تاثیر اعتماد بنفس بر نقاشی کودکان

 

تاثیر اعتماد به نفس بر نقاشی کودکان


images?q=tbn:ANd9GcSDjzozY3r 1HWeyYKmtCh6z6AGeO5M16cg8VbOkkgp4fAZ96TkBg&reload=on - تاثیر اعتماد بنفس بر نقاشی کودکان

نقاشی کودک یک پیام است،آن چه را که کودک نمی تواند به کلام در آورد ، از طریق نقاشی به ما انتقال می دهد.بررسی ودرک زبان نقاشی اطلاعات ارزنده ای را در اختیار مربیان ، روانشناسان وهمه کسانی که خواهان شناخت ودریافت راز ورمز جهان کودک هستند می گذارد.

 

کودک همه مسائل زندگی خود را به واسطه نقاشی به تجربه در می آورد، خود را می آزماید ، و”من ” خویشتن را بنا می کند.

خطوط ترسیمی کودک،انعکاسی از دنیای هیجانی او هستند ونقاشی به تنهایی به منزله جهانی است که هم زمان با افزایش هوشیاری ودگرگونی های کودک متحول می گردد.

images?q=tbn:ANd9GcThTDYF88qw2ePHTbyGEYT4PXNHyEGgvBKIQX1fjmQsjzi uTQ1 - تاثیر اعتماد بنفس بر نقاشی کودکان

 

نقاشی کودکان فقط یک پرورش خلاقیت وپختگی کودک نیست ،بلکه باید آن را به عنوان وسیله مبادله اجتماعی با دنیای بزرگسالان به حساب آورد.

نقاشی این امکان را به کودک می دهد که اطلاعات واعمال کسب شده از دنیای بیرون را از هم جدا سازد وسپس آن ها را دوباره تنظیم کند.

 

زمانی که از کودک می خواهیم تصویر یک ادمک را بکشد ، او آدمکی را می کشد که معرف خویشتن او در رابطه با محیط اش است. آن چه بدین ترتیب بیان می گردد”تصویر بدنی ” نامیده میشود.

images?q=tbn:ANd9GcTeDHP9b5ecK5sOQAR7eL veSksUa8j0VojkwWMroJuwntVfDka - تاثیر اعتماد بنفس بر نقاشی کودکان

 

همان گونه که مک هوور می گوید، اصل زیر بنای ترسیم آدمک این است که شخصیت در خلاء رشد نمی کند،بلکه از راه حرکات،احساسات وافکار فردی خاص متحول میشود وچون کودک با همه فشارهای جسمانی وعضلانی خود،درصدد مقابله با نیازها وفشارها ی متعدد است،می توان از آن در بررسی شخصیت او استفاده کرد.

 

در تحقیقی که رویربر روی نقاشی آدمک انجام داد ، نشان می دهد که آدمک بیش تر از آن که معرف شخصیت جسمانی کودک باشد ، شخصیت روانی او را منعکس می سازد.به نظر می  رسد که نقاشی آدمک با شدیدترین وعمیق ترین احساسات ترسیم کننده مرتبط است وحالتی را که کودک به آدمک خود می دهد ، می توان معرف بازخورد عاطفی وی یا دست کم تجسم واقعی پاره ای از عمیق ترین احساسات کودک دانست.

تمامی خطوط ترسیمی در نقاشی ومحل رسم اشیاء می تواند نشاندهنده اعتماد بنفس در کودک باشد و با توجه به آنها می توانیم به درون کودک پی ببریم.

 

تهیه و تنظیم : مریم عبداللهی ( روانشناس، مشاور و درمانگر)

انتشار مقاله در اینترنت یا در مجلات با درج منبع مقاله (با درج لینک فعال به سایت مرکز آلومینا) منعی ندارد و در غیر اینصورت پیگرد قانونی دارد.

کلمات کلیدی: نقاشی،نقاشی کودک،تفسیر نقاشی،رسم نقاشی،آموزش نقاشی،شناخت کودک از روی نقاشی،تصویر بدن،رسم آدمک، نقاشی آدمک،تفسیر نقاشی آدمک،ترسیم آدمک،اعتماد بنفس،شناخت افکار کودک در نقاشی وی،تاثیر اعتماد بنفس در نقاشی کودک .

Comments are closed.

error: Content is protected !!