شناخت درمانی در افسردگی

اگر از دارو خوردن برای برطرف کردن افسردگی خود خسته شده اید این مقاله را دنبال کنید

depression doctor therapist - شناخت درمانی در افسردگی

تقریبا همه افراد ،خلق و خوی خوب و یا بد  را دارا هستند. هر چند با افسردگی، افکار می تواند بسیار منفی شود آنها همچنین می توانند بیش از حد واقعیت را تحریف کنند.
شناخت درمانی می تواند یک راه موثر برای مهار آن افکار باشد و از آن برای درمان افسردگی به عنوان یک ابزارسنجش برای به چالش کشیدن افکار منفی  میتواند مورد استفاده قرار گیرد . در دراز مدت،با درمان شناختی میتوان افکار یک فرد افسرده را نسبت به  جهان تغییر داد.

مطالعات نشان داده اند که درمان شناختی در کمک به افراد مبتلا به افسردگی خفیف تا متوسط ​ به طور​حداقل و همچنین  نسبت به داروهای ضد افسردگی موثر عمل می کند. درمان با دارو و یا روان درمانی می تواند دوره افسردگی را کوتاه ومی تواند به کاهش علائمی مانند خستگی و فقراعتماد به نفس که همراه با افسردگی است کمک کند. شناخت درمانی ممکن است به یک فرد افسرده در شروع به فکر کردن وداشتن احساس بهتر،کمک میکند.

شناخت درمانی برای درمان افسردگی: مشکل در فکر کردن

M9200645 Depressed teenage boy consoled by his GP doctor SPL - شناخت درمانی در افسردگی

شناخت درمانی  در 1960s به عنوان یک راه جایگزین برای درمان افسردگی به کار برده شد. بک مدیر موسسه بک برای درمان شناختی و تحقیقات واقع در خارج از فیلادلفیا  می گوید: اصل اساسی درمان شناختی آن است که برافکارو خلق و خوتاثیر دارد.

با توجه به درمانگر شناختی، افسردگی توسط افکار منفی ثابت نگهداری می شود. این افکار به عنوان افکار خودکار شناخته می شوند. این بدان معناست که آنها بدون تلاش آگاهانه رخ می دهند. به عنوان مثال، یک فرد افسرده ممکن است افکار خودکار مانند افکار زیر را داشته باشد:

• “من همیشه در همه چیز شکست میخورم.”
• “من بدترین مادر دنیا هستم.”
• “من محکوم هستم همیشه ناراضی باشم”

بک در مورد افکار خودکار چنین می گوید “ممکن است ذره ای حقیقت داشته باشند، اما فرد افسرده تحریف یا واقعیت موجود را بزرگ نمایی میکند.
با درمان شناختی، فرد می آموزد که افکار منفی خود راتشخیص وتصحیح کند. با گذشت زمان، فرد افسرده قادر خواهد بود تا باورهای عمیق خود را کشف وتصحیح کند وهمین افکار منفی هستند که در آخر منجر به افسردگی میشوند.

بک می گوید: “تفکر مثبت دارای قدرت است” این قدرت تفکر واقع بینانه است. مردم زمانی که فکر می کنند در واقع، آنها احساس بهتری پیدا میکنند”

شناخت درمانی برای افسردگی: چگونه کار می کند

 


شناخت درمانی مشکلات مردم راچند بخش میداند، این قطعات عبارتند از:

• مشکل را از دید  آن فرد می بیند.
•به افکار فرد در مورد مشکل پی میبرد.
• احساسات فرد را در اطراف این مشکل میفهمد.
• احساسات فیزیکی فرد را در آن زمان میسنجد.
• اقدامات فرد در قبل، حین و بعد از مشکلی که رخ می دهد را مورد توجه قرار میدهد.

آثار شناخت درمانی به بیمار اموزش هایی در جهت برخورد با مشکل میدهد وراهبردهای قابل قبولی را در جهت کنترل مشکل فرد ارائه میدهد.
در طول جلسات  درمانگربه طور منظم، ابزار درمان شناختی را به بیمار می آموزد، سپس در بین جلسات، بیمار اغلب تکالیفی مانند مشق شب انجام میدهد ، تکالیف  کمک می کند تا فرد یاد بگیرد که چگونه به درخواست ابزارها برای حل مشکلات خاص زندگی اقدام کند.
تغییرات کوچک در تفکر و رفتار خود شان را هر روز میبینند. سپس در طول زمان، این تغییرات کوچک منجر به بهبود پایدار در خلق و خو و چشم اندازشان نسبت به مسائل مختلف ایجاد میشود.

شناخت درمانی برای افسردگی: شواهد مؤثر

درمان شناختی برای افسردگی موثر می افتد؟ ودرمقایسه با درمان های دیگر برای افسردگی چگونه عمل میکند؟

رابرت DeRubeis، دکترا، استاد روانشناسی و دین وابسته به علوم اجتماعی در دانشگاه پنسیلوانیا می گوید: “شواهد سازگار و قانع کننده ای که درمان شناختی  یک درمان موثر برای افسردگی است وجود دارد.

مطالعات طراحی شده ای که شامل صدها نفر از افراد هستند نتایجش به شرح زیر است:

1. شناخت درمانی نسبت به دارو درمانی تنها، به بهبود افسردگی خفیف تا متوسط بهتر کمک میکند ​​.
هنگامی که  شناخت درمانی به خوبی انجام می شود به طور کامل به عنوان داروهای ضد افسردگی عمل می کند، مطالعات زیادی در زمینه درمان شناختی برای افسردگی انجام شده است ،استفاده به طور مداوم ازشناخت درمانی در دراز مدت ممکن است کاررا بهتر از داروهای ضد افسردگی انجام دهد.

2. همچنین شناخت درمانی نسبت به داروهای ضد افسردگی در جلوگیری از عود افسردگی روش مناسب تری است.  هنگامی که یک فرد با استفاده ازشناخت درمانی مهارت هایی  را آموخته است ، آن دسته از مهارت ها به جلوگیری از عود بیماری به وی کمک خواهد کرد، شناخت درمانی به نظر می رسد برای جلوگیری از بازگشت علائم به عنوان یک روش و مصرف دارومفید به نظر می رسد وفرد را بی نیاز به دارو میکند .

3. درمان شناختی علائم باقی مانده از افسردگی را کاهش می دهد.پس از اینکه درمان افسردگی با موفقیت انجام شد دربسیاری از مردم همچنان علائمی از افسردگی خفیف باقی میماند. اضافه کردن درمان شناختی به طرح درمان کمک می کند تا این علائم باقی مانده کاهش یابد.

شناخت درمانی برای افسردگی: یا بدون داروهای ضد افسردگی؟

Drug%20Head - شناخت درمانی در افسردگی

شناخت درمانی به عنوان یک روش استاندارد برای درمان افسردگی است. علاوه بر میزان بالایی از موفقیت، این روش نیز مقرون به صرفه است. سود حاصل از درمان های شناختی، اغلب در هفته به جای ماه ها یا سال ها نسبت به سایر درمانها ممکن تر است.

اما می توان درمان شناختی را جایگزین داروهای ضد افسردگی برای برخی افراد کرد؟  پاسخ مثبت است.

در برخی مطالعات، درمان شناختی افسردگی  در ترکیب با داروهای ضد افسردگی مناسب تر است.از آنجا که وضعیت همه افراد، منحصر به فرد است، تصمیم گیری در مورد چگونگی استفاده از درمان شناختی همیشه باید توسط بیمار و ارائه دهنده خدمات بهداشت روان با هم انجام شود.

درمانی شناختی برای افسردگی:خوب فکر کردن، احساس بهتر داشتن

iStock 000009024892XSmall - شناخت درمانی در افسردگی


افسردگی نشان می دهد که چگونه ذهن وبدن ارتباط تنگاتنگی با هم دارند. افرادی که افسرده هستند غالبا  احساس بدی به لحاظ جسمی دارند،علاوه بر کمک به بهبود خلق و خوی فرد، شناخت درمانی نیز می تواند به علائم فیزیکی افسردگی نیز کمک کند. این کار با:

• بهبود سطح انرژی کلی فرد
• افزایش کیفیت و طول مدت خواب
• بهبود اشتها و بازگرداندن لذت بردن از غذا خوردن
• تشدید  فعالیت های جنسی فرد کمک میکند.

شناخت درمانی نیز می تواند دردهای مزمن را کاهش دهد. بسیاری از مردم همراه با دردهای مزمن، افسردگی نیز دارند. پس از یک دوره درمان شناختی برای دردهای مزمن، علائم بیماران مربوط به افسردگی نیز کاهش می یابد. “

اثرات درمان شناختی اغلب طولانی مدت تر از دارو درمانی است. داروهای ضد درد از همه نوع میتواند عوارض جانبی داشته باشد و می تواند در واقع به افسردگی منجر شود، با شناخت درمانی، بیماران یاد می گیرند به مهارت های مقابله ای بپردازند واینکه چگونه آنها را اجرا  کنند. وقتی که تکنیک ها راانجام می دهند،کاهش نیاز به داروهای ضد درد  را دروجود خود بیشتر احساس میکنند.

در مرکز نوروفیدبک و بیوفیدبک آلومینا درمان افسردگی با ترکیب شناخت درمانی و نوروفیدبک انجام می شود، جهت کسب اطلاعات بیشتر تماس بگیرید.

مترجم :  مریم عبداللهی (روانشناس)

دپارتمان تحقیقات مرکز نوروفیدبک و بیوفیدبک آلومینا


انتشار مقاله با ذکر نام نویسنده و مترجم و سایت منبع(مرکز نوروفیدبک و بیوفیدبک آلومینا) آزاد است.

انتشار مقاله در اینترنت یا در مجلات بدون ذکر نویسنده و مترجم پیگرد قانونی دارد.

منبع اصلی مقاله : پایگاه اطلاعات علمی پزشکی وب مد

 

خواننده گرامی : برای تهیه هر یک از این مقالات جهت ارتقا سلامتی شما هم میهنان عزیز ، زمان و انرژی و هزینه بسیار زیادی صرف می شود، پس در حق ما لطف نموده و کپی رایت را رعایت کنید و  به ما در ادامه فعالیتمان امید و انگیزه بدهید . با سپاس از خوانندگان محترم و با امید به روزهای بهتر

مرکز تخصصی نوروفیدبک و بیوفیدبک آلومینا

 

 

نوروفیدبک (جدیدترین درمان افسردگی)


Neurofeedback adult - شناخت درمانی در افسردگی

افسردگی چیست ؟


شرح علائم و نشانه های افسردگی


1) تغييرات در احساسات و ادراکات:

– گریه مکرر در طول روز يا احساس خلاء عاطفی احساسی شدید

– ناتواني از لذت بردن از چیزهایی که قبلا برای فرد لذت بخش بوده

– احساس نا اميدي و بي ارزشي

– احساس افراطي گناه يا سرزنش مکرر خود

– فقدان صميميت نسبت به نزدیکان

– احساس بد در مورد آینده و حال (پیش بینی آینده تاریک)

– احساس درماندگي

افکار خودکشي

– غمگيني، اضطراب، خشم و ديگر عواطف ناخوشايند به صورت غیر قابل کنترل


2) تغييرات در رفتار و نگرش:

– فقدان علاقه به فعاليت هاي قبلي و کناره گيري از ديگران

– غفلت از مسئوليت ها و توجه نکردن به ظاهر شخصي

– تحريک پذيري و به آساني دستخوش خشم شدن

– فقدان انگيزه به منظور پيگيري اهداف

– نارضايتي کلي از زندگي

– کاهش توان حافظه، ناتواني در تمرکز، بلا تصميمي و آشفتگي

– تغييرات شناختي

– کاهش توانايي رويارويي با مسائل روزمره


3) تغييرات جسماني و شکايات بدني:

– خستگي مزمن و فقدان انرژي

– فقدان کامل اشتها يا خوردن اجباري

– بي خوابي، بيداري زود هنگام صبحگاهي يا خواب بيش از حد

– سردردها ، پشت دردها و ساير شکايات مشابه بدون دليل

– مشکلات گوارشي شامل درد معده، تهوع، اشکال در هضم و تغيير در کارکردهاي روده اي مثل يبوست

– چرخه هاي نامنظم قاعدگي

– کاهش يا افزايش غير متعارف وزن

– فقدان يا کاهش تدريجي ميل جنسي

 

در درمان افسردگی دو نوع رویکرد درمانی وجود دارد : روش مبتنی بر دارو درمانی و روش مبتنی بر روش های غیر دارویی


در نقشه مغزی افراد افسرده نشانه‌های مختلفی دیده می‌شود که بعضی از آن‌ها عبارتند از:
افزایش یا کاهش فوق‌العاده در فعالیت امواج بتا و آلفا در سراسر یا بخشی از مغز؛ کاهش یا افزایش موج دلتا؛ کاهش یا افزایش غیرطبیعی کوهرنس و … . استفاده از نوروفیدبک منجر به انجام اصلاحات در الگوی امواج مغزی افراد افسرده می‌گردد. تغییر در میزان سروتونین و نوراپینفرین که دو انتقال‌دهنده عصبی هستند از علل بروز افسردگی است.

نقل و انتقالات انتقال‌دهنده‌ها از مباحث مربوط به شیمی مغز است.

نکته در اینجاست که تغییر در شیمی مغز به تغییر در امواج، و تغییر در امواج به تغییر در شیمی مغز می‌انجامد. لذا استفاده از نوروفیدبک و اصلاح الگوی امواج مغزی سبب ایجاد تعادل در نقل و انتقالات مواد شیمیایی مغز می‌گردد.


نوروفیدبك ساز و كار اصلی كه مغز به آن وسیله برانگیختگی فیزیولوژیك را كنترل می‌كند تحت كنترل درآورده و مكانیزم برانگیختگی را طبیعی می‌سازد. این روش صرفنظر از علت افسردگی اثربخش است.

در طی درمان مراجعه کننده ممكن است متوجه شود كه لازم است استفاده از داروهای ضدافسردگی یا محرك را كاهش دهد كه به هر حال باید از نظر دوز دارو در طی درمان تحت نظر متخصص باشد.


در مرکز نوروفیدبک آلومینا ابتدا بیمار توسط متخصص مغز و اعصاب ویزیت می شود و در صورت نیاز و تشخیص پزشک برای ایشان نوروفیدبک تجویز می شود

جهت کسب اطلاعات بیشتر لطفا تماس بگیرید یا در سایت ثبت نام کنید.

 

موضوع :افسردگی

زیر مجموعه : درمان افسردگی

کلمات کلیدی: افسردگی ، علائم افسردگی ، خودکشی ، درمان افسردگی ،شایع ترین راههای درمان افسردگی،شناخت درمانی ، افسردگی ،درمان افسردگی ،داروی ضد افسردگی ، مشکل در جهت تفکر ،خلق وخو ، رفتار درمانی برای افسردگی ،دلایل کاهش میل جنسی ،رفع درد های مزمن ،روش شناختی ، روش تغییر طرز تفکر


Comments are closed.

error: Content is protected !!