جدیدترین درمان سردرد (میگرن و سردرد تنشی)

 

برای ورود به سایت کلینیک فوق تخصصی سردرد آلومینا اینجا کلیک کنید

 

 

معرفی جدیدترین درمان سردرد (میگرن،سردرد تنشی و سردردهای به دنبال ضربه به سر)

 

بیوفیدبک و نوروفیدبک در درمان سردرد


سردرد میگرنی به نوعی از سردرد اطلاق می شود که بصورت درد یکطرفه سر که گاهی ضرباندار بوده خود را نشان می دهد، همچنین فرد ازعلائم دیگری شامل تهوع و استفراغ، سرگیجه ، افزایش حساسیت به نور، صدا و یا بو شکایت دارد. سردردهای میگرنی در جامعه شیوعی بالغ بر 15% دارند.

alumina.migraine - جدیدترین درمان سردرد (میگرن و سردرد تنشی)

این اختلال نتیجه تغییرات عملکردی مغز است که باعث تغییر در جریان خون مغز می شود و در نهایت، گشادی عروق مغز و سپس تنگ شدن عروق مغزی در واکنش به آن سبب بروز سردرد می شود (البته تئوری های دیگری مثل افزایش حساسیت عصب 5 نیز در پاتوفیزیولوژی میگرن مطرح می باشند)

شدت سردرد در افراد مبتلا به حدی است که فرد را از انجام فعالیت های روزمره خود ناتوان می کند.

درمانهای رایج سردردهای میگرنی، درمانهای دارویی هستند که از جمله میتوان به پروپرانولول، آمی تریپتیلین، سوماتریپتان و ارگوتامین اشاره کرد. بسیاری از بیماران از عدم اثربخشی کافی داروها شکایت دارند ، همچنین عوارض جانبی این داروها نیز مانعی بزرگ در مصرف آنها توسط بیماران است.

امروزه بیوفیدبک به عنوان روش درمان غیردارویی، اثرپیشگیری کننده خود را در حملات میگرن اثبات کرده است. بیوفیدبک روشی است که به فرد کمک می کند تا آگاهی خود را نسبت به فعالیتهای فیزیولوژیک مغزش بالا ببرد و فرد به مرور یاد می گیرد که چطور فعالیت های سیستم عصبی خود را تحت کنترل خود درآورد.

biofeedback1 305x204 - جدیدترین درمان سردرد (میگرن و سردرد تنشی)

تا امروز مطالعات زیادی در زمینه اثر بخشی این روش در بیماران مبتلا به میگرن انجام شده که همین امر موجب شده است که در اغلب کتب تخصصی مغز و اعصاب درمان خط اول میگرن به جای درمان دارویی ، بیوفیدبک توصیه شود  که در اینجا به بعضی از آن ها اشاره می کنیم:

بیوفیدبک ، درمانی برای کاهش سردرد

مطالعات نشان می دهند که بیوفیدبک، به عنوان یکی از روش های درمانی جایگزین می توانند روش موثر و ایمنی برای درمان انواع سردرد باشد.

بنیاد ملی سردرد اروپا گزارش کرده است که انواع روش های درمان بیوفیدبک، به عنوان یکی از رایج ترین و پرکاربردترین روش های درمانی مکمل توسط بیماران مبتلا به میگرن مورد استفاده قرار می گیرد.در این روش درمانی افراد می آموزند که چگونه با استفاده از ذهن خود، عملکردهای بدن خود را کنترل کنند.این روش درمانی امروزه به عنوان یکی از موثرترین و بی خطرترین گزینه های درمان انواع دردهای مزمن به خصوص سردرد مورد توجه قرار دارد.

اساس روش درمانی بیوفیدبک بر مبنای تئوری توانایی ذهن در کنترل اعمال غیرارادی فیزیولوژیک بدن مانند فشار خون، ریتم تنفس، انقباض عضلانی، دمای بدن و امواج مغزی پایه گذاری شده است. در سال هاب 1950 تا 1970 اولین پژوهش های تجربی علمی توسط کمیل،نیل میلر،دیوید شاپیرو و محققان دیگری انجام شد که در آن ارتباط بین ذهن و عملکرد زیستی بدن را در حیوانات و انسان ها مورد بررسی قرار گرفت.درمان با روش بیوفیدبک در سال های اول چندان مورد استقبال جوامع پزشکی قرار نگرفت.با این حال در طول 30 سال گذشته این روش درمانی به طور گسترده ای مورد پذیرش قرار گرفته و موسسه ی ملی بهداشت جهانی این روش درمانی را برای درمان برخی بیماری ها از جمله انواع سردرد و میگرن پذیرفته است.

بیوفیدبک یا پس خوراند زیستی شامل استفاده از ابزارهای الکترونیکی است که در مورد عملکرد فیزیولوژیک بدنتان اطلاعاتی در اختیار شما قرار می دهد.به عبارت دیگر بیوفیدبک با استفاده از تجهیزات الکترونیک شما را نسبت به اعمال زیستی بدنتان که پیش از این هیچ گونه آگاهی و کنترلی در موردشان نداشته اید، هشیار می کند.این روش درمانی به شما می آموزد که چگونه برای کنترل انقباض عضلانی یا دمای بدن خود از افکار و احساسات و ذهن خود استفاده کنید.

 

بیوفیدبک شامل انواع مختلفی است که مهم ترین و کاربردی ترین آن ها عبارت اند از:

1-      EMG بیوفیدبک : بیوفیدبک الکترومیوگرافی که در کنترل میزان تنش و انقباض و گرفتگی عضلات بدن مورد استفاده قرار می گیرد و یکی از بهترین گزینه های درمانی برای کاهش علائم سردرد و میگرن است.

2-      بیوفیدبک حرارتی: که برای کنتل میزان دمای بدن مورد استفاده قرار می گیرد و برای درمان اختلالاتی مانند اضطراب، استرس و سردرد مورد استفاده قرار می گیرد.

3-      بیوفیدبک تنفسی: که در تغییر و کنترل ریتم مناسب تنفس مورد استفاده قرار می گیرد و برای رفع اضطراب و استرس بسیار موثر است.

4-      EKG بیوفیدبک: یا بیوفیدبک  الکتروکاردیوگرافی که در تنظیم و کنترل ضربان قلب و فشار خون مورد استفاده قرار می گیرد و در درمان بیماری هایی مانند اضطراب و استرس کاربرد دارد.

درمان بیوفیدبک یک روش درمانی کاملا تخصصی است که تنها متخصصان مراقبت های بهداشتی از جمله روانشناسان،پزشکان، پرستاران و درمانگران طب فیزیکی می توانند بعد از گذراندن دوره های آموزشی مورد نیاز به ارائه ی خدمات درمانی بیوفیدبک اقدام کنند.

جلسات درمان با بیوفیدبک معمولا بین 45 تا 60 دقیقه، 1 یا 2 بار در هفته  و حداقل به مدت 1 تا 2 ماه برنامه ریزی می شوند. درمان بیوفیدبک درمانی طولانی مدت است که تداوم و پیگیری آن اهمیت زیادی در اثربخشی آن خواهد داشت با این حال بعد از اتمام جلسات درمان، اثربخشی به شکل مناسبی پایدار باقی خواهد ماند.

 

درمان میگرن: بیوفیدبک یا مصرف دارو؟ کدام یک موثرترند؟

 

محققان دانشگاه پنسیلوانیا در آمریکا در پژوهشی به مقایسه ی اثربخشی روش درمانی بیوفیدبک و مصرف داروهای آرام بخش پرداخته اند. در این پژوهش بیماران مبتلا به میگرن به طور تصادفی در 2 گروه گماشته شدند.گروه اول تحت درمان با داروی آرام بخش پروپرانولول 80 میلی گرم قرار گرفتند و گروه دوم به مدت 6 ماه تحت درمان با بیوفیدبک الکترومیوگرافی ، بیوفیدبک حرارتی و بیوفیدبک تنفسی قرار گرفتند.

نتایج این پژوهش نشان می دهند که میزان بهبودی در گروهی که تحت درمان با روش بیوفیدبک قرار گرفته بودن 70 درصد بوده است در حالیکه میزان بهبودی در گروه تحت درمان با پروپرانولول 64 درصد بوده است. هم چنینی نتایج این مطالعه نشان داده اند که طول مدت حملات میگرن و دفعات استفراغ در گروهی که تحت درمان با بیوفیدبک قرار گرفته بودن به مراتب کمتر از گروه دیگر بوده است. علاوه بر این نتایج این تحقیق نشان داده اند که بعد از 1 سال دوره ی پیگیری، میزان برگشت و عود مجدد حملات میگرن در گروهی که تحت درمان با بیوفیدبک قرار داشته اند 37/9 درصد و در گروهی که پروپرانولول مصرف می کردن 54/38 درصد بوده است.

پژوهشگران دانشگاه پنسیلوانیا بر اساس نتایج این تحقیق گزارش کرده اند که استفاده از روش درمانی بیوفیدبک اثربخشی قابل ملاحظه ای در مقایسه با مصرف پروپرانولول (دارو) بر علائم میگرن دارد.

 

 


خدمات درمان انواع سردرد و میگرن با روش بیوفیدبک بصورت اختصاصی

 

زیر نظر متخصصین مغز و اعصاب

 

در مرکز بیوفیدبک و نوروفیدبک آلومینا انجام می شود

 

 

bio4 - جدیدترین درمان سردرد (میگرن و سردرد تنشی)

 

برای ورود به سایت کلینیک فوق تخصصی سردرد آلومینا اینجا کلیک کنید

 

 

 

 

کلید واژه:

انواع سردرد، درمان  انواع سردرد ، درمان غیردارویی میگرن، درمان های جدید برای میگرن ، میگرن، درمان غیردارویی سردرد، بیوفیدبک در درمان سردرد، بیوفیدبک. مدیتیشن، انواع مدیتیشن، تاثیر مراقبه در درمان سردرد، درمان میگرن با مدیتیشن، مدیتیشن و مراقبه، کاهش درد مزمن با مدیتیشن، انواع سردرد، درمان  انواع سردرد ، درمان غیردارویی میگرن، درمان های جدید برای میگرن ، میگرن، درمان غیردارویی سردرد، بیوفیدبک در درمان سردرد، بیوفیدبک. انواع سردرد، درمان  انواع سردرد ، درمان غیردارویی میگرن، درمان های جدید برای میگرن ، میگرن، درمان غیردارویی سردرد، بیوفیدبک در درمان سردرد، بیوفیدبک، تشخیص میگرن. میگرن همراه با آئورا، اختلال حسی-بینایی همراه با سردرد، علائم هشدار دهنده ی قبل از شروع میگرن،انواع سردرد، درمان  انواع سردرد ، درمان غیردارویی میگرن، درمان های جدید برای میگرن ، میگرن، درمان غیردارویی سردرد، بیوفیدبک در درمان سردرد، بیوفیدبک. حساسیت فصلی، آلرژی، حساسیت به مواد غذایی، آلرژی و سردرد، علائم آلرژی، حساسیت فصلی و میگرن، درمان آلرژی، درمان سردرد ناشی از آلرژی،انواع سردرد، درمان  انواع سردرد ، درمان غیردارویی میگرن، درمان های جدید برای میگرن ، میگرن، درمان غیردارویی سردرد، بیوفیدبک در درمان سردرد، بیوفیدبک. سردرد مزمن، سردرد مزمن روزانه، میگرن مزمن، درمان سردرد مزمن، سردرد تنشی، سردرد تنشی مزمن، میگرن همیشگی، انواع سردرد، درمان  انواع سردرد ، درمان غیردارویی میگرن، درمان های جدید برای میگرن ، میگرن، درمان غیردارویی سردرد، بیوفیدبک در درمان سردرد، بیوفیدبک. انواع سردرد، درمان  انواع سردرد ، درمان غیردارویی میگرن، درمان های جدید برای میگرن ، میگرن، درمان غیردارویی سردرد، بیوفیدبک در درمان سردرد، بیوفیدبک، درمان بدون عوارض جانبی، درمان بی عارضه میگرن، عوارض مصرف دارو، میگرن و عوارض جانبی. سردرد تنشی، درمان سردرد تنشی، تشخیص سردرد تنشی، سردرد تنشی چیست، میگرن، انواع سردرد، بیوفیدبک در درمان سردرد، بیوفیدبک. درمان  انواع سردرد ، درمان غیردارویی میگرن، درمان های جدید برای میگرن ، میگرن، درمان غیردارویی سردرد، بیوفیدبک در درمان سردرد، بیوفیدبک. انواع سردرد، درمان  انواع سردرد ، درمان غیردارویی میگرن، درمان های جدید برای میگرن ، میگرن، درمان غیردارویی سردرد، بیوفیدبک در درمان سردرد، بیوفیدبک، اصلاح خواب، پیشگیری از میگرن، خواب و میگرن، خواب مناسب، مشکلات خواب و سردرد.

Comments are closed.

error: Content is protected !!