. شما میتوانید با دیدن بک فیلم کمدی همراه با دوستانتان زمان شادی را با هم داشته باشید.هر بار شما با تنفس عمیق ، سطح اکسیژن را در اندام خود راافزایش میدهید، که این امر منجر به  افزایش جریان خون شده و استرس نیز کاهش می یابد. در واقع، حتی تنها با فکر کردن در مورد داشتن یک خنده خوب  میتوانید سطح استرس را کاهش دهید.


داشتن حیوانات خانگی


حیوانات خانگی  نه تنها به شما عشق بدون قید و شرط میدهند، بلکه برای سلامت روان شما نیز خوب است. هنگامی که شما حیوان خانگی خود را حتی فقط برای چند دقیقه در کنار خود داشته باشید، انتقال دهنده های احساس خوب و هورمونهایی مانند سروتونین، پرولاکتین و اکسی توسین ترشح میشوند. در همان زمان، باعث کاهش میزان هورمون های استرس مخرب می شوند.این مسئله می تواند به معنای کاهش فشار خون، اضطراب کمتر، و حتی افزایش ایمنی در ارتباط باشد.

البته با رعایت اصول نجاست و پاکیزگی محیط و جدا کردن محل زندگی حیوانات.


تمیز ومرتب کردن وسیله ها


نا مرتب بودن اطرافمان باعث افزایش استرس در ما میشودو بر اضطراب می افزاید . فضای منظم می تواند احساس رضایت بخش و ترمیمی داشته باشد.به علاوه دیده شده که تمیز کاری  دربهار، ورزشی خوب است که باعث سوزاندن بیش از 250 کالری در ساعت میشود.


دیدن چمن وتمرکز برآن


بوی چمن تازه در واقع باعث می شود که شما احساس آرامش بیشتری کنید. دانشمندان می گویند :چمن تازه قطع  شده از آزاد شدن هورمون های استرس در مغز جلوگیری میکند. فقط از جایی که با ماشین چمن زنی در حال بریدن چمن هستند بپرهیزید زیرا که صدای ماشین بر استرس شما می افزاید.


آب پرتقال تازه بنوشید


نوشیدنی ترش مزه  به طور معجزه آسایی میتواند در کاهش میزان استرس به شما کمک کند وبهتر است که آن را به طور منظم در برنامه غذایی خود بگنجانید. پژوهشگران می گویند ویتامین C ممکن است به ما برای کنترل و مدیریت استرس به طور موثرکمک کند، و با کاهش سطح هورمون های استرس مانند کورتیزول نیز در ارتباط است.

غذاهای غنی از ویتامین C مانند: آب پرتقال، آب گریپ فروت، توت فرنگی، فلفل قرمز شیرین می تواند به تقویت سیستم ایمنی بدن شما نیز کمک کند.


آواز خوندن


در حال رانندگی گوش دادن به موسیقی و یا خواندن هنگام حمام کردن میتواند به شما کمک کند مهم نیست که با چه  لحنی شما آواز می توانید بخوانید مهم این است که در شما احساس شادی ایجاد میکند. در اعضای وابسته به گروههایی که آواز دسته جمعی  می خواندند که مورد مطالعه قرار گرفتند گفتند: آواز خواندن آنها در خلق و خوی بهتری قرار میدهد و در آنها احساس استرس کمتری به وجود میاورد . آواز خواندن می تواند برای تنفس بهتر ، و همچنین به عنوان کمک به قلب شما و سیستم ایمنی خوب داشتن کمک کند.


پیاده روی کردن


ورزش یک راه عالی برای تسکین استرس است وبه بدن شما در تولید اندورفین (انتقال دهنده های عصبی در مغز که به شما احساس خوب میدهد) کمک می کند. همچنین شما را مجبور به تمرکز می کند، فراموش می کنید که چه چیزهایی شما را مضطرب  میکند.

ورزش در هوای آفتابی و گرم، می تواند خلق و خوی شما را افزایش دهد و اگر شما به مدت حداقل 30 دقیقه،هر روز سریع راه بروید تغییرات را در خود احساس خواهید کرد .  توصیه میشود ورزش را روزانه انجام دهید تا به کلی استرس از شما دور شود.


آدامس جویدن


جویدن آدامس می تواند کاری بیش از یک نفس تازه  را برای شما انجام دهد . با توجه به تحقیقات، جویدن آدامس نیز به نظر می رسد به منظور کاهش استرس و اضطراب، و همچنین بهبود عملکرد ذهنی مفید باشد. و با جویدن آدامس میتوانید استرس واضطراب خود را تخلیه کنید.


رابطه جنسی مشروع


وقتی که شما استرس دارید شادی وداشتن لحظه های شاد آخرین چیزی است که در ذهن خود دارید و مرور میکنید. اما داشتن رابطه جنسی است که در واقع یک راه بسیار خوب برای از بین بردن تنش و تسکین استرس است. روابط جنسی فشار خون را کاهش می دهد،  باعث افزایش اعتماد به نفس، و افزایش احساس صمیمیت با شریک زندگی تان میشود. همچنین می تواند به شما به خواب بهتر کمک کند.


یک نفس عمیق بکشید


داشتن تنفس صحیح وعمیق میتواند شما را از داشتن استرس دور کند ،حتی بوییدن یک عطر خوشبو ویا یک گل در کاهش سطح هورمون استرس میتواند موثر باشد.

 

 

مترجم :  مریم عبداللهی (روانشناس)

دپارتمان تحقیقات مرکز نوروفیدبک و بیوفیدبک آلومینا

خدمات نورفیدبک و بیوفیدبک جهت کاهش استرس و اضطراب به صورت اختصاصی توسط مرکز  نوروفیدبک و بیوفیدبک آلومینا انجام می شود.

جهت کسب اطلاعات بیشتر تماس بگیرید.

 

انتشار مقاله با ذکر نام نویسنده و سایت منبع آزاد است.

انتشار مقاله در اینترنت یا در مجلات بدون ذکر نویسنده و مترجم پیگرد قانونی دارد.

 

 

 

 

 

 

 

اضطراب ، هراس و درمان با نوروفیدبک

 


اضطراب یک واکنش طبیعی به موقعیت های استرس زا است و به ما کمک می کند تا با این موقعیتها در محل کار، دانشگاه، مدرسه و .. روبرو شویم. اما زمانی که حس اضطراب بیش از حد معمول و نرمال باشد، دلواپسی و هراس غیرمنطقی و نامعقول نسبت به همه موقعیت های روزانه بوجود می آید.

علایم اضطراب معمولاً شامل موارد زیر می باشد:

نگرانی بیش از حد، احساس آزاردهنده ترس، افکار منفی و تدافعی، افزایش ضربان قلب ، تعریق کف دست و تنفس دشوار.

علم روانپزشکی، اختلالات اضطرابی را به چندین گروه تقسیم می کند  که شامل:

1-    اختلال اضطراب فراگیر

2-    اختلال وسواسی جبری

3-    اختلال هراس (پانیک)

4-    اختلال استرس پس از سانحه (PTSD)

5-    هراس اجتماعی

6-   فوبیا (ترس های خاص )

بطور کلی برای درمان اختلالات اضطرابی از دارودرمانی به همراه روان درمانی استفاده می شود و داروهای مورد استفاده شامل داروهای ضد افسردگی، داروهای ضد اضطراب و مهارکننده های بتا هستند. این داروها خود شامل عوارضی همچون: چاقی، کاهش میل جنسی، خواب آلودگی، خشکی دهان هستند و همچنین تداخلات دارویی با دیگر داروها نیز موجب محدودیت مصرف آنها می شود.

یکی از رایج ترین استفاده های نوروفیدبک در طی 30 سال گذشته، درمان اضطراب و استرس و Relaxation بوده است.

امروزه نوروفیدبک بعنوان یک روش مؤثر، غیرتهاجمی، بدون درد و بدون نیاز به داروهای خوراکی در افراد دچار مشکلات اضطرابی در تمام دنیا شناخته شده است.


با درمان بوسیله روش نوروفیدبک، نه تنها مغز شما روش های آرام سازی را می آموزد، بلکه می آموزد چگونه روش فعالیت خود را تغییر دهد و بداند که ریشه اضطرابش کجاست؟

ابتدا مغز شما می آموزد که چطور امواج خود را تنظیم کند و زمانی که این مهم را آموخت، دیگر در برابر احساس اضطراب و استرس آسیب پذیر نیست. به عبارت دیگر شما یکبار می آموزید که چطور یک دوچرخه را برانید بدون ترس از اینکه به زمین بیفتید، و پس از آن شما دیگر از افتادن و یا خارج شدن از مسیر نخواهید ترسید!

در مرکز نوروفیدبک آلومینا خدمات تخصصی درمان اضطراب با روش نوروفیدبک انجام می شود و شما می توانید با تشکیل پرونده از طریق این سایت و سپس انجام جلسات درمانی تحت نظر متخصص مغز و اعصاب از نتایج این درمان در بهبود مشکلات اضطرابی بهره ببرید.

جهت ثبت نام می توانید فرم ثبت نام را تکمیل نموده و به نشانی ایمیل زیر ارسال نمائید یا به صورت حضوری (طبق قرار قبلی)در دفتر مرکزی نوروفیدبک آلومینا ثبت نام نمائید.

آدرس ایمیل جهت جلوگیری از رباتهای هرزنامه محافظت شده اند، جهت مشاهده آنها شما نیاز به فعال ساختن جاوا اسکریپت دارید

آخرین بروز رسانی در سه شنبه, 21 آذر 1391 ساعت 19:13
 

مقالات

, designed by l.aghaei