شایعه هایی در مورد افسردگی

افسانه هایی که در مورد افسردگی شایع است

64 - شایعه هایی در مورد افسردگی

افسانه : کار سخت افسردگی را از بین می برد

افسردگی تقریبا ازهر شش نفر یک نفررا در بعضی مواقع تحت تاثیر قرار می دهد، بنابراین راه حل های محلی و نیمه حقیقی در مورد این بیماری شایع فراوانند.

یکی از این ایده ها: خودت را با کار مشغول کن حالا احساس بهتری داری. این در واقع ممکن است کمک کند، زیاد کار کردن در واقع می تواند نشانه ای بالینی از افسردگی، به خصوص در مردان باشد.

افسانه : این یک بیماری واقعی است

افسردگی یک وضعیت جدی پزشکی است و اولین علت ناتوانی بزرگسالان در آمریکا است. اما هنوز هم با غم و اندوه عادی اشتباه گرفته می شود

شواهد بیولوژیکی بیماری در اسکن مغز سطح فعالیت غیر طبیعی دیده شده است. مواد شیمیایی مغز ، کلیدی هستند که به حمل سیگنال های بین اعصاب می پردازد و همچنین به نظر می رسد که در افراد افسرده از تعادل خارج شده است.

واقعییت : مردان زیر رادار پرواز می کنند

depression 1 ad78d208bfd0907a122c249a74cd8f6ff184705e s6 c30 - شایعه هایی در مورد افسردگی

یک مرد افسرده،که یک بار عاشق شده،حتی پزشکش هم ممکن افسردگی او را تشخیص ندهد. دلیلش این است که مردان کمتر از زنان در مورد احساسات خود صحبت می کنند و برخی از مردان افسرده ،غمگین و یا کم انرژی به نظر نمی رسند.

در عوض، مردان ممکن است تحریک پذیر، خشمگین و یا بی قرار باشند. آنها حتی ممکن است به دیگران ضربه بزنند. برخی از مردان برای مقابله با افسردگی سعی می کنند رفتار بی پروایی را نشان دهند مثل : نوشیدن الکل یا مصرف مواد مخدر.

افسردگی فقط ترحم به خود است

فرهنگ ما قدرت و محکمی روان و سریع را تشویق می کند  و سریعا به کسی که مدام ناله  میکند واز شرایط ناراضی است برچسب میزنند .

اما افرادی که دارای افسردگی بالینی هستند تنبل نیستند و یا به سادگی احساس تاسف برای خود نمی کنند، این بدان معنی نیست که آنها می توانند افسردگی را از خودشان دور کنند.

افسردگی یک بیماری پزشکی است ، یک مشکل سلامتی که مربوط به تغییرات در مغز است مانند بیماری های دیگر، که معمولا با درمان مناسب بهبود می یابد.

هر کسی می تواند افسرده شود

شاعر،مدافع فوتبال، خجالتی یاخونگرم، هر کسی از هر پیشینه قومی و نژادی می تواند مبتلا به افسردگی شود.ای بیماری در زنان دو برابر بیشتر از مردان است اما این ممکن است به این خاطر باشد که زنان به احتمال بیشتری به دنبال کمک می روند.

اغلب در اواخر نوجوانی یا اوایل بیست سالگی متوجه شده،اما یک دوره می تواند در هر سنی ایجاد شود.تجربه شخصی دشوار می تواند افسردگی را به راه اندازد یا حتی ممکن است خارج از اندوه ایجاد شود.

این می تواند دزدکی و به آرامی خود را نشان دهد

افسردگی می تواند به تدریج بخزد که شناسایی آن را نسبت به زمانی که بیماری ناگهانی ظاهر شود سخت تر می کند.

یک روز بد به یک شیار تبدیل می شود و شما شروع به فراراز محل کار، مدرسه و یا موقعیت های اجتماعی می کنید.

یک نوع، کج خلقی گفته می شود، می تواند برای سالها به عنوان یک بیماری مزمن در سطح پایین ادامه پیدا کند، یک ناراحتی که در سکوت کار و روابطتون را تحلیل می برد یا می تواند  تبدیل به یک وضعیت از کار افتادگی شدید شود.

با درمان در 4 تا 6 هفته بسیاری از افراد احساس آسودگی اساسی می کنند.

کمک به معنی  استفاده از دارو

با وجود شایعه درباره”ملت پروزاک” دارو تنها یکی از ابزار مورد استفاده برای بهبود افسردگی است و درخواست کمک به این معنا نیست که شما تحت فشار گرفتن داروهای تجویزی قرار دارید در واقع، مطالعات نشان می دهد که درمان صحبت کردن با بیمار هم ، به خوبی درمان با دارو در افسردگی های خفیف تا متوسط اثر دارد.

حتی اگر شما دارو های ضد افسردگی استفاده می کنید،احتمالا برای تمام عمر نیست.دکتر شما به شما کمک خواهد کرد که در زمان درست ، دارو ها را قطع کنید.

افراد افسرده زیاد گریه می کنند

نه همیشه بعضی از افراد افسرده ،گریه نمی کنند یا حتی به طور وحشتناکی غمگین نیستند. در عوض آنها از نظر احساسی “خالی” هستند و ممکن است احساس بی ارزشی و یا بی فایده بودن بکنند.

حتی بدون علائم نمایشی،افسردگی درمان نشده مانع زندگی کردن در حد کمال می شود و هزینه و خانواده را هم در بر می گیرد.

تاریخچه خانواده سرنوشت شما نیست

اگر افسردگی در تاریخچه خانواده شما ظاهر شده،شما ممکن است در معرض خطر بیشتری باشید. اما این بدان معنی نیست که شما قطعا دچار این بیماری می شوید. افراد با سابقه خانوادگی می توانند علائم افسردگی را زود ببینند وفوری کار مثبتی انجام دهند که این بدان معناست که کاهش استرس، ورزش بیشتر، مشاوره و یا درمان حرفه ای می تواند  به بهبود علائم کمک کند.

افسردگی بخشی از مسن شدن است

بیشتر افراد مسن چالش های سالخوردگی را بدون استرس هدایت می کنند اما درزمانی که رخ می دهد، ممکن است نادیده گرفته شوند. سالمندان ممکن است غم و اندوه خود را پنهان کنند یا نشانه های متفاوت و مبهم داشته باشند:غذا ها دیگر مزه خوبی نمی دهد،دردها بدتر شدند و یا الگوی خوابشان تغییر می کند.

مشکلات پزشکی می توانند منجر به افسردگی در سالمندان شود، افسردگی می تواند بعد ازحمله قلبی یا جراحی به وجود آید.

افسردگی تقلیدی از دمانس(زوال عقل)

در افراد مسن، افسردگی می تواند علت ریشه ای مشکلات حافظه، گیجی و در برخی موارد هذیان باشد.

پرستاران و پزشکان ممکن است این مشکلات را با نشانه های زوال عقل و یا کاهش حافظه مربوط به سن اشتباه بگیرند. روان درمانی به ویژه برای افرادی که نمی توانند یا نمی خواهند دارو مصرف کنند مفید است.

صحبت کردن باعث می شود اوضاع بدتر شود

به مردم توصیه شد با صحبت کردن بر روی مشکلات ساکن نشوند. امروز، شواهدی وجود دارد که بحث های هدایت شده با یک  متخصص حرفه ای باعث می شود که همه چیز بسیار بهترشود.

انواع مختلفی از کمکهای روان درمانی  وبا پرداختن به الگوهای منفی افکار، احساسات ناخودآگاه یا مشکلات روابط بین فردی که درمان افسردگی می پردازند .گام نخست صحبت کردن با یک متخصص سلامت روان است.

تفکر مثبت ممکن است کمک کننده باشد

نصیحت قدیمی به”تاکید بر نگرش مثبت”  عملی است که می تواند به آسانی افسردگی را تسکین دهد تاکید داشته که به آن درمان شناختی – رفتاری گفته می شود.

مردم راههای جدید فکر کردن و رفتار کردن را یاد می گیرند. صحبت کردن منفی با خود و شناسایی رفتار و جایگزین با افکار خوش بینانه تر و خلق و خوی مثبت تر ازراهکارهای درمانی این روش است که به تنهایی و یا با استفاده از دارو، برای بسیاری از مردم موثر است.

نوجوانان با طبیعت ناراضی

اگرچه بسیاری از نوجوانان مودی ،جدلی و شیفته  ” تاریک”هستند،طولانی کردن غم و اندوه و یا تحریک پذیری برای نوجوانان طبیعی نیست. وقتی که ناخشنودی بیش از دو هفته طول می کشد، ممکن است نشانه ای از افسردگی باشد که در حدود یک نفر از 11 نفر نوجوان وجود دارد.

نشانه های دیگردر نوجوانی عبارتند از : ناراحتی یا تحریک پذیری دائم حتی با دوستانش،از فعالیت های مورد علاقه شان هیچ لذتی نبرند یا یک افت ناگهانی در نمرات داشته باشند.

ورزش یک داروی خوب

در حال حاضر مطالعات خیلی خوب نشان می دهد ورزش به طور منظم،شدید ومشتاقانه می تواند نشانه های افسردگی را بهتر کند و همانند دارو ها برای افراد با افسردگی خفیف تا متوسط موثر است.

ورزش با یک گروه یا یک دوست خوب باعث حمایت اجتماعی و تقویت کننده خلق و خوی می شود.

درمان افسردگی دشوار است

واقعییت این است که بیشتر مردم کاری می کنند تا افسردگی آنها بهتر شود. در یک مطالعه بزرگ توسط موسسه ملی بهداشت روان، 70 درصد از مردم توسط دارو درمانی بی نشانه می شدند، هر چند با مصرف اولین دارو این اتفاق نیفتاده است ، مطالعات دیگر نشان می دهد ترکیب دارو وروان درمانی موثرتر است.

این همیشه افسردگی نیست

برخی از رویدادهای زندگی باعث غم یا ناامیدی می شوند اما به افسردگی بالینی تبدیل نمی شود. غم و اندوه پس از مرگ، طلاق، از دست دادن شغل و یا تشخیص یک مشکل جدی در سلامت، طبیعی است.

یکی از نشانه نیاز به درمان: غم و اندوه هر روز ودر بیشتر مواقع ادامه دارد.وقتی که مردم به خصوص با زمان های دشوار روبرو هستند،آنها معمولا می توانند حواسشان را پرت کنند یا برای مدت کوتاهی شاد بشوند.

امیدواری برای روزهای بهتر، واقعی است

در اعماق افسردگی، مردم ممکن است فکر کنند هیچ امیدی برای زندگی بهتر وجود ندارد. این ناامیدی بخشی از این بیماری است نه یک واقعیت . با درمان، تفکر مثبت به تدریج جایگزین افکار منفی می شود ، وقتی خلق و خوی افسرده بهتر می شود خواب و اشتها بهبود می یابد.

افرادی که با یک مشاور صحبت می کنند با مهارت های مقابله ای ، بهتر برای مقابله با تنش در زندگی مجهز می شوند.

دپارتمان تحقیقات مرکز نوروفیدبک و بیوفیدبک آلومینا.


مرکز خدمات مشاوره و نوروفیدبک  آلومینا


مرکز مشاوره ،بیوفیدبک و نوروفیدبک آلومینا از سال 1388 به صورت حرفه ای درمان های روانشناسی و روانپزشکی مشاوره،رواندرمانی، نوروفیدبک و بیو فیدبک را شروع کرده است و مفتخریم که جزء پیشتازان این علم نوین در ایران بوده ایم.

این مرکز با کادر مجرب متشکل از پزشک فوق تخصص اعصاب و روان کودکان و نوجوانان و متخصص روانپزشکی ومتخصص مغز و اعصاب،روانشناس ، و پزشک متبحر و با تجربه در زمینه نوروفیدبک جهت ارائه خدمات نوروفیدبک و مشاوره متخصص مغز و اعصاب و روانشناس در خدمت شماست .

 

کلمات کلیدی: افسردگی،درمان افسردگی،مشاوره،درمان جدید افسردگی،درمان غیر دارویی افسردگی،درمان دارویی افسردگی،افسردگی چیست؟،نشانه های افسردگی،افسردگی در جوانان،افسردگی در نوجوانان،داروهای افسردگی،مرکز درمان افسردگی،مرکز درمان تخصصی اعصاب وروان

Comments are closed.

error: Content is protected !!