چرا عذر خواهی کردن این قدر سخته؟

چرا عذر خواهی کردن این قدر سخته؟

 

index.php?action=dlattach;topic=411225 - چرا عذر خواهی کردن این قدر سخته؟

دکتری ، تاریخ 2 ژوئن، 2013 رنه

زمانی که در یک آسانسور شلوغ هستید و پای شما به کسی برخورد کند ویا اینکه در خط ایستاده اید ودستتان را به کسی برخورد می کند از انها عذر خواهی می کنید

اما واقعا چرا وقتی یک مشکل اساسی در زندگی شخصی وعمومی پیش می آید چرا عذر خواهی نمی کنیم؟

رهبران  سیاسی ومذهبی با عنوان عذر خواهی نکردن شناخته شده اند. اکثر مردم هم گاهی خطا می کنند وجمله “اگر من اذیتت کردم معذرت می خواهم” را بیان

می کنند اما واقعا نمی دونند که علت این کار چیست ؟ چون اگر می دانستند بارها وبارها ان را تکرار نمی کردند.

بعضی از عذر خواهی ها ، واقعا عذر خواهی نیست و باعث آزار طرف مقابل میشود ونوعی سرزنش هم در بر دارد و در عمق بعضی از کلمات هم معانی وجود دارد که

بیشتر منجر به اذیت طرف مقابل میشود ،مانند” اما”

به عنوان مثال: من اگر اذیتت کردم عذر خواهی می کنم اما این تو بودی که منجر به عصبانیت من شدی. در واقع این عذ خواهی اشتباه وغلط است.

 

عذر خواهی کردن یک عمل به رسمیت شناخته شده ای است که علت رفتارهای اشتباه می باشد که درواقع با این عمل مسئولیت کامل رفتار خویش را پذیرفته است و

با عذر خواهی کردن نشان می دهد که متاسف است واین کار می تواند تاثیر گذار باشد، ومی تواند راهی برای جبران خسارت واصلاح رفتار باشد.

 

این قسمت مهم است که بعد از عذر خواهی ،هرگز همان اتفاق نیفتد وسعی در جبران آن بکنید.

 

حال با این اوصاف چرا عذر خواهی کردن دشوار است؟

I%20am%20sorry - چرا عذر خواهی کردن این قدر سخته؟

زیرا تغییری است که با فروتنی همراه است

 

اما عذر خواهی که به طور موقت انجام بگیرد ،اعتماد بنفس فرد و بازده قدرت کنترل فروتنی فرد را کاهش میدهد که این مورد در افراد خودشیفته بیشتر دیده میشود.

 


تهیه و تنظیم :  مریم عبداللهی (روانشناس ، مشاور و درمانگر)

دپارتمان تحقیقات مرکز نوروفیدبک و بیوفیدبک آلومینا

 

 

مرکز خدمات مشاوره و نوروفیدبک  آلومینا


مرکز مشاوره ،بیوفیدبک و نوروفیدبک آلومینا از سال 1388 به صورت حرفه ای درمان های روانشناسی و روانپزشکی مشاوره،رواندرمانی، نوروفیدبک و بیو فیدبک را شروع کرده است و مفتخریم که جزء پیشتازان این علم نوین در ایران بوده ایم.

این مرکز با کادر مجرب متشکل از پزشک فوق تخصص اعصاب و روان کودکان و نوجوانان و متخصص روانپزشکی ومتخصص مغز و اعصاب،روانشناس ، و پزشک متبحر و با تجربه در زمینه نوروفیدبک جهت ارائه خدمات نوروفیدبک و مشاوره متخصص مغز و اعصاب و روانشناس در خدمت شماست .

 

کلمات کلیدی: عذر خواهی،عذر خواهی کردن،عذر خواهی موقت،علت عدم عذر خواهی،چطور عذر خواهی کنیم؟،اذیت کردن دیگران،گفتن ببخشید،نگفتن ببخشید،دلایل عذر خواهی،چرا عذر خواهی برای افراد مشکل است؟

Comments are closed.

error: Content is protected !!