آشنایی با انواع سردرد

در زیر لیستی از شایع ترین انوع سردرد بیان شده است:

17204 - آشنایی با انواع سردرد


سردرد تنشی

سردرد مزمن روزانه و یا سردرد فشاری یا غیر پیشرونده نیز نامیده می شود

شایعترین نوع سردرد در بین بزرگسالان و نوجوانان است. این سردرد  باانقباض عضلانی ،باعث سردرد خفیف تا متوسط ​​میشود و بیش از یک دوره زمان طولانی وجود دارد.

chronicTensionHeadache 59960 lg - آشنایی با انواع سردرد

 

میگرن

migraine2 - آشنایی با انواع سردرد

علت دقیق میگرن ناشناخته است، اگر چه آنها را به انقباض رگ های خونی و دیگر تغییرات در مغز و همچنین ناهنجاری های ارثی  در مناطق خاصی از مغز مربوط  میدانند. درد میگرن متوسط ​​تا شدید، اغلب به صورت تپش، تیر کشیدن درد است. آنها می توانند از چهار ساعت تا سه روز طول بکشد و معمولا یک تا چهار بار در ماه رخ می دهد. تهوع یا استفراغ، از دست دادن اشتها و ناراحتی معده یا شکم درد  در میگرن وجود دارد که همراه با علایمی از قبیل حساسیت به نور، سر و صدا، و یا بوهایی همراه است. هنگامی که یک کودک دچار میگرن میشود اغلب رنگ پریده، احساس سرگیجه، تب، ناراحتی معده و علاوه بر اینها علائم بالا را نیز به صورت مبهم دارا هستند.
درصد کمی از کودکان میگرنی دارای علائم عود کننده (حلقوی) علائم گوارشی که در آن استفراغ شایع ترین است میباشند.  چرخه های استفراغ  بدان معنی است که علائم را به صورت منظم به صورت یک بار در ماه تکرار میکنند. این نوع میگرن،نیز گاهی اوقات میگرن شکمی نام میگیرد.

سندرم سردرد مخلوط

Botox Injections May Ease Tension Headache - آشنایی با انواع سردرد

میگرن تبدیلی نیز نامیده می شود، این سردردی است که ترکیبی از سردرد میگرن و فشار است. هم بزرگسالان و هم کودکان دچار این نوع سردرد میشوند و یکی از شایع ترین سردرد ها در جمعیت کنونی ایران است.

 

سردرد خوشه ای

2855 - آشنایی با انواع سردرد

شدید ترین نوع سردرد اولیه است، درد سردرد خوشه ای شدید است و ممکن است یک سوزش همراه  با ضربان یا ثابت باشد. درد آنقدر شدید است که بسیاری از افراد مبتلا به سردرد خوشه ای نمی توانند بنشینند. درد در پشت یک چشم و یا در منطقه ای از چشم و بدون اینکه درد به طرف دیگر تغییر یابد واقع شده است و معمولا همرا با اشکریزش از همان چشم و آبریزش بینی همان سمت سردرد است. اصطلاح “سردرد خوشه ای” اشاره به سردردی که دارای گروه بندی مشخص این حملات است دارد. سردرد خوشه ای یک تا سه بار در روز در طول هفته رخ می دهد که ممکن است دو هفته تا سه ماه طول بکشد. سردرد ممکن است به طور کامل بعد از ماهها یا سال ها ناپدید شود.

سردرد های سینوسی

366303 49712 16 - آشنایی با انواع سردرد

سردرد سینوسی با یک درد عمیق و ثابت در استخوان های گونه، پیشانی، و یا پل بینی همراه است. درد معمولا با حرکت ناگهانی سر و یا زور زدن، تشدید و معمولا با علائم سینوسی دیگر مانند: ترشحات بینی رخ می دهد، احساس گرفتگی در گوش، تب، تورم صورت و…نیز وجود دارد. این نوع سردرد علی رغم اینکه در میان مردم شناخته شده است ولی شیوع نسبتا کمی دارد و اکثر سردردهایی که به سینوس ها ربط داده می شوند در واقع میگرن یا سردرد تنشی هستند.

سردرد حاد

girl with a headache - آشنایی با انواع سردرد

در کودکان، سردردی است که به طور ناگهانی و برای اولین باررخ میدهد و از نشانه های آن، فروکش پس از یک دوره نسبتا  زمانی کوتاه است. سردرد حاد به طور معمول با مراجعه به مطب پزشک متخصص مغز و اعصاب اطفال و یا اورژانس درمان میشود. شایع ترین علت سردرد حاد در کودکان و نوجوانان ،اگر بدون مشکلات عصبی باشد، مشکلات تنفسی یا عفونت های سینوس است.

سردرد هورمونی

migraine can lead to apnea for women - آشنایی با انواع سردرد

سردرد در زنان اغلب با تغییر سطح هورمونی که در طول عادت ماهانه، بارداری و یائسگی رخ می دهد در ارتباط است.تغییرات شیمیایی ناشی از تغییرات هورمونی مانند قرصهای جلوگیری از بارداری، باعث سردرد در بعضی از زنان است.

سردرد مزمن پیشرونده

 

که کشش یا سردرد التهابی نیز نامیده می شود. سردرد پیشرونده، سردرد مزمنی است که بدتر شده واغلب در طول زمان اتفاق می افتد . این نوع سردرد،  برای کمتر از 5٪ در  بزرگسالان و کمتر از 2٪ در کودکان اتفاق می افتد. سردرد پیشرونده مزمن ممکن است ناشی از یک بیماری یا اختلال در مغز و جمجمه باشد.

آیا سردرد ارثی است؟

بله، سردرد به خصوص میگرن اغلب در خانواده هایی که زمینه ارثی دارند بیشتر اتفاق می افتد. اغلب کودکان و نوجوانان (90 درصد) که میگرن دارند اعضای دیگر خانواده شان نیز مبتلا به میگرن هستند. وقتی که هر دو والدین دارای سابقه میگرن باشند، به احتمال 70٪ درکودک نیز  توسعه میگرن وجود دارد. اگر تنها یکی از والدین دارای سابقه میگرن باشد، خطر ابتلا به 25٪ -50٪ کاهش می یابد.

چه چیزی باعث سردرد می شود؟

dd83dev2a - آشنایی با انواع سردرد

سردرد، درد ناشی ازبرقراری سیگنال های ارتباط بین مغز، عروق خونی و اعصاب اطراف آن است. در خلال سردرد، اعصاب ،عروق خونی و عضلات سر فعال شده و سیگنالهای درد به مغزارسال میگردد . روند دقیق کاملا مشخص نیست، با این حال این سیگنال ها در وهله اول فعال شده است.
درمیگرن “مرکز درد” و یا ژنراتور در منطقه وسط مغزوجود دارد. زمانی میگرن آغاز می شود که سلول های عصبی بیش از حد تکانه هایی را به عروق خونی ارسال می کنند که باعث انقباض و به دنبال آن اتساع عروق و آزاد شدن پروستاگلاندین ها، سروتونین، و سایر مواد التهابی که باعث تپش دردناک خواهد بود شوند. سروتونین یک ماده شیمیایی است که به طور طبیعی برای فرآیندهای خاص بدن ضروری می باشد.

سردردی  که به ط.ر ناگهانی رخ می دهد  (شروع حاد) معمولا به دلیل یک بیماری، عفونت، سرما، یا تب میباشد. شرایط دیگری نیز وجود دارد که می تواند باعث سردرد حاد شود مانند: سینوزیت (التهاب سینوسها)، فارنژیت (التهاب یا عفونت گلو)، و یا اوتیت (عفونت گوش و التهاب).

در برخی موارد، سردرد ممکن است در نتیجه یک ضربه به سر (تروما) و یا به ندرت نشانه ای از یک بیماری پزشکی جدی تر باشد.

از علل شایع سردرد تنشی یا مزمن سردرد میتوان : استرس عاطفی مربوط به خانواده و دوستان، کار، مدرسه و یا استفاده از الکل، تغییر وعده های غذایی، تغییر در الگوی خواب، استفاده بیش ازحد دارو ، تنش و افسردگی را  نام برد. سایر علل سردرد تنشی عبارتند از: خستگی چشم و گردن و یا فشاربه عقب سر باشد.

سردرد نیز می تواند توسط عوامل زیست محیطی خاص که در خانه ،یک خانواده به اشتراک گذاشته می شوند باشد مانند: قرار گرفتن در معرض دود سیگار، بوهای قوی از عطر و یا مواد شیمیایی خانگی، قرار گرفتن در معرض مواد آلرژی زای خاص، و یا خوردن برخی غذاها. تغییرات استرس، آلودگی هوا، سر و صدا، نور و آب و هوا از دیگر عوامل محیطی هستند که می توانند سردرد را برای بعضی از مردم به وجود بیاورند.فعالیت بدنی بیش از حد نیز می تواند میگرن را در هر دو بزرگسالان و کودکان آغاز کند.

چگونه سردرد ارزیابی و تشخیص داده میشود؟

خبر خوب برای افراد مبتلا به سردرد این است که پس از تشخیص سردرد اگر درست تشخیص داده شده باشد، طرح درمان موثر می تواند شروع شود.
اگر شما علائم سردرد دارید، قدم اول این است که به پزشک خانوادگی خود مراجعه کنید او یک معاینه کامل فیزیکی و ارزیابی سردرد انجام می دهد. در ارزیابی سردرد، سابقه سردرد و شرح از سردرد را مورد ارزیابی قرار می دهد. از شما خواسته خواهد شد که برای توصیف علائم سردرد و ویژگی های خود را به طور کامل شرح دهید. اگر مشکوک به یک اختلال ساختاری از سیستم عصبی مرکزی باشند هر دوی این آزمایشات ،سی تی اسکن وام آرآی برای تولید تصاویر مقطعی از مغز که می تواند زمینه های غیر طبیعی و یا مشکلات  آن راآشکار کند مفید است. (منحنی هایی که توسط دستگاه ثبت امواج مغز ثبت شده است) نیز ضروری است .
اگر علائم سردرد شما بدتر و یا بیشتر تکرار شوند علی رغم درمان، از پزشک خود  برای ارجاع به یک متخصص کمک بخواهید.

سردرد چگونه درمان می شود؟

پزشک شما ممکن است انواع مختلف درمان را امتحان کند و یا او ممکن است توصیه آزمایش های بیشتری را به شما بدهد و یا مراجعه به یک متخصص سردرد را توصیه کند.
درمان مناسب به عوامل متعددی، از جمله نوع و فرکانس سردرد و علت آن بستگی دارد. همه سردردها نیاز به توجه پزشکی دارند. درمان ممکن است شامل آموزش، مشاوره، مدیریت استرس، بازخورد زیستی(نوروفیدبک وبیوفیدبک) و داروها باشد. درمان تجویز شده برای شما متناسب با نیازهای خاص خود شما خواهد بود.

خدمات نورفیدبک و بیوفیدبک جهت سردرد و میگرن به صورت اختصاصی توسط مرکز  نوروفیدبک و بیوفیدبک آلومینا انجام می شود.

جهت کسب اطلاعات بیشتر تماس بگیرید.


بعد از شروع درمان چه اتفاقی خواهد افتاد؟

وقتی که پزشک شما برنامه درمان را شروع میکند، پیگیری نتایج و برنامه درمان نیز اغاز میشود. قرار ملاقات برنامه ریزی شده را پیگیری کنید تا پزشک شما  بتواند به پیشرفت  و نظارت بر ایجاد تغییرات در برنامه های درمان در صورت نیاز بپردازد.

 

 

مترجم :  مریم عبداللهی (روانشناس)

دپارتمان تحقیقات مرکز نوروفیدبک و بیوفیدبک آلومینا


انتشار مقاله با ذکر نام نویسنده و مترجم و سایت منبع(مرکز نوروفیدبک و بیوفیدبک آلومینا) آزاد است.

انتشار مقاله در اینترنت یا در مجلات بدون ذکر نویسنده و مترجم پیگرد قانونی دارد.

منبع اصلی مقاله : پایگاه اطلاعات علمی پزشکی وب مد

 

خواننده گرامی : برای تهیه هر یک از این مقالات جهت ارتقا سلامتی شما هم میهنان عزیز ، زمان و انرژی و هزینه بسیار زیادی صرف می شود، پس در حق ما لطف نموده و کپی رایت را رعایت کنید و  به ما در ادامه فعالیتمان امید و انگیزه بدهید . با سپاس از خوانندگان محترم و با امید به روزهای بهتر

مرکز تخصصی نوروفیدبک و بیوفیدبک آلومینا

 

 

 

 

نوروفیدبک  و بیوفیدبک در درمان سردردهای میگرنی

سردرد میگرنی به نوعی از سردرد اطلاق می شود که بصورت درد یکطرفه سر که گاهی ضرباندار بوده خود را نشان می دهد، همچنین فرد ازعلائم دیگری شامل تهوع و استفراغ، سرگیجه ، افزایش حساسیت به نور، صدا و یا بو شکایت دارد. سردردهای میگرنی در جامعه شیوعی بالغ بر 15% دارند.

 

alumina.migraine - آشنایی با انواع سردرد

 

بنابر گفته متخصصان، این اختلال نتیجه تغییرات عملکردی مغز است که باعث تغییر در جریان خون مغز می شود و در نهایت، گشادی عروق مغز و سپس تنگ شدن عروق مغزی در واکنش به آن سبب بروز سردرد می شود.

شدت سردرد در افراد مبتلا به حدی است که فرد را از انجام فعالیت های روزمره خود ناتوان می کند.

درمانهای رایج سردردهای میگرنی، درمانهای دارویی هستند که از جمله میتوان به پروپرانولول، آمی تریپتیلین، سوماتریپتان و ارگوتامین اشاره کرد. بسیاری از بیماران از عدم اثربخشی کافی داروها شکایت دارند ، همچنین عوارض جانبی این داروها نیز مانعی بزرگ در مصرف آنها توسط بیماران است.

امروزه بیوفیدبک به عنوان روش درمان غیردارویی، اثرپیشگیری کننده خود را در حملات میگرن اثبات کرده است. بیوفیدبک روشی است که به فرد کمک می کند تا آگاهی خود را نسبت به فعالیتهای فیزیولوژیک مغزش بالا ببرد و فرد به مرور یاد می گیرد که چطور فعالیت های سیستم عصبی خود را تحت کنترل خود درآورد.

biofeedback1 305x204 - آشنایی با انواع سردرد

تا امروز مطالعات زیادی در زمینه اثر بخشی این روش در بیماران مبتلا به میگرن انجام شده که به بعضی از آن ها اشاره می کنیم:

1. مطالعه ای در سال 1981 در زمینه مقایسه درمان میگرن بوسیله بیوفیدبک با پروپرانولول و آمی تریپ تیلین در امریکا انجام شد و نتایج تحقیق نشاندهنده اثربخشی بیشتر در پیشگیری از حملات در گروه تحت درمان با بیوفیدبک بود.

2. مطالعه ای در سال 1995 در افراد مبتلا به میگرن انجام شد و این افراد به مدت 4 هفته تحت درمان با بیوفیدبک قرار گرفتند و در نهایت 67% افراد مورد مطالعه (60 بیمار) کاهش تعداد حملات میگرن را گزارش کردند و 75% افراد نیز کاهش شدت سردردها را گزارش کردند.

3. دکتر Dala در مطالعه ای که بر روی بیماران دچار میگرن انجام داد، به این نتیجه رسید که الگوی فعالیت مغز با استرس های محیطی مرتبط است. او یک گروه از بیمارانش را به مدت 24 جلسه تحت درمان با بیوفیدبک قرار داد و به گروه دیگری از بیمارانش داروهای معمول را تجویز کرد. در انتها نتایج اینطور مشخص شد که در54% از بیماران تحت درمان با بیوفیدبک، حملات میگرن کاملاً از بین رفته بود، بدون هیچ عارضه جانبی! در 39% دیگر شرکت کنندگان درمان با بیوفیدبک، شدت حملات بیش از 50% کاهش نشان می داد و تنها 7% دیگر شرکت کنندگان از اثرات کم بیوفیدبک ناراضی بودند. این در حالی بود که در گروه تحت درمان با دارو، 68% افراد، عدم تغییر در شدت حملات را ذکر کردند .

در مرکز نوروفیدبک آلومینا، خدمات بیوفیدبک در درمان سردردهای میگرنی انجام می شود و شما می توانید با مراجعه به مرکز و انجام دوره های درمانی، از  این روش درمانی زیر نظر متخصصین در بهبود سردردهای خود بهره ببرید.

 

bio4 - آشنایی با انواع سردرد

 

 

 

کلمات کلیدی : سردرد سرگیجه سردرد میگرنی آزاردهنده رهایی از سردرد میگرن چیست؟ سردرد شدید میگرن دکتر سردرد تهران بدون قرص درمانهای جدید میگرن درمان جدید سردرد تنشی روشهای نوین شايعترين نوع ميگرن در درمان میگرن پروپرانولول و سردرد عوارض جانبی داروهای ضد میگرن روشهای نوین درمانی  احساس سنگيني سر چگونه میگرن را مهار کنیم سردرد بهترین  درمانگر سردرد تهران آیا نوروفیدبک در میگرن موثر است؟متخصص سردرد درمان گیاهی سردرد متخصص مغز و اعصاب عوارض مسکن سردرد نوع تنشی – سردرد میگرنی – درمان رفتاری  بیوفیدبک تکنیکهای آرام کننده سردرد آرامش – مدیریت استرس برای ميگرن كلاسيك  میگرن متخصص مغز در درمان سردرد سردردهای عصبی آشنایی با انواع میگرن ،بهترین متخصصین مغز و اعصاب، سردرد بدون دارو خوب می شود؟ بهترین درمان سردرد، بهترین روش مقابله باسردرد چیست؟مرکز درمان سردرد،مراکز درمانی تخصصی میگرن پیشگیری از حملات میگرن بهترین متخصصسردرد ایران پیش بینی حملات میگرن آیا میگرن درمان دارد؟ درد شدید یک طرفه میگرنی سردردهاي تنشي سردردهاي ناشي از آفتاب   (Tension headache) ضربان‌دار افزایش تمرکز تست تمرکز عدم تمرکز تقویت تمرکز  روشهای تمرکز  تمرین تمرکز روشهای افزایش تمرکز تمرکز حواس راههای افزایش تمرکز روش های تمرکز حواس افزایش تمرکز حواس فواید تنفس تمرکز زدایی

Comments are closed.

error: Content is protected !!