مرکز تخصصی ترک کریستال مت یخ Crystal Meth Ice, Glass

meth addict2 - مرکز تخصصی ترک کریستال مت یخ Crystal Meth Ice, Glass

قبل از اینکه درمورد شیشه صحبت کنیم بهتر است بصورت خلاصه اشاره ای به نحوه کار مغز و سیستم اعصاب مرکزی داشته باشیم.

در سیستم اعصاب مرکزی،  سلولها یا رشته های عصبی بصورت مستقم به هم متصل نیستند. بلکه بین انتهای سلول قبلی با ابتدای سلول بعدی فضای بسیار کوچکی وجود دارد که به این فضا در اصطلاح پزشکی سیناپس می گویند.

برای اینکه یک سلول عصبی بتواند پیامی را به سلول دیگر انتقال دهد باید از انتهای خود ماده ای به داخل این فضای کوچک ترشح کند.( به این ماده در اصطلاح پزشکی نوروترنسمیتر می گویند) این ماده بر روی گیرندهایی که در ابتدای سلول بعدی قرار دارند می نشیند و به این ترتیب پیام منتقل می شود.  در سیستم عصبی نوروترنسمیترهای زیادی وجود دارند که ترشح هرکدام منجر به علایم خاصی می شود.

دوپامین و سروتونین دو نوروترنسمیتری عمده ای هستند که سوء مصرف شیشه یا مواد محرک باعث افزایش ترشح آنها در مغز می گردد و اختلال در نسبت ترشح آنها  در ایجاد بیماری هایی مانند افسردگی یا دوقطبی نقش اساسی را بازی می کند.

و اما داستان شیشه…..

شیشه ای که در حال حاضر در بازار قاچاق مواد محرک ایران وجود دارد  بیشتر بصورت کریستال های ریز ( مانند شکر)  است که در تکه های کوچک یک لوله پلاستیکی ( نی نوشابه) جاسازی شده و سر و ته آن بسته می شود. این ماده به شکل های دیگری از جمله بلور های شفاف و تیز و…. نیز عرض می شود.

قاچاقچیان مواد با این شعار که: شیشه حاوی مورفین نیست پس اعتیاد آور نیست مصرف آنرا تبلیغ می کنند و متاسفانه بسیاری از افراد ناآگاه خواسته یا ناخواسته در دام این ماده محرک گرفتار می شوند.

واقعیت اینست که شیشه یک ماده محرک بسیار اعتیاد آور است بطوریکه در بسیاری از مقالات پزشکی قدرت اعتیاد زایی آنرا بیشتر از مواد محرکی مانند کوکائین می دانند.

بخاطر داشته باشیم که در حال حاضر درمان اعتیاد به شیشه و مواد محرک مشکل ترین درمان در زمینه درمان  سوء مصرف مواد است.

این ماده به چهار صورت کشیدنی، استفاده از طریق بینی، خوردنی یا تزریق ممکن است مورد سوء مصرف قرار گیرد. برای کشیدن آن از پایپی شیشه ای که مخصوص اینکار است، لامپ، چراغ خودرو و …. استفاده می کنند.

شیشه از ترکبات آمفتامین یا مت آمفتامین در آزمایشگاههای غیر قانونی ساخته می شود. قرص اکستاسی نیز از ترکیبات همین مواد است. شیشه در حقیقت هیدروکلراید مت آمفتامین است که علاوه بر شیشه به آن آیس یا کریستال هم گفته می شود. البته در استانهای شرقی کشور به کراک هم کریستال می گویند!

سوء مصرف شیشه ترشح دوپامین، سروتونین و نور اپی نفرین را در سیناپسهای عصبی در مغز به شدت افزاش می دهد و منجر به تحریک سلولهای مغز  می شود. شخصی که به سوء مصرف شیشه روی می آورد در ابتدا علایم بسیار خوبی را تجربه می کند.

در ابتدا سوء مصرف شیشه باعث می شود که تجربه های لذت بخش با شدت بیشتری احساس شوند. فرضا اگر شما از شنیدن یک موسیقی لذت می برید و محو آن می شوید شخصی که ماده محرک استفاده کرده است بر روی نت های آن موسیقی پا می گذارد و همراه با آن به پرواز در می آید!!

قدرت تمرکز و اعتماد به نفس در چنین فردی به شدت بالا می رود، خطر را از خود دور می داند. ( به قول معروف دل و جراتش زیاد می شو د) حال تصور کنید چنین فردی در حال رانندگی چه وضعیتی خواهد داشت! بخاطر جرات زیاد فاصله ایمن را در نظر نمی گیرد. با سرعت زیاد از یک وجب جا سبقت گرفته، جاده را محیط خطرناکی برای خود و دیگران می کند! معمولا این افراد توسط پلیس دستگیر می شوند. اگر هم تصادف کنند تصادف های مرگباری خواهند داشت.

بسیار مهربان و صمیمی می شوند! خلاقیتشان زیاد می شود! شخصی که تا دیروز نمی توانست یک خط شعر حفظ کند شاعر می شود و شعر می گوید! بسیار دست و دلباز می شوند بطوریکه براحتی می توان از آنها پول یا چک گرفت! پس احتمال سوء استفاده مالی از این افراد وجود دارد!

در ابتدا حتی ممکن است وضعیت اقتصادی این افراد بهتر شود! این درست مانند آنست که بیمار وامی با بهره زیاد به خودش می دهد و احساس می کند ثروتمند شده است ولی وقتی این وام را پس می دهد بشدت فقیر و بی چیز می شود!

مصرف حتی مقدار کم شیشه منجر به بی خوابی می شود: شب تا صبح نمی خوابد دایم در حال عوض کردن کانال تلویزیون  یا گوش کردن موسیقی است! بی قرار می شود و یک جا دوام نمی آورد! اشتها به شدت کاهش پیدا می کند! یکی از مواردی که اطرافیان به شخص مشکوک می شوند کاهش وزن شدید و کم خوابی است!

با مصرف زیاد؛ تنفس و ضربان قلب افزایش یافته،  طپش قلب پیدا می کنند. فشار خون  و دمای بدنشان بالا می رود و احساس گرما می کنند پس زیاد آب می خورند!  ضربان قلب نامنظم می شود. بشدت تحریک پذیر و پرخاشگر  می شوند و ممکن است دست به هر خشونتی بزنند. اضطراب، گیجی، لرزش اندامها،  تشنج و در نهایت ایست قلبی و مرگ هم از دیگر عوارض سوء مصرف شیشه است.

سوء مصرف طولانی مدت شیشه منجر به ایجاد بدبینی شدید، خشونت، کاهش شدید  حافظه، توهم های شنوایی و بینایی، سایکوز ( جنون آنی ) و بسیاری اختلالات عصبی دیگر  و در نهایت مرگ می شود. اینها توهم های جالبی هم دارند! ممکن است رنگ ها را بشنوند و صداها را ببینند!

متاسفانه شیشه شخص را در وضعیتی قرار می دهد که تمایل به درمان ندارد و شاید این مصیبت بار ترین تاثیر شیشه بر مغز باشد که درمان و پیگیری این افراد را مشکل کرده است!

به علت ترشح زیاد نوروترنسمیتر ها، بعداز اندک زمانی انتهای اعصاب مغز تحلیل رفته و مغز نمی تواند روند طبیعی خود را داشته باشد و بیمار  نه اینکه علایم خوبی تجربه نمی کند بلکه فقط بخاطر ترس از عوارض ترک شیشه که مربوط به کارکرد ضعیف مغز است اقدام به سوء مصرف آن می نماید!

بخاطر داشته باشیم که اعتیاد به مواد در هر نوع آن که باشد در ابتدا با تجربه های بسیار لذت بخشی همراه است بصورتی که شخص اعتقاد پیدا  می کند  که می تواند بصورت کنترل شده مواد را مورد سوء مصرف قرار داده و از تجربه های لذت بخش آن برخوردار شود! غافل از اینکه ثابت شده است که مصرف حتی مقدار کم مواد مخدر یا محرک ساختمان مغز و کارکرد آنرا بطور هم زمان تغییر می دهد که صحبت در مورد آن از حوصله این بحث خارج است.

همچنان که گفته شد در حال حاضر درمان مواد محرک از جمله شیشه از مشکل ترین درمان های سوء مصرف مواد است که توسط یک تیم مجرب صورت می گیرد. برای درمان،  بر اساس مدت، مقدار، نوع و روش مصرف ممکن است فرد نیاز به درمان دارویی یا بصورت بستری و یا بصورت سرپایی داشته باشد. بعد از آن اختلالات روانپزشکی بیمار باید توسط روانپزشک آشنا به درمان سوء مصرف مواد مورد بررسی و درمان قرار گیرد و بدنبال آن یا هم زمان آموزش خانواده، آموزش مهارت های بهبودی اولیه و پیشگیری از بازگشت و رفتار درمانی انجام شود

 

مدل ماتریکس در ترک اعتیاد به شیشه


مدل ماتریکس در درمان اعتیاد به محرک ها در طول سالهای 1980s در پاسخ به یک نیاز برای راه حل های سرپایی افزایش یافته است. هدف این روش این است:
• هدف اصلی این است، کمک به توقف فرد به استفاده ازمواد محرک .
• تشویق آنها به درمان از آغاز تا پایان.
• درک خطرات عود و جلوگیری ازبازگشت دوباره.
• فرد توسط درمانگران پشتیبانی و راهنمایی خواهد شد.درمانگر نقش مربی و معلم راعمل می کند.
• اعضای خانواده فرد معتاد با اطلاعات ارائه شده راهنمایی خواهند شد.
• فرد با برنامه های کمکی خود تشویق خواهد شد.
• آنها به طور منظم برای اطمینان از انطباق با برنامه درمان ،آزمایش ادرار می دهند.
ارتباط بین درمانگر و فرد معتاد به مواد محرک مهم است واین اصول در مدل ماتریس رعایت شده است .

مدل ماتریکس معمولا شامل:

• گروه درمانی
• خانواده درمانی
• مبارزه با مواد مخدرو آموزش و پرورش
• کمک خود فرد در مشارکت گروهی
• کسب مهارت های گروهی
• گروه های پیشگیری ازعود مجدد
• تست ادرار به طور منظم
• تجزیه و تحلیل عود مجدد
• بهبود اولیه مهارت گروهی

اثربخشی مدل ماتریکس برای اعتیاد به مواد محرک


این روش ازموثر ترین راه حل ها برای این نوع از اعتیاد است. پیگیری مطالعات انجام شده در این برنامه ها نشان داده اند که کاهش قابل توجهی را در سوء استفاده از محرک به دنبال داشته است. تحقیقات توسط UCLA نشان داد که ماتریکس درقسمت درمان، نتایج بهتری را برای پرهیز نشان داده است.

 

 

ترک شیشه در مرکز آلومینا به روش ماتریکس توسط  :


دکتر نوید هنربخش (روان پزشک، عضو کمیته روان درمانی انجمن روان پزشکی، کارشناس پیشگیری از اعتیاد وزارت بهداشت و مدرس دوره های ترک اعتیاد به روش ماتریکس و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران

 

نشانی کلینیک شماره یک (دفتر مرکزی) : تهران خیابان دکتر شریعتی. بالاتر از  تقاطع ظفر، مرکز نوروفیدبک آلومینا (پذیرش فقط با وقت قبلی)

نشانی کلینیک شماره دو : تهران خیابان ملاصدرا،بین شیرازی و شیخ بهایی،ساختمان پزشکان ملاصدرا (پذیرش فقط با وقت قبلی)

 


شماره تماس کلینیک مرکزی تهران

02122852784

ساعات تماس :همه روزه (غیر از جمعه ها)  9 صبح الی 9 شب

 


 

کلمات کلیدی :ترک اعتیاد،مواد محرک،ترک مواد محرک،روش ترک مواد محرک،ماتریکس،روش ماتریکس در ترک شیشه،نواوری جدید در ترک مواد محرک،نوآوری جدید در ترک شیشه،علت عود مجدد موادمحرک،مواد محرک زا،سومصرف مواد،کمپ های ترک شیشه،روش مناسب ترک شیشه،آموزش ترک مواد،اموزش ترک شیشه،کاهش وزن،جدید ترین روش کاهش وزن،چه موادی در کاهش وزن موثر است،علائم ترک مواد،علائم مصرف مواد محرک عوارض ترک شیشه درمان جدید روشهای ترک اعتیاد به شیشه علائم ترک شیشهترک شیشهعوارض مصرف شیشهعلایم ترک شیشهعتیاد به شیشهعلائم ترك شيشهراه ترک شیشهداروی ترک شیشهعلائم اعتیاد به شیشهعلائم ترک اعتیاد به شیشهدرمان شیشهمواد مخدرشیشهروش ترك اعتياد شيشهشیشه مواد مخدر – شیشه چه عوارضی دارد؟ روش ترک شیشهمراکز دولتی ترک اعتیاد شیشه در تهران –  ترک شیشه با بیوفیدبک مراکز معتبر ترک شیشهاعتیاد به شیشهکارت ویزیت ترک اعتیادمراکز معتبر ترک اعتیادمخدرشيشهفوق تخصص ترك شيشهعوارض شیشه ترک متادونترك متادونمتادنترک متادنمتادون5روش ترک متادونترك متادنخرید متادونخرید اینترنتی متادونفروش قرص متادونمتادونروش ترک با متادوندانلود کتاب ترک اعتیاد با متادونمتادون 5فروش متادنمتادولخريد متادونقرص متادونراههای ترک متادوندانلود کتاب ترک اعتیادقرص ترک اعتیادكتاب ترك اعتياد – pdfداروی ترک اعتیاد متادونروش ترک متادندانلود کتاب ترک متادون ،علائم مصرف شیشه،کوکایین،آمفتامین،شیشه،آیس،مت،درمان شیشه،درمان علائم پس از مصرف شیشه

Comments are closed.

error: Content is protected !!