چگونه با کودک بیش فعال پس از رسیدن به خانه برخورد کنیم؟

 

استراتژی هایی برای کودکان با اختلال بیش فعالی برای بعد از مدرسه

3180 - چگونه با کودک بیش فعال پس از رسیدن به خانه برخورد کنیم؟

 

آیا فرزند شما به عنوان یک فرد بیش فعال هنگامی که از مدرسه به خانه بر میگردد از نظرروحی خسته و از نظر فیزیکی مرزی و گرسنه است؟  در اینجا ما می خواهیم استراتژی هایی را به شما والدین محترم برای برخورد با این کودکان بعد از بازگشت از مدرسه آموزش دهیم.

به یاد داشته باشید هیچ کودکی دوست ندارد احساس کند که کنترل میشود. به پدر و مادرها توصیه میشود برای بعد از ظهر وساعات بعد از مدرسه فرزندتان حتما طرح وبرنامه ای داشته باشید در صورت عدم برنامه، کودکان دچار بی برنامگی شده وعلائم بیش فعالی پررنگ تر شده وجای تعجب هم نیست که منجر به اذیت وآزار والدین شوند. بهتراست بعد از بازگشت آنها یک غذای سالم و سبکی را در نظر بگیرید.باید به او فرصت داده شود واز دادن دستور به آنها بپرهیزیم چرا که ممکن است باعث کج خلقی انها شود به یاد داشته باشید همان طور که ما در هنگام خستگی نیاز به زمانی داریم که تنها باشیم آنها نیز نیاز به زمان خاصی برای خودش را دارد.

 

در زیر راهکارهایی برای والدین ارائه شده است که عبارتند از:

• بهتر است یک اتاق را به انها اختصاص داده ووسایلی را که باعث افزایش توجه وتمرکز آنها میشود را در اختیارشان قرار داده البته باید به علاقمندی های خود کودک نیز توجه داشت.وسایل می تواند شامل : صندلی، بازی های ویدئویی، پازل ، و یک میز بازی باشد.در این حالت کودک می تواند به تنهایی بازی هایی را که دوست دارد انجام دهد وحس استقلال کودک هم در این رابطه تقویت خواهد شد.

• از آنجا که دمدمی بودن، تحریک پذیری، عصبانیت و تمرد مشترک در بچه ها که خسته و گرسنه هستند بیشتر است،نباید با اجبار وزور با آنها برخورد کرد.

•باید برنامه های فیزیکی نیز در کنار فعالیت های ذهنی برای آنها تنظیم کرد از جمله :دوچرخه سواری، انجام هنرهای رزمی ، شنا و قدم زدن در پارک راه های موثر برای کمترکردن تنش و بیش فعالی هستند .

•بهتر است در زمینه مصرف داروهای مربوط به بیش فعالی ونقص توجه ودوز آنها در هنگام بعداز ظهر با پزشک کودک خود صحبت کنید.بسیاری از کودکان با مصرف دوز دوم (هنگام بعد از ظهر) به آنها کمک می کند تا از تمرکز و آرامش بهره مند شوند.

• یک برنامه غذایی مناسب را برای بعداز ظهرکودکتان ترتیب دهید، غذاهایی غنی از پروتئین نسبت به غذاهای کربوهیدرات دار ساده برای بعد از مدرسه ،به کودک برای حفظ  تعادل در خلق و خو کمک خواهد کرد.

• در صورت داشتن امکانات وشرایط ،خانواده می توانند یک معلم خصوصی برای کاروکمک به کودکشان در منزل را استخدام کنند.

• در مورد انتظارات خود واقع بینانه باشید و هرگز فرزند خود را با خواهر و برادر های دیگرش که این اختلال را ندارند ویا حتی دیگر کودکانی که در اطراف شما قرار دارند مقایسه نکنید.

مترجم :  مریم عبداللهی ( روانشناس)

دپارتمان تحقیقات مرکز نوروفیدبک و بیوفیدبک آلومینا


انتشار مقاله در اینترنت یا در مجلات با درج منبع مقاله (با درج لینک فعال به سایت مرکز آلومینا) منعی ندارد و در غیر اینصورت پیگرد قانونی دارد.

خواننده گرامی : برای تهیه هر یک از این مقالات جهت ارتقا سلامتی شما هم میهنان عزیز ، زمان و انرژی و هزینه بسیار زیادی صرف می شود، پس در حق ما لطف نموده و کپی رایت را رعایت کنید و  به ما در ادامه فعالیتمان امید و انگیزه بدهید . با سپاس از خوانندگان محترم و با امید به روزهای بهتر

مرکز تخصصی نوروفیدبک و بیوفیدبک آلومینا

 

خدمات نوروفیدبک و بیوفیدبک و مشاوره روانشناسی (اضطراب،افسردگی،بیش فعالی و… ) و شناخت درمانی و رفتار درمانی (CBT) و ویزیت متخصص روانپزشکی (اعصاب و روان) و متخصص مغز و اعصاب (درمان میگرن،سرگیجه،تشنج،سکته مغزی و …)در مرکز  نوروفیدبک و بیوفیدبک آلومینا انجام می شود.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و تعیین نوبت ویزیت تماس بگیرید.

 

موضوع: روش های تربیتی کودکان بیش فعال ودارای نقص توجه

کلمات کلیدی : بیش فعالی ،نقص توجه،برنامه آموزشی برای بیش فعالی ،علائم بیش فعالی،برنامه های ذهنی برای بیش فعالی،برنامه تقویتی بای نقص توجه ،ورزش های مناسب برای بیش فعالی

 

 

 

 

 

جدیدترین و مطمئن ترین روش درمان


اختلال بیش فعالی کم توجهی کودکان و بزرگسالان


alumina adhd2 - چگونه با کودک بیش فعال پس از رسیدن به خانه برخورد کنیم؟

 

 

امروزه نوروفیدبک به عنوان یکی از مؤثرترین روشهای درمانی و جایگزین دارو های شیمیایی در کودکان دچار بیش فعالی یا همان ADHD شناخته شده است. هدف از درمان بوسیله این روش این است که به کودک بیاموزیم چطور می تواند رفتارهای مغزش را تغییر دهدو در نهایت عملکردهای مربوط به بیش فعالی را از بین ببرد.

این به این معنی است که کودک شما می تواند به مغز خود بیاموزد که بیش فعال نباشد!

بیوفیدبک مانند آینه ای است که عملکرد مغزمان را که به طور عادی ما از آن آگاه نیستیم ، به نمایش در می آورد و به ما می آموزد تا اطلاعاتی راجع به وضعیت بیولوژیک مغز خود بدست بیاوریم و از این اطلاعات جهت کنترل ارادی فعالیت های مغزمان استفاده کنیم.

نوروفیدبک نوعی بیوفیدبک است که می تواند جهت آموزش کودکان دچارADHD جهت تغییر رفتارشان استفاده شود. به این صورت که دستگاه اطلاعات الکتریکی مغز کودک و امواج مغزی او را ثبت می کند و  با ثبت امواج و تقویت امواج مثبت و مفید، نوروفیدبک انجام می شود و کودک می آمزد که چطور می تواند بیشتر توجه و تمرکز داشته باشد.

حال این امواج مغزی که در نوروفیدبک روی آنها کار می شود، چه هستند و چگونه کار می کنند؟

هر فرد نرمال 4 دسته موج مغزی دارد که عبارتند از:

 

statistic02 - چگونه با کودک بیش فعال پس از رسیدن به خانه برخورد کنیم؟

موج آلفا در زمان آرامش و relaxation فعالیت بسزایی دارد.

موج بتا سریع ترین موج مغزی است و در مواقع توجه و تمرکز فعالیت زیادی دارد. موجی به نام SMR نیز وجود دارد که زیرمجموعه ای از موج بتا است و زمانی که فرد برای انجام یک فعالیت کاملاً فوکوس کرده فعال است.

موج تتا در زمانی که فرد در حال به خواب رفتن است و یا افکار پوچ و بی هدفی دارد فعال است .

موج دلتا کندترین موج مغز است و در هنگام خواب عمیق فعال ترین موج است.

وقتی یک کودک نرمال تلاش می کند مطلبی بخواند یا روی موضوعی تمرکز کند، امواج بتا در مغزش افزایش می یابد، اما در کودکان بیش فعال، این اتفاق نمی افتد و به جای افزایش موج بتا، موج تتا در مغزشان افزایش می یابد (موج افکار پوچ) ، و این به این معنی است که این کودکان نمی توانند به اندازه کودکان دیگر تمرکز کنند.


آیا نوروفیدبک به راستی روش مؤثری است؟

وقتی کودک بیش فعال نیاز به توجه دارد، به جای افزایش موج بتا در مغزش، موج تتای او بالا می رود و در دستگاه EEG بالا بودن موج تتا نسبت به بتای او ثبت می شود. در جلسات نوروفیدبک درمانی، به کودک می آموزیم که چگونه موج بتای خود را بالا بیاورد. معمولاً بعد از 30 جلسه درمان، کودک کاملاً می آموزد که چطور امواج مغز خود را کنترل کند . علاوه بر بهبود توجه و تمرکز در کودکان، علائم دیگر بیش فعالی نیز در کودک کمرنگ می شوند. این بهبودی، قابل مقایسه با زمانی است که کودک در حال مصرف روزانه  4 قرص ریتالین است.

در کودک تحت درمان با دارو، با پایان نیمه عمر دارو در بدن، علائم برمی گردد اما زمانی که کودک می آموزد که چطور امواج مغز خود را کنترل کند، علائم خاموش می شوند و این بهبودی دائمی است ، و بدان معنی است که وقتی جلسات درمانی کامل شد، کودک شما فردی نرمال خواهد بود و این نکته وجه تفاوت نوروفیدبک با سایر روش های درمانی است.


آیا این روش علمی است؟ روش نوروفیدبک از حدود 4 سال پیش توسط اداره غذا و داروی آمریکا ( معتبرترین سازمان جهانی پزشکی) جهت درمان بیش فعالی ،کم توجهی مورد تایید قرار گرفته است.

مقاله نوروفیدبک  در درمان کودکان بیش فعال و مقایسه آن با درمان دارویی (ریتالین) :

http://www.sid.ir/fa/VEWSSID/J_pdf/5791387V1107.pdf


آیا نوروفیدبک محدودیت و عوارضی نیز دارد؟

در مورد عوارض احتمالی جانبی این روش در 30 سال گذشته مطالعات بسیاری انجام شده و خوشبختانه هیچگونه عارضه جانبی برای این روش درمانی ذکر نشده است، این در حالی است که درمورد داروهای شیمیایی مثل ریتالین لیست بلند بالایی از عوارض گزارش شده است(برای مشاهده عوارض ریتالین اینجا کلیک کنید)


آیا در آمریکا و سایر کشورهای پیشرفته از نوروفیدبک در درمان کودکان بیش فعال کم توجه استفاده می شود؟

در آمریکا  بیش از 1000 مرکز نوروفیدبک وجود دارد که این رقم در 5 سال گذشته از کمتر از 100 مرکز به این تعداد رسیده که این موضوع خود حاکی از میزان اهمیت و محبوبیت این روش درمانی در کشورهای پیشرفته می باشد .


متاسفانه تنها مشکل این روش این است که نوروفیدبک و بیوفیدبک به دلیل هزینه نسبتا زیاد نسبت به دارو درمانی حتی در کشورهای پیشرفته ، فقط توسط قشر مرفه جامعه استفاده می شود، و عملا بخش زیادی از جامعه به دلیل مشکلات مالی از این درمان محرومند و خانواده ها مجبورندسالها مصرف  داروهای شیمیایی را برای کودکان بیش فعال خود تحمل کنند! و با وجود اگاهی از عوارض این داروها چاره ای جز پذیرش نداشته باشند!  لذا ما در مرکز نوروفیدبک آلومینا سعی کردیم با کم کردن هزینه نوروفیدبک (تا 10 برابر کمتر از هزینه متعارف در دنیا و چندین برابر کمتر از هزینه متعارف در ایران) ،امکان استفاده از آن را برای کلیه اقشار فراهم نمائیم.

هدف ما سلامتی فرزندان این سرزمین است،پس اگر حتی هزینه های فعلی درمان را نیز نمی توانید بپردازید اصلا نگران نباشید،در این مورد می توانید با کادر درمان گفتگو کنید و در صورت تایید این موضوع و نیاز کودک شما به نوروفیدبک،حتما تخفیف جداگانه ای برای شما در نظر گرفته خواهد شد.

نکته ای که باید به آن توجه شود این است که برای ادامه جلسات نوروفیدبک، کودک باید انگیزه داشته باشد و اگر کودک در سن مناسبی نباشد، خسته می شود و انگیزه ادامه درمان را نخواهد داشت. اگر سن کودک خیلی پایین باشد، نمی تواند همکاری مناسبی داشته باشد و در سنین بالا نیز  مغز دیگر توانایی یادگیری و تغییر را تا حدودی از دست می دهد لذا بهترین سن توصیه شده برای این درمان حداقل سن 5 سال و حداکثر سن 35 سال می باشد.

در مرکز نوروفیدبک آلومینا خدمات درمانی بوسیله روش نوروفیدبک  در کودکان بیش فعال انجام می شود و شما می توانید با پر کردن فرم تشکیل پرونده و سپس انجام جلسات درمانی، از این درمان جهت بهبود بیش فعالی کودکتان بهره ببرید.

doc4c52401581123466605111 - چگونه با کودک بیش فعال پس از رسیدن به خانه برخورد کنیم؟

Comments are closed.

error: Content is protected !!