اخبار:   

خانه

آمار بازدیدکنندگان سایت

اثر تنفس عمیق در کاهش علایم اختلال بیش فعالی-کمبود توجه مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل
نوشته شده توسط Administrator   
سه شنبه, 23 خرداد 1391 ساعت 19:53

تنفس عمیق در کاهش علایم اختلال بیش فعالی-کمبود توجه[1] و اضطراب


کنترل کردن تنفس به شما کمک می کند که در آن واحد هم دقت بیشتری داشته باشید و هم آرام تر شوید. این موضوع چه معنایی می تواند برای فرد مبتلا به کاستی توجه در بر داشته باشد؟

تعدادی از بیماران مبتلا به  کاستی توجه[2] براون[3] از تکنیک تنفس منسجم[4] بهره برده اند. (اصطلاحی که توسط نویسنده متن و استفان الیوت[5] متخصص در امر یوگا ابداع شده است، زیرا این شیوه همزمان آهنگ قلب ،ریه و مغز را همگام می نماید.)

اتان[6] 10 ساله ، مبتلا به کاستی توجه می باشد.او هنوز قادر نیست هنگام انجام دادن تکالیفش بنشیند ، نمی تواند بخوابد و کنترل او دشوار است.اتان عوارض جانبی بدی از محرکهای مورد استفاده در اختلال بیش فعالی –کاستی توجه تجربه کرده و رفتار درمانی نیز درباره او مؤثر نبوده است.

در نتیجه مادر اتان ،که خودش برای کاهش اضطرابش  از تکنیک تنفس منسجم استفاده کرده بود ، به او شیوه انجام این روش را آموزش داد.رفتار کلی اتان در 4 یا 5 هفته بهتر شد و خوابیدن او آسان تر شد.هرگاه احساس تنش می کرد یا احساس می کرد ،چه در  مدرسه و چه در خانه آنطور که از او انتظار می رود نیست (رویداد رایج در میان مبتلایان به بیش فعالی- کاستی توجه)، از تمرینات تنفسی استفاده می کرد، چه هنگام امتحان دادن و چه هنگام بحث و به توافق رسیدن با همکلاسانش باشد.

براون می گوید:" نکته جالب درخصوص تنفس منسجم این است که علیرغم یوگا و ورزش (که هر دو درمانهایی مؤثر برای کمبود توجه می باشند) این شیوه قابل استفاده در هر مکان و دردسترس می باشد .شما می توانید هنگامی که در محل کار ،سوار مترو و یا حتی در مدرسه هستید ،از آن  استفاده نمایید.

براون( که دردوره ی آموزشی پیرامون تنفس منسجم  آخر هفته ها تدریس می کند)[7] می گوید ،هنگامی که شما تنفس خود را به 5 یا 6 نفس عمیق در دقیقه کاهش می دهید ،اتفاقات جالبی در بدن و مغز رخ می دهد.قلب ، شش ها و رگهای خونی مؤثر تر عمل می کنندو اکسیژن بیشتری به مغز و بافتهای بدن می رسانند .بخشهایی از مغز که با مشکلات پیچیده مواجهه هستند عملکردشان بهتر خواهد شد. به طور مثال ،تغییر بزرگی در الگوهای امواج مغزی می بینید.(امواج سالم  آلفا بیشتر و امواج کند بتا کمتر می شوند.)

براون می گوید: با این شیوه مبتلایان به کمبود توجه احساس آرامش بسیار می کنند،بهتر قادر به قضاوت خواهند بود وبه سختی نا امید می شوند.

جایی آرام که در آن مزاحمتی ایجاد نشود ، بیابید.چشمانتان را ببندید . چشمان ، گردن، دستها و پاهایتان را آرام نمایید و دردقیقه 5 یا6 نفس کامل و عمیق بکشید. هشیاری خود را روی برون دادن هوا از بدن خود متمرکز کنید.(تنفس 1 ؛ سی دی مفید تهیه شده توسط استفان الیوت که در تنظیم دم و بازدم در فواصل منظم شما را یاری می کند.این سی دی در coherence.com  قابل دسترسی است)

یک نکته:تنفس منسجم را زمانی که آرام هستید ، تمرین نمایید.بسیاری از افراد می گویند:«اووه !!!هرگاه مضطرب شدم ،انجامش خواهم داد!» . براون می گوید:« این درست مثل این است که مسواک نزنید تا زمانی که دندانهایتان بیفتند. وقتی با رئیستان برخوردی دارید و یا زمانی که کلیدتان را گم می کنید، اگر از پیش تمرین کرده باشید؛ سود بیشتری دربرگرداندن تمرکز و آرام نمودن خود نصیبتان خواهد شد. زمانی که خود را در موقعیت های پر تنش بیابید، این تکنیک ها به پاسخی تقریباً خودکار بدل خواهند شد.

 


[1] ADHD

[2] ADD

[3] Brown

[4] Coherent  breathing

[5] Estephen Elliot

[6]Ethan

[7]Haveahealthymind.com

 

دپارتمان تحقیقات مرکز نوروفیدبک و بیوفیدبک آلومینا


انتشار مقاله فقط با ذکر نام نویسنده و مترجم و لینک فعال به سایت منبع(مرکز نوروفیدبک و بیوفیدبک آلومینا) آزاد است.

انتشار مقاله در اینترنت یا در مجلات بدون ذکر نویسنده و مترجم و منبع مقاله پیگرد قانونی دارد.

منبع اصلی مقاله : پایگاه اطلاعات علمی پزشکی مایو کلینیک

 

خواننده گرامی : برای تهیه هر یک از این مقالات جهت ارتقا سلامتی شما هم میهنان عزیز ، زمان و انرژی و هزینه بسیار زیادی صرف می شود، پس در حق ما لطف نموده و کپی رایت را رعایت کنید و  به ما در ادامه فعالیتمان امید و انگیزه بدهید . با سپاس از خوانندگان محترم و با امید به روزهای بهتر

مرکز تخصصی نوروفیدبک و بیوفیدبک آلومینا

 

 

 

جدیدترین و مطمئن ترین روش درمان


اختلال بیش فعالی کم توجهی کودکان و بزرگسالان


 


 

امروزه نوروفیدبک به عنوان یکی از مؤثرترین روشهای درمانی و جایگزین دارو های شیمیایی در کودکان دچار بیش فعالی یا همان ADHD شناخته شده است. هدف از درمان بوسیله این روش این است که به کودک بیاموزیم چطور می تواند رفتارهای مغزش را تغییر دهدو در نهایت عملکردهای مربوط به بیش فعالی را از بین ببرد.

این به این معنی است که کودک شما می تواند به مغز خود بیاموزد که بیش فعال نباشد!

بیوفیدبک مانند آینه ای است که عملکرد مغزمان را که به طور عادی ما از آن آگاه نیستیم ، به نمایش در می آورد و به ما می آموزد تا اطلاعاتی راجع به وضعیت بیولوژیک مغز خود بدست بیاوریم و از این اطلاعات جهت کنترل ارادی فعالیت های مغزمان استفاده کنیم.

نوروفیدبک نوعی بیوفیدبک است که می تواند جهت آموزش کودکان دچارADHD جهت تغییر رفتارشان استفاده شود. به این صورت که دستگاه اطلاعات الکتریکی مغز کودک و امواج مغزی او را ثبت می کند و  با ثبت امواج و تقویت امواج مثبت و مفید، نوروفیدبک انجام می شود و کودک می آمزد که چطور می تواند بیشتر توجه و تمرکز داشته باشد.

حال این امواج مغزی که در نوروفیدبک روی آنها کار می شود، چه هستند و چگونه کار می کنند؟

هر فرد نرمال 4 دسته موج مغزی دارد که عبارتند از:

 

موج آلفا در زمان آرامش و relaxation فعالیت بسزایی دارد.

موج بتا سریع ترین موج مغزی است و در مواقع توجه و تمرکز فعالیت زیادی دارد. موجی به نام SMR نیز وجود دارد که زیرمجموعه ای از موج بتا است و زمانی که فرد برای انجام یک فعالیت کاملاً فوکوس کرده فعال است.

موج تتا در زمانی که فرد در حال به خواب رفتن است و یا افکار پوچ و بی هدفی دارد فعال است .

موج دلتا کندترین موج مغز است و در هنگام خواب عمیق فعال ترین موج است.

وقتی یک کودک نرمال تلاش می کند مطلبی بخواند یا روی موضوعی تمرکز کند، امواج بتا در مغزش افزایش می یابد، اما در کودکان بیش فعال، این اتفاق نمی افتد و به جای افزایش موج بتا، موج تتا در مغزشان افزایش می یابد (موج افکار پوچ) ، و این به این معنی است که این کودکان نمی توانند به اندازه کودکان دیگر تمرکز کنند.


آیا نوروفیدبک به راستی روش مؤثری است؟

وقتی کودک بیش فعال نیاز به توجه دارد، به جای افزایش موج بتا در مغزش، موج تتای او بالا می رود و در دستگاه EEG بالا بودن موج تتا نسبت به بتای او ثبت می شود. در جلسات نوروفیدبک درمانی، به کودک می آموزیم که چگونه موج بتای خود را بالا بیاورد. معمولاً بعد از 30 جلسه درمان، کودک کاملاً می آموزد که چطور امواج مغز خود را کنترل کند . علاوه بر بهبود توجه و تمرکز در کودکان، علائم دیگر بیش فعالی نیز در کودک کمرنگ می شوند. این بهبودی، قابل مقایسه با زمانی است که کودک در حال مصرف روزانه  4 قرص ریتالین است.

در کودک تحت درمان با دارو، با پایان نیمه عمر دارو در بدن، علائم برمی گردد اما زمانی که کودک می آموزد که چطور امواج مغز خود را کنترل کند، علائم خاموش می شوند و این بهبودی دائمی است ، و بدان معنی است که وقتی جلسات درمانی کامل شد، کودک شما فردی نرمال خواهد بود و این نکته وجه تفاوت نوروفیدبک با سایر روش های درمانی است.


آیا این روش علمی است؟ روش نوروفیدبک از حدود 4 سال پیش توسط اداره غذا و داروی آمریکا ( معتبرترین سازمان جهانی پزشکی) جهت درمان بیش فعالی ،کم توجهی مورد تایید قرار گرفته است.

مقاله نوروفیدبک  در درمان کودکان بیش فعال و مقایسه آن با درمان دارویی (ریتالین) :

http://www.sid.ir/fa/VEWSSID/J_pdf/5791387V1107.pdf


آیا نوروفیدبک محدودیت و عوارضی نیز دارد؟

در مورد عوارض احتمالی جانبی این روش در 30 سال گذشته مطالعات بسیاری انجام شده و خوشبختانه هیچگونه عارضه جانبی برای این روش درمانی ذکر نشده است، این در حالی است که درمورد داروهای شیمیایی مثل ریتالین لیست بلند بالایی از عوارض گزارش شده است(برای مشاهده عوارض ریتالین اینجا کلیک کنید)


آیا در آمریکا و سایر کشورهای پیشرفته از نوروفیدبک در درمان کودکان بیش فعال کم توجه استفاده می شود؟

در آمریکا  بیش از 1000 مرکز نوروفیدبک وجود دارد که این رقم در 5 سال گذشته از کمتر از 100 مرکز به این تعداد رسیده که این موضوع خود حاکی از میزان اهمیت و محبوبیت این روش درمانی در کشورهای پیشرفته می باشد .


متاسفانه تنها مشکل این روش این است که نوروفیدبک و بیوفیدبک به دلیل هزینه نسبتا زیاد نسبت به دارو درمانی حتی در کشورهای پیشرفته ، فقط توسط قشر مرفه جامعه استفاده می شود، و عملا بخش زیادی از جامعه به دلیل مشکلات مالی از این درمان محرومند و خانواده ها مجبورندسالها مصرف  داروهای شیمیایی را برای کودکان بیش فعال خود تحمل کنند! و با وجود اگاهی از عوارض این داروها چاره ای جز پذیرش نداشته باشند!  لذا ما در مرکز نوروفیدبک آلومینا سعی کردیم با کم کردن هزینه نوروفیدبک (تا 10 برابر کمتر از هزینه متعارف در دنیا و چندین برابر کمتر از هزینه متعارف در ایران) ،امکان استفاده از آن را برای کلیه اقشار فراهم نمائیم.

هدف ما سلامتی فرزندان این سرزمین است،پس اگر حتی هزینه های فعلی درمان را نیز نمی توانید بپردازید اصلا نگران نباشید،در این مورد می توانید با کادر درمان گفتگو کنید و در صورت تایید این موضوع و نیاز کودک شما به نوروفیدبک،حتما تخفیف جداگانه ای برای شما در نظر گرفته خواهد شد.

نکته ای که باید به آن توجه شود این است که برای ادامه جلسات نوروفیدبک، کودک باید انگیزه داشته باشد و اگر کودک در سن مناسبی نباشد، خسته می شود و انگیزه ادامه درمان را نخواهد داشت. اگر سن کودک خیلی پایین باشد، نمی تواند همکاری مناسبی داشته باشد و در سنین بالا نیز  مغز دیگر توانایی یادگیری و تغییر را تا حدودی از دست می دهد لذا بهترین سن توصیه شده برای این درمان حداقل سن 5 سال و حداکثر سن 35 سال می باشد.

در مرکز نوروفیدبک آلومینا خدمات درمانی بوسیله روش نوروفیدبک  در کودکان بیش فعال انجام می شود و شما می توانید با پر کردن فرم تشکیل پرونده و سپس انجام جلسات درمانی، از این درمان جهت بهبود بیش فعالی کودکتان بهره ببرید.

آخرین بروز رسانی در سه شنبه, 21 آذر 1391 ساعت 17:42
 

مقالات

, designed by l.aghaei