همی کرانیا: سردرد یک طرفه ی مداوم

 

برای ورود به سایت کلینیک فوق تخصصی سردرد آلومینا اینجا کلیک کنید

 

19241 - همی کرانیا: سردرد یک طرفه ی مداوم

 

همی کرانیا : سردرد یک طرفه ی مداوم

همی کرانیا یا سردرد یک طرفه ی مداوم یکی از انواع نادر سردرد محسوب می شود که با سایر انواع سردرد متفاوت است. در این بیماری شخص مبتلا  درد مداوم و شدیدی در یک طرف سر و صورت خود احساس می کند. درد  مداوم مبهم یا ضربان دار در یک طرف سر و صورت که بی وقفه ادامه دارد و قطع نمی شود حداقل به مدت 3 ماه از جمله مهمترین علائم تشخیصی سردرد یک طرفه ی مداوم هستند.حملات این نوع سردرد معمولا 3 تا 5 بار در طول روز اتفاق می افتند.برخی از بیماران این سردرد را به مدت چند ماه و یا چند سال بی وقفه تجربه کرده اند.علت سردرد یک طرفه ی مداوم هنوز کاملا شناخته شده نیست.به نظر می رسد که زنان بیشتر از مردان در خطر ابتلا به این بیماری هستند. خوشبختانه علائم ناشی از سردرد یک طرفه ی مداوم قابل درمان هستند.

سایر علائم این بیماری عبارت اند از :

1-      تهوع واستفراغ

2-      گرفتگی و آبریزش بینی

3-      ترشح اشک، قرمزی و سوزش چشم

4-      افتادگی پلک

5-      تعریق بیش از اندازه

از جمله عواملی که می توانند منجر به تشدید علائم همی کرانیا می شوند عبارت اند از:

1-      خستگی

2-      فعالیت بدنی و ورزش

3-      مصرف کافئین

4-      مصرف الکل

5-      فشار وارد کردن به عضلات گردن

6-      خم کردن  و یا چرخش ناگهانی سر

برای درمان علائم این نوع از سردرد معمولا مصرف داروهای ضدالتهابی مانند ایندومتاسین توصیه می شود که حتما باید زیر نظر پزشک متخصص مصرف شود. هم چنین مصرف داروهای ضدافسردگی 3 حلقه ای مانند آمی تریپتیلین برای پیشگیری از بروز حملات سردرد مفید هستند. علاوه بر این استفاده از روش های درمانی ضداسترس مانند بیوفیدبک، فنون آرمیدگی، یوگا و مدیتیشن در درمان و جلوگیری از تشدید علائم این نوع سردرد بسیار مفید هستند.

 

 

درمان بیوفیدبک برای انواع سردرد و میگرن

بیوفیدبک تکنیکی است که می تواند با فراهم کردن اطلاعاتی (بازخورد) از انقباض های عضلانی، دمای پوست، امواج مغزی و سایر فرایندهای فیزیولوژیک بدن بیماران،در جهت آموزش روش های کاهش استرس در بیماران مبتلا به انواع میگرن و سر درد موثر واقع شود.در این روش درمانی،حسگرهای کوچک فلزی که الکترود نامیده می شوند، به پوست بیمار متصل می گردند و مقادیر تنش عضلانی و یا دمای پوست بیمار را اندازه گیری می کنند. برای مثال یک پاسخ استرسی دمای پوست را به دلیل تنگ کردن رگهای خونی کاهش می دهد در حالی که یک پاسخ ریلکسیشن باعث گشاد شدن رگهای خونی و در نتیجه گرم شدن پوست می شود.

نتایج مطالعات انجام شده بسیاری نشان از تغییر جریان خون در مغز حین حمله های میگرن و دوره های محو شدن درد در بین این حملات دارد. با استفاده از تمرینات بیوفیدبک، شخص می تواند جریان خون داخل مغز خود را تحت تأثیر قرار داده و میزان درد را بهتر کنترل کند.

بسیاری از مطالعات بیوفیدبک نشان داده اند که این درمان هم در بزرگسالان و هم کودکان باعث کاهش تناوب و طول مدت حملات سردرد شده است. به طور عمومی، تأثیرات بیوفیدبک قابل مقایسه با بسیاری از داروهای استفاده شده برای سردردهای مزمن بوده است و می تواند به عنوان یک درمان با اولویت بالا برای بهبود میگرن های تکرار شونده باشد.

خدمات بیوفیدبک در درمان میگرن بصورت اختصاصی در کلینیک آلومینا در دسترس می باشد.

تهیه و تنظیم : انیس جهانبازی (کارشناس ارشد روانشناسی ، مشاور و درمانگر)

دپارتمان تحقیقات مرکز نوروفیدبک و بیوفیدبک آلومینا

انتشار مقاله در اینترنت یا در مجلات با درج منبع مقاله (با درج لینک فعال به سایت مرکز آلومینا) منعی ندارد و در غیر اینصورت پیگرد قانونی دارد.

خواننده گرامی : برای تهیه هر یک از این مقالات جهت ارتقا سلامتی شما هم میهنان عزیز ، زمان و انرژی و هزینه بسیار زیادی صرف می شود، پس در حق ما لطف نموده و کپی رایت را رعایت کنید و به ما در ادامه فعالیتمان امید و انگیزه بدهید . با سپاس از خوانندگان محترم و با امید به روزهای بهتر

مرکز تخصصی نوروفیدبک و بیوفیدبک آلومینا

خدمات درمان انواع سردرد و میگرن با روش بیوفیدبک بصورت اختصاصی

زیر نظر متخصصین مغز و اعصاب

در مرکز بیوفیدبک و نوروفیدبک آلومینا انجام می شود

جهت کسب اطلاعات بیشتر و تعیین نوبت ویزیت تماس بگیرید.

 

کلمات کلیدی:همی کرانیا،سردرد یک طرفه ی مداوم، درمان همی کرانیا، علائم تشخیص همی کرانیا ، انواع سردرد، درمان انواع سردرد ، درمان غیردارویی میگرن، درمان های جدید برای میگرن ، میگرن، درمان غیردارویی سردرد، بیوفیدبک در درمان سردرد، بیوفیدبک.

 

 

 

Comments are closed.

error: Content is protected !!