وسواس در کودکان

اختلال وسواس اجباری در کودکان

signs of OCD - وسواس در کودکان

با توجه به فرهنگ لغت، اختلال وسواس اجباری یا OCD ، اختلالی است که فرد به ناراحتی عصبی وروانی با وسواس فکری یا وسواس عملی یا هر دوهمراه مبتلا است واز اضطراب شدید یا افسردگی از طریق شکست در کنترل افکار وسواسی و یا جلوگیری از انجام اقدامات قانع کننده رنج می برد.این اختلال حدود 1 یا 2 درصد درکودکان دیده می شود. مطالعات نشان داده است که OCD یک اختلال مغزی است ومی تواند یک عامل ژنتیکی داشته باشد اما این بدان معنی نیست که اگر یکی از والدین دچار وسواس اجباری شده باشد حتما کودکشان دچار می شود اما در صورتی که پدر و مادر هر دو از OCD رنج ببرند، کودک قطعا دچار این اختلال خواهد شد. گاهی اوقات کودکان بدون هیچ سابقه خانوادگی از این اختلال رنج می برند. مطالعات اخیر نیز نشان می دهد که OCD ممکن است با شروع و یا بدتر شدن فرد بعد از یک عفونت باکتریایی استرپتوکوکی ایجاد شود.

وسواس اجباری ،وسواس شدید و یا تکراراعمال جبری که اغلب به اندازه کافی در زندگی روزانه تداخل ایجاد می کند مشخص می شود. وسواس فکری به طورمکرر و مداوم و یا به صورت تصویر ذهنی است که کاملا ناخواسته و باعث ناراحتی یا اضطراب فوق العاده ای می شود و اغلب غیر واقعی و غیر منطقی است. اجباردر انجام  یک رفتار تکراری و یا یک آیین مانند : شستن بیش از حد دست، احتکار و یا چک کردن چیزی که بیش از بیش صورت می گیرد. در OCD این وسواس فکری و وسواس عملی باعث اضطراب قابل توجهی در کودک می شود و به شدت در زندگی روزمره فرد تداخل ایجاد می کند.

افکار وسواسی معمولا با توجه به سن کودک متفاوت است. کودکان جوانتر ممکن است با داشتن افکار مداوم و یا ترس از آسیب به خود و یا یکی از اعضای خانواده شان دچار شوند. وسواس باعث می شود که کودک مجبور به چک کردن قفل درها و پنجره ها بعد از پدر و مادر خود زمانی که درخواب هستند می شود. آنها می ترسند که والدینشان به طور تصادفی درب یا پنجره ها را باز گذاشته باشند ومدام آنها را چک می کنند. کودکان بزرگتر ممکن است به ترس از بیمار شدن با میکروب و یا مواد غذایی آلوده دچار شوند.

برای مبارزه با این ترس، کودک ممکن است تشریفات خاصی داشته باشد. کودکانی که از اختلال وسواس رنج می برند اغلب احساس شرم و خجالت و یا نگرانی دارند، این بدان معنی نیست که آنها دیوانه هستند. آنها ممکن است در بحث درباره اینکه آنها چطور احساس یا رفتار خود را بیان کنند دچار تردید می شوند. ارتباط خوب بین والدین و کودک کمک خواهد کرد که به درک مشکل  بپردازند.

وسواس اجباری نوعی سیستم زنگ خطر بیش از حد فعال شده است. اضطراب کودک آنقدر قوی است که او احساس می کند که هیچ چاره ای جز انجام وظیفه و یا غرق در آن اندیشه ها به طور مکررو بدون توجه ،ندارند.

تهیه و تنظیم :  مریم عبداللهی (روانشناس ، مشاور و درمانگر)

دپارتمان تحقیقات مرکز نوروفیدبک و بیوفیدبک آلومینا


انتشار مقاله در اینترنت یا در مجلات با درج منبع مقاله (با درج لینک فعال به سایت مرکز آلومینا) منعی ندارد و در غیر اینصورت پیگرد قانونی دارد.

خواننده گرامی : برای تهیه هر یک از این مقالات جهت ارتقا سلامتی شما هم میهنان عزیز ، زمان و انرژی و هزینه بسیار زیادی صرف می شود، پس در حق ما لطف نموده و کپی رایت را رعایت کنید و  به ما در ادامه فعالیتمان امید و انگیزه بدهید . با سپاس از خوانندگان محترم و با امید به روزهای بهتر

مرکز تخصصی نوروفیدبک و بیوفیدبک آلومینا

 

خدمات نوروفیدبک و بیوفیدبک و مشاوره روانشناسی (اضطراب،افسردگی، بیش فعالی ، درمان اختلالات جنسی و روابط زناشویی ، زوج درمانی و… ) و شناخت درمانی و رفتار درمانی (CBT) و ویزیت متخصص روانپزشکی (اعصاب و روان) و متخصص مغز و اعصاب (درمان میگرن،سرگیجه،تشنج،سکته مغزی و …)در مرکز  نوروفیدبک و بیوفیدبک آلومینا انجام می شود.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و تعیین نوبت ویزیت تماس بگیرید.

کلمات کلیدی: وسواس ،وسواس اجباری ،درمان وسواس،وسواس چیست؟،ترس،اضطراب،وسواس عملی،وسواس فکری،علت وسواس فکری،علت وسواس عملی،وسواس اجباری در کودکان،وسواس در بزرگسالی

Comments are closed.

error: Content is protected !!