شناخت و درمان اضطراب فراگیر

اختلال اضطراب منتشر

 

این طبیعی است که در زمانهایی که تنش دارید، نگران باشید. اما برخی از مردم هر روز دچار اضطراب وتنش هستند حتی اگر مسئله ای باشد که نیازمند استرس و اضطراب کمی باشد. ممکن است  این اختلال به مدت 6 ماه طول بکشد که در این صورت به آن اضطراب منتشر گفته میشود. این بیماری نزدیک به هفت میلیون آمریکایی را مبتلا کرده است. متاسفانه بسیاری از مردم از داشتن چنین بیماری در خود آگاه نیستند و اگر اطلاع از وجود بیماری پیدا کنند آنها میتوانند با درمان مناسب ،زندگی بهتری داشته باشند.

علایم عاطفی اضطراب منتشر

getty rm photo of shark fins in water - شناخت و درمان اضطراب فراگیر


علامت اصلی : احساس ثابت و اغراق آمیز از تنش و اضطراب است. شما ممکن است قادر به بیان علت احساستان نباشید ویا ممکن است در مورد مسائل عادی هم نگران باشید و حساب ها، روابط، و سلامت خود را بیش از حد مورد بررسی قرار دهید. این نگرانی ها می تواند با خواب شما ومسائل فکری شما خلل ایجاد کند. همچنین ممکن است  میزان تحریک پذیری شما به علت خواب سطحی وناکافی یا بیماری افزایش پیدا کند.

علایم فیزیکی اضطراب منتشر

getty rf photo of woman with headache - شناخت و درمان اضطراب فراگیر

همراه بودن علائم فیزیکی با نگرانی بیش از حد همراه است. که این نگرانی ها می توانند شامل موارد زیر باشند:

• تنش عضلانی یا درد منتشر بدن

• سردرد

• تهوع و یا اسهال

• احساس لرزش یا تکان خوردن بدن

webmd rm photo of brain and nerve cells - شناخت و درمان اضطراب فراگیر

بیش از حد، نگرانی و تنش مداوم

دیدگاه غیر واقعی از مشکلات

بی قراری یا احساس بودن “مرزی”

کج خلقی

تنش عضلانی

سردرد

عرق کردن

اشکال در تمرکز

تهوع

نیاز به رفتن به دستشویی به طور مکرر

خستگی

به سختی و یا اقامت در خواب

مرتعش

به راحتی عصبانی شدن

نگرانی های روزمره

• اغلب افراد برخی از زمان را صرف نگرانی در مورد مشکلات خود اعم از: پول، تقاضای شغل، یا تغییر روابط میکنند. در این نوع از اضطراب شما نمی توانید مانع از فکرهای ناراحت کننده شوید. ممکن است از چیزی که قبلا از آن لذت میبردید دیگر لذت نبرید در موارد شدید نیز می تواند با کار، روابط و فعالیت های روزانه تداخل داشته باشد.

getty rf photo of man with feet in pool - شناخت و درمان اضطراب فراگیر

چه کسی دچار اضطراب منتشر میشود؟ مردم در هر سنی می توانند دچار این اختلال شوند حتی کودکان. به نظر می رسد به تدریج، با اولین علائم به احتمال زیاد بین دوران کودکی و میانسالی رخ  دهد. نتایج تحقیقات نشان داده که میزان ابتلای زنان بیشتر از مردان وتقریبا دو برابر است.

علل اختلال اضطراب منتشر چیست؟

عوامل ژنتیکی در ایجاد این اختلال نقش مهمی بازی میکنند وکسانی که در خانواده شان این اختلال را دارند ریسک زیادی برای ابتلا به این بیماری را دارا هستند.پژوهشگران در بررسی های خود عواملی از قبیل:عوامل ژنتیکی،محیط وعوامل روانشناختی  متعددی را در ایجاد این اختلال موثر دانسته اند.

white%20teenage%20girl%20 %20worry%20MP90044834 - شناخت و درمان اضطراب فراگیر

تشخیص اضطراب منتشر

هیچ تست آزمایشگاهی برای  تشخیص  وجود ندارد وتنها بر اساس شرح و توصیف خود شمااز نشانه ها است که تشخیص داده میشود. این مهم است که در هنگام مشورت با پزشک خود در مورد اضطراب موارد خاص را مانند: چه چیزی شما را نگران میکند؟ هر چند وقت یکباردچار اضطراب میشوید؟ آیا اضطراب شما با هر گونه فعالیت های شما  تداخل ایجاد کرده است؟ را بیان کنید ممکن است احساس اضطراب یا نگرانی شما به مدت حداقل شش ماه همراه شما باشد.

 

درمان اضطراب منتشر: روان درمانی

یک نوع از درمان ،درمان شناختی –رفتاری و بیوفیدبک است که در درمان اضطراب بسیار موثر است. درمان شناختی رفتاری و نوروفیدبک کمک می کنند تا افکار منفی و اقدامات خود را تعیین کنید. ممکن است مانند مشق شب،افکاری که منجر به نگرانی بیش از حد میشود را بنویسید. همچنین شما  استراتژی های آرام بخش را یاد میگیرید. افراد می توانند احساس بهتر را درخود ایجاد کنند. درمان از طریق بیوفیدبک و دارودرمانی به مدت 3 یا 4 ماه باید انجام شود تا نتیجه مطلوب را به دست بیاورند.

 

2 - شناخت و درمان اضطراب فراگیر

درمان پزشکی

• برخی از داروهای ضد افسردگی به خوبی میتوانند اضطراب را کم کنند. ممکن است چهار تا شش هفته طول بکشد تا  احساس بهتری داشته باشید. پزشک شما ممکن است بنزودیازپینها را برای مدتی کوتاهی تجویز کند. نام های تجاری آنها عبارتند از: آتیوان،زاناکس …. این داروها خطر وابستگی دارند. البته باید توجه داشته باشید که این داروها دارای جنبه های مثبت و منفی هستند وحتما باید با نظارت پزشکتان از این داروها استفاده کنید.

 

مراقبت از خود برای درمان اضطراب

• شما می توانید درمان خود را با ایجاد تغییرات ساده در عادات، خود را پشتیبانی  کنید. از کافئین، داروهای خیابانی و مخدر، و حتی برخی از داروهای سرماخوردگی، که می تواند علائم اضطراب را افزایش دهد بپرهیزید. سعی کنید استراحت کافی داشته باشیدو غذاهای سالم بخورید. از تکنیک های تمدد اعصاب مانند یوگا یا مدیتیشن استفاده کنید. و مطمئن باشید برای ورزش، شواهدی وجود دارد که فعالیت بدنی متوسط ​​می تواند یک اثر آرام بخش داشته باشد.

women - شناخت و درمان اضطراب فراگیر

درمان های مکمل برای اضطراب منتشر

ماساژ آرامش بخش برای اکثر مردم است اما یک مطالعه نشان داد ماساژ علائمش  بهتر از گوش دادن به موسیقی مورد علاقه تان است. تحقیقات به طب سوزنی به عنوان درمان اشاره کرده است اما هنوز نشان داده نشده است که آیا آن موثراست یا خیر؟

درمان های گیاهی برای اضطراب منتشر


• در میان داروهای گیاهی، برخی از شواهد وجود دارد که کاوا ممکن است به اضطراب ملایم تا متوسط کمک کند. شواهد کافی وجود دارد برای گفتن  این که آیا مخمر سنبل الطیب یا سنت جان می تواند به کاهش علائم کمک کند یا خیر؟  قبل از شروع هر نوع داروی گیاهی حتما با پزشک خود مشورت کنید زیرا بعضی از آنها عوارض جانبی مضر و یا تداخل با داروهای دیگر را دارند.

اختلالات دیگر اضطراب منتشر


• افرادی که اختلال اضطراب منتشر دارند نیز ممکن است دچار افسردگی، اعتیاد به الکل یا اعتیاد به مواد مخدرباشند. اگر یکی از این بیماری ها رخ  دهد، یک برنامه درمانی ممکن است مورد نیاز باشد. همچنین افراد ممکن است به یکی دیگر از اختلالات اضطرابی شامل: اختلال هراس، اختلال استرس پس از سانحه، وسواسی جبری، و ترس از اجتماع دچارباشند.

اختلال هراس


• افراد مبتلا به اختلال هراس، حمله ناگهانی وحشت دارند. علائم آن می تواند: طپش قلب، عرق کردن، سرگیجه، تهوع، یا درد قفسه سینه باشد. شما ممکن است  با فکر داشتن یک حمله قلبی، مرگ، و یا از دست دادن، ذهن خودرا مشغول کنید. اختلال ترس حدود شش میلیون آمریکایی بالغ را مبتلا می کند و آن را یکی از درمان پذیرترین اختلالات اضطرابی میدانند.

اختلال استرس پس از ضربه

• برخی از افراد دچار اختلال استرس پس از سانحه (  از طریق مصیبت هولناک زندگی دچار  می شوند. تجاوز، سوء استفاده، جنگ، و یا یک فاجعه طبیعی می تواند به این نوع از اضطراب منجر شود.) علائم آن عبارتند از:  از دست دادن علاقه به فعالیت هایی که یک بار لذت بخش بودند. آنها ممکن است مشکل  محبت داشته باشند. آنها ممکن است احساس تحریک پذیری داشته باشند و یا حتی بسیار خشن شده باشند. حدود هشت میلیون آمریکایی مبتلا هستندو آن را با دارو و مشاوره  و نوروفیدبک میتوان درمان کرد.

اختلال وسواس:
افراد مبتلا به اختلال وسواسی نمی توانند  افکار نگران کننده شان را کنترل کرد. بعضی از مردم احساس می کنند که آنها باید آداب و رسوم بی معنی را انجام دهند. جبر مشترک شامل بیش از حد دست شستن و قفل درب بارها و بارها و چک کردن آنهاست. آنها ممکن است برای نظم  تعدادی از اشیاء خاصی بدون هیچ دلیلی کاری را انجام دهند. بسیاری از افراد مبتلا،حس انجام عملی را ندارند اما نمی تواند  از انجامش خودداری کنند.حدود دو میلیون آمریکایی مبتلا هستند  و اغلب با دارو و روان درمانی و ن.روفیدبک درمان می شوند.

اختلال اضطراب اجتماعی

افراد با ترس از اجتماع احساس بیش از حد دست پاچگی و خود آگاهانه در شرایط عادی اجتماعی دارند. علائم آن شامل: احساس ترس قبل از رویدادهای اجتماعی و عرق کردن، سرخ شدن صورت، تهوع، اشکال در صحبت کردن را دارند. در موارد شدید، افراد با ترس از اجتماع، ممکن است  ازمدرسه رفتن یا انجام کارهایشان خودداری کنند. این اختلال بر 15 میلیون بزرگسال آمریکایی شایع است و می تواند با روان درمانی یا داروها درمان  شوند.

ترس های دیگر

ترس شدید از چیزی است که به احتمال زیاد منجر به هر گونه آسیب در شما میشود. ترس های معمول عبارتند از: ارتفاع،از فضاهای بسته مانند: آسانسور یا تونل ها، سگ، پرواز، و آب است. حدود 19 میلیون آمریکایی  دچارترس های خاص می باشند. اما این ترس پاسخ خیلی خوب به یک نوع درمان می دهد که شامل حساسیت زدایی و نوروفیدبک است.

کمک برای درمان اضطراب را از کجا باید دریافت کرد؟
شروع صحبت در مورد اضطراب خود را با پزشک خانوادگی خود آغاز کنید. اگر یک اختلال اضطرابی به احتمال زیاد به نظر برسد شما  به یک متخصص روانکاو و یا روانپزشک فرستاده خواهید شد. این متخصص باید آموزش در روان درمانی داشته باشد. مهم این است که درمانگرتان را با یک احساس خوب انتخاب کنید.

مترجم :  مریم عبداللهی (روانشناس)

دپارتمان تحقیقات مرکز نوروفیدبک و بیوفیدبک آلومینا

خدمات نورفیدبک و بیوفیدبک جهت اضطراب به صورت اختصاصی توسط مرکز  نوروفیدبک و بیوفیدبک آلومینا انجام می شود.

جهت کسب اطلاعات بیشتر تماس بگیرید.

 

انتشار مقاله در اینترنت یا در مجلات با درج منبع مقاله (با درج لینک فعال به سایت مرکز آلومینا) منعی ندارد و در غیر اینصورت پیگرد قانونی دارد.

خواننده گرامی : برای تهیه هر یک از این مقالات جهت ارتقا سلامتی شما هم میهنان عزیز ، زمان و انرژی و هزینه بسیار زیادی صرف می شود، پس در حق ما لطف نموده و کپی رایت را رعایت کنید و  به ما در ادامه فعالیتمان امید و انگیزه بدهید . با سپاس از خوانندگان محترم و با امید به روزهای بهتر

مرکز تخصصی نوروفیدبک و بیوفیدبک آلومینا

 

خدمات نوروفیدبک و بیوفیدبک و مشاوره روانشناسی (اضطراب،افسردگی، بیش فعالی ، درمان اختلالات جنسی و روابط زناشویی ، زوج درمانی و… ) و شناخت درمانی و رفتار درمانی (CBT) و ویزیت متخصص روانپزشکی (اعصاب و روان) و متخصص مغز و اعصاب (درمان میگرن،سرگیجه،تشنج،سکته مغزی و …)در مرکز  نوروفیدبک و بیوفیدبک آلومینا انجام می شود.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و تعیین نوبت ویزیت تماس بگیرید.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

اضطراب ، هراس و درمان با بیوفیدبک و نوروفیدبک

 

alumina %20relaxation - شناخت و درمان اضطراب فراگیر


اضطراب یک واکنش طبیعی به موقعیت های استرس زا است و به ما کمک می کند تا با این موقعیتها در محل کار، دانشگاه، مدرسه و .. روبرو شویم. اما زمانی که حس اضطراب بیش از حد معمول و نرمال باشد، دلواپسی و هراس غیرمنطقی و نامعقول نسبت به همه موقعیت های روزانه بوجود می آید.

علایم اضطراب معمولاً شامل موارد زیر می باشد:

نگرانی بیش از حد، احساس آزاردهنده ترس، افکار منفی و تدافعی، افزایش ضربان قلب ، تعریق کف دست و تنفس دشوار.

علم روانپزشکی، اختلالات اضطرابی را به چندین گروه تقسیم می کند  که شامل:

1-    اختلال اضطراب فراگیر

2-    اختلال وسواسی جبری

3-    اختلال هراس (پانیک)

4-    اختلال استرس پس از سانحه (PTSD)

5-    هراس اجتماعی

6-   فوبیا (ترس های خاص )

بطور کلی برای درمان اختلالات اضطرابی از دارودرمانی به همراه روان درمانی استفاده می شود و داروهای مورد استفاده شامل داروهای ضد افسردگی، داروهای ضد اضطراب و مهارکننده های بتا هستند. این داروها خود شامل عوارضی همچون: چاقی، کاهش میل جنسی، خواب آلودگی، خشکی دهان هستند و همچنین تداخلات دارویی با دیگر داروها نیز موجب محدودیت مصرف آنها می شود.

یکی از رایج ترین استفاده های نوروفیدبک در طی 30 سال گذشته، درمان اضطراب و استرس و Relaxation بوده است.

امروزه نوروفیدبک بعنوان یک روش مؤثر، غیرتهاجمی، بدون درد و بدون نیاز به داروهای خوراکی در افراد دچار مشکلات اضطرابی در تمام دنیا شناخته شده است.


با درمان بوسیله روش نوروفیدبک، نه تنها مغز شما روش های آرام سازی را می آموزد، بلکه می آموزد چگونه روش فعالیت خود را تغییر دهد و بداند که ریشه اضطرابش کجاست؟

ابتدا مغز شما می آموزد که چطور امواج خود را تنظیم کند و زمانی که این مهم را آموخت، دیگر در برابر احساس اضطراب و استرس آسیب پذیر نیست. به عبارت دیگر شما یکبار می آموزید که چطور یک دوچرخه را برانید بدون ترس از اینکه به زمین بیفتید، و پس از آن شما دیگر از افتادن و یا خارج شدن از مسیر نخواهید ترسید!

در مرکز نوروفیدبک آلومینا خدمات تخصصی درمان اضطراب با روش نوروفیدبک انجام می شود و شما می توانید با تشکیل پرونده از طریق این سایت و سپس انجام جلسات درمانی تحت نظر متخصص مغز و اعصاب از نتایج این درمان در بهبود مشکلات اضطرابی بهره ببرید.

Comments are closed.

error: Content is protected !!