راههای غلبه بر خجالت : شما مقصر نیستید.

غلبه بر خجالت : شما مقصر نیستید.

woman embarrassed - راههای غلبه بر خجالت : شما مقصر نیستید.

اریکا جنبه های مثبت زیادی داشت.کار خوب ، دوستان بی ریا و نامزد ی که تازه پشت سر گذاشته بود.شبی بعد از صرف کمی نوشیدنی با دوستانش خوشگذرانی با مارک را پذیرفت .مارک او را به خانه برده و بعد از تحت فشار قرار دادن اریکا به او تجاوز کرد.بعد از آن اریکا به گریه افتاد.با وجود این که خطایی نکرده بود احساس شرم زیادی می کرد.از خودش می پرسید: چرا تا دیر وقت بیرون ماندم؟چرا با یک مردوقت گذرانی کردم؟ اگر آن نوشیدنی آخر را نمی خوردم بیشتر می توانستم مقاومت کنم.او خیلی درباره آن موضوع فکر می کرد و خود را سرزنش می کردو بیشتر احساس شرمندگی می کرد.نمی توانست به کسی چیزی بگوید چون بالاخره خود را متقاعد می کرد که آن تجاوز جنسی تقصیر خودش بوده است.خجالت حس داشتن چیزی برخلاف اعتقادات درونی است .زمانی که کسی مرتکب خطایی می شود و درباره آن حس بدی دارد شرم مسئولیت آن را برعهده گرفته  که این چیز خوبی است.اما نوع دیگری از خجالت داریم که خوب نیست”خجالت  نادرست” .

کسی  دچار حس خجالت نابجا می شود که خطایی نکرده اما احساس شرمندگی می کند که خجالت خطرناکی است .افراد قربانی جنایات را گزارش نمی دهند چون احساس مسئولیت می کنند .اغلب افرادی که احساس شرمندگی می کنند افسرده شده و یا حتی خود کشی می کنند.وقتی افراد دچار شرم نابجا و غیر واقعی می شوند خود را احمق ، نادان ، جاهل و ضعیف خطاب می کنند .آنها از خود انتقاد کرده به خود حمله ور شده و خود را مقصر می دانند. متاسفانه  چنین حسی کم نیست اگر شما آن را  تجربه کرده اید بدانید که اینگونه نیست .ممکن است حس کنید که دچار تنفر و بیزاری از خود شده اید و یا حس کنید که در چاله ای بسیار بزرگ گرفتار شده اید.

جای امیدواری است

به عقب برگردید و با چشمانی باز به موقعیت خود بنگرید .با خود مهربان بوده و به خود اجازه دهید که بخاطر آن صدمه غمگین باشید .ممکن است فهمیدن این مطلب که شما آسیب پذیر و بدون قدرت هستید وحشتناک باشد.به خود یاد آوری کنید که حالا در نقطه جدیدی از زندگی خود هستید .مجبور نیستید بیشتر شرمنده باشید چون خجالت آن مربوط به شما نیست.

احساس خجالت و حس گناه برابر نیستند

خجالت هیجانی قوی است اما دائمی و مقاوم نیست.   ممکن است فهمیدن این مطلب که شما آسیب پذیرهستید وحشتناک باشد و این که صدمه  به احساس شما خطای شما نیست .اما می تواند باعث معالجه ،افزایش قدرت و توان شما بشود.به خود هدیه ای از درک و محبت بدهید . به خود هدیه ای از صداقت بدهید. سر خود را بالا گرفته و خود را رها کنید و از دردهایی که مال شما نیست خود را رها کنید.

 

تهیه و تنظیم :  سیده مژگان صالحی (روانشناس و مشاور)

دپارتمان تحقیقات مرکز نوروفیدبک و بیوفیدبک آلومینا


انتشار مقاله در اینترنت یا در مجلات با درج منبع مقاله (با درج لینک فعال به سایت مرکز آلومینا) منعی ندارد و در غیر اینصورت پیگرد قانونی دارد.

خواننده گرامی : برای تهیه هر یک از این مقالات جهت ارتقا سلامتی شما هم میهنان عزیز ، زمان و انرژی و هزینه بسیار زیادی صرف می شود، پس در حق ما لطف نموده و کپی رایت را رعایت کنید و  به ما در ادامه فعالیتمان امید و انگیزه بدهید . با سپاس از خوانندگان محترم و با امید به روزهای بهتر

مرکز تخصصی نوروفیدبک و بیوفیدبک آلومینا

 

خدمات نوروفیدبک و بیوفیدبک و مشاوره روانشناسی (اضطراب،افسردگی، بیش فعالی ، درماناختلالات جنسی و روابط زناشویی ، زوج درمانی و… ) و شناخت درمانی و رفتار درمانی (CBT) و ویزیت متخصص روانپزشکی (اعصاب و روان) و متخصص مغز و اعصاب (درمان میگرن،سرگیجه،تشنج،سکته مغزی و …)در مرکز  نوروفیدبک و بیوفیدبک آلومینا انجام می شود.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و تعیین نوبت ویزیت تماس بگیرید.

Comments are closed.

error: Content is protected !!