افزایش شادی و سلامتی با روشی ساده

اهمیت های آگاهی

آیا زندگی در لحظه حاضر سلامت شما را بهبود می دهد؟

The Complete Guide to Living Healthy Happy and S - افزایش شادی و سلامتی با روشی ساده

در برخی مراحل زندگی ممکن است کسی به شما بگوید:” از هر لحظه لذت ببر!زندگی کوتاه است!”

احتمالاً شما به این فرد آشنا یا همکار ، که نیت خوبی دارد، لبخند زده اید .اما  واقعیت اینست که چیزی در آن نهفته است. تلاش برای لذت بردن از هر لحظه قطعاً برای سلامت شما خوب خواهد بود.

این نظریه آگاهی نامیده می شود. این تکنیک کهن درباره هشیاری کاملاً آگاه از آنچیزی است که در حال حاضر اتفاق می افتد(هر آنچه درون و در اطراف شما اتفاق می افتد). این بدان معناست که بطور خودکار زندگی نکنید. در عوض، زندگی را اینطور تجربه نمایید که انگار لحظه به لحظه آشکار می شود ، خوب و بد ،  بدون قضاوت و بدون تفکرات پیش داورانه.

دکتر مارگارت چیسنی از دانشگاه کالیفرنیا سانفرانسیسکو می گوید:” بسیاری از ما در طول زندگی مان بدون حضور واقعی در حال زندگی می کنیم.” او درباره اینکه چگونه آگاهی سلامت را تحت تأثیر قرار می دهد مطالعه می کند.” آنچه درباره آگاهی با ارزش است این است که قابل دسترسی می باشد و برای بسیاری از افراد مفید است.”

مطالعات نشان می دهند که آگاهی، به مردم در مدیریت استرس ، کنار آمدن با  بیماری جدی و کاهش اضطراب و افسردگی کمک می کند . بسیاری از مردمی که آگاهی را تمرین می کنند توانایی بیشتری در آرمیدن ، اشتیاق بیشتر به زندگی ، واعتماد به نفس بالا گزارش می کنند.

یک مطالعه حامی NIH ارتباطی بین مراقبه ی هشیار و تغییرات قابل اندازه گیری در مناطق مغزی درگیر در حافظه ، یادگیری و هیجان نشان می دهند. پژوهشگر دیگر حامی NIH گزارش می کند که تمرینات آگاهی اضطراب و خشم را در بین جوانان شهری کاهش می دهد و منجر  به کاهش اضطراب ،دعواهای کمترو روابط بهتر می شود.

یکی از فواید عمده آگاهی اینست که شما را ترغیب به توجه بیشتر به افکارتان ،اعمالتان و بدنتان می کند. برای مثال ، مطالعات نشان می دهندکه آگاهی به مردم در بدست آوردن  و حفظ وزن سالم کمک می کند.چیسنی می گوید:” برای مردم تماشای تلویزیون و خوردن مختصر خوراکی خارج از برنامه و بدون توجه واقعی به اینکه چقدر می خورند ، خیلی معمول می باشد.” ” با خوردن بدون هشیاری ، وقتی گرسنه هستید غذا می خورید، روی هر لقمه تمرکز می کنید ، از غذایتان لذت می برید و هرگاه سیر شدید دست از غذا می کشید.”

اما بهرحال یافتن زمانی برای هشیاری در  فرهنگ ما خود یک چالش است. ما تمایل داریم به آنچه در لحظه می توانیم انجام دهیم وچقدر سریع می توانیم انجام دهیم، ارزش زیادی اختصاص دهیم.هنومع ذلک، هشیار بودن در دسترس همه می باشد.

شما می توانید در طول روز هشیاری را تمرین نمایید. حتی زمانی که به ایمیل هایتان پاسخ می دهید، پشت ترافیک  نشسته اید و یا در صفی منتظر هستید. همه آن چیزی که باید انجام دهید اینست که نسبت به مردم اطرافتان و صداهای پیرامونتان هشیار شوید.(تمرکزروی تنفستان، پاهایتان روی زمین و انگشتهایتان در حال تایپ کردن)

چیسنی اشاره می کند از موقعی که مردم شروع می کنند چگونه هشیارتر بودن را فرا بگیرند، تشخیص اینکه چقدر ذهن شما روی زمان گذشته متمرکز است، عادی و طبیعی است. شما می توانید تنها به آن افکار توجه کنید و سپس به زمان  حال برگردید. به همین راحتی است، قدمهای تدریجی که برای خلق زندگی سالمتر و هشیار تر  شکل می گیرند.

بنابراین قبل از اینکه چشمانتان را گرد کرده و لبخند بزنید، لحظه ای صبر کرده و به هشیاری فکر کنید.

 

دپارتمان تحقیقات مرکز نوروفیدبک و بیوفیدبک آلومینا


انتشار مقاله در اینترنت یا در مجلات با درج منبع مقاله (با درج لینک فعال به سایت مرکز آلومینا) منعی ندارد و در غیر اینصورت پیگرد قانونی دارد.

خواننده گرامی : برای تهیه هر یک از این مقالات جهت ارتقا سلامتی شما هم میهنان عزیز ، زمان و انرژی و هزینه بسیار زیادی صرف می شود، پس در حق ما لطف نموده و کپی رایت را رعایت کنید و  به ما در ادامه فعالیتمان امید و انگیزه بدهید . با سپاس از خوانندگان محترم و با امید به روزهای بهتر

مرکز تخصصی نوروفیدبک و بیوفیدبک آلومینا

 

خدمات نوروفیدبک و بیوفیدبک و مشاوره روانشناسی (اضطراب،افسردگی،بیش فعالی و… ) و شناخت درمانی و رفتار درمانی (CBT) و ویزیت متخصص روانپزشکی (اعصاب و روان) و متخصص مغز و اعصاب (درمان میگرن،سرگیجه،تشنج،سکته مغزی و …)در مرکز  نوروفیدبک و بیوفیدبک آلومینا انجام می شود.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و تعیین نوبت ویزیت تماس بگیرید.

 

 

 

 

 

 

 

افزایش تمرکز و تقویت حافظه با کمک نوروفیدبک


نوروفیدبک یکی از جدیدترین شیوه های درمان بیماریها و همچنین افزایش قدرت تمرکز و ذهن است که به همین دلیل به آن دوپینگ مجاز نیز می گویند،که در حال حاضر در بیش از یکهزار مرکز در آمریکا جهت افزایش توانایی های ذهنی و تقویت تمرکز و حافظه استفاده می شود.

نوروفیدبک جهت افزایش تمرکز و حافظه در آمریکا و کشورهای پیشرفته قدمتی حدود 20 ساله دارد ودر حال حاضر تقریبا تمامی مراکز مهم و موثر دنیا مانند سازمان ناسا،بازیکنان تیم های فوتبال لیگ های اروپا و مدیران شرکت های بزرگ و بسیاری از موسسات آموزشی و کادر پزشکی و… از این روش جهت بهبود کارایی استفاده می کنند. از حدود 2 سال پیش نیز در ایران نوروفیدبک و بیوفیدبک جهت بسیاری از بازیکنان تیم های شطرنج و تیر اندازی و توسط بسیاری از پزشکان و متخصصین و دانشجویان و محصلین در حال استفاده روز افزون می باشد.


تا به حال حدود 110 مقاله  معتبر و قابل استناد بین سالهای 85 تا 2010 میلادی در مورد نوروفیدبک در افزایش تمرکز در دنیا چاپ شده است که در حدود 80 درصد این مقالات روش نوروفیدبک در افزایش تواناییهای ذهنی،افزایش تمرکز،بهبود یادگیری و عملکرد تحصیلی،ارتقا عملکرد ورزشی و افزایش توانایی در موسیقی و افزایش خلاقیت و در نهایت افزایش میزان بهره هوشی موثر نشان داده شده است.

 

 

 

6 - افزایش شادی و سلامتی با روشی ساده

 

بوسیله این روش شمابه مغز خود آموزش می دهید که چطور امواج  خود را کنترل کند.

برای اینکه بدانید نوروفیدبک چگونه عمل می کند ابتدا باید امواج مغز خود را بشناسید، زیرا تلاش برای بهبود حافظه بدون اینکه مغز خود را بشناسیم مثل تلاش برای ارتقاء یک کامپیوتر است بدون اینکه بدانیم چطور کار می کند؟!!

امواج مغز را می توان به امواج رادیویی تشبیه کرد ، این امواج در فرکانس های مختلف فعال می شوند و تا وقتی بعضی از امواج فعال هستند، فعالیت امواج دیگر محدود است. این امواج به 4 دسته تقسیم می شوند:

 

statistic01 - افزایش شادی و سلامتی با روشی ساده

موج دلتا کندترین و پردامنه ترین موج مغزی است و زمانی که فرد در خواب عمیق است بیشترین فعالیت را دارد.

موج آلفا موجی با فرکانس زیاد است و زمانی که ما در وضعیت Relax هستیم فعال است. موج تتا نیز در خواب فعال تر است . اما موج بتا در مواقعی که فرد در حال تمرکز و یادگیری است بیشترین فعالیت را از خود نشان می دهد.

دانستن این نکته مهم است که این 4 موج در همه زمان ها درجاتی از فعالیت را در مغز دارا هستند، اما شدت و فرکانس فعالیت امواج سبب تفاوت کارکردهای ذهنی افراد مختلف می شود.

برای مثال، افرادی که از مشکلات یادگیری رنج می برند فرکانس موج بتا پایین تری نسبت به افراد عادی دارند.

بنابراین مادامی که ما بتوانیم امواج مغزی خود را کنترل کنیم، می توانیم حافظه و تمرکز خود را بهبود بخشیم.

از سال 1960 تحقیقات بر روی کنترل امواج مغزی توسط انسان آغاز شده و امروزه این باور وجود دارد که این روش علاوه بر داشتن اثرات درمانی بر روی افراد دچار مشکلات یادگیری و بیش فعالی، در افراد عادی نیز سبب ارتقاء سطح حافظه و بهبود قدرت تمرکز می شود.

در پایان لازم است بدانیم که بنابر گفته دانشمندان، حتی افراد نخبه نیز فقط از 10% ظرفیت مغز خود استفاده می کنند و این رقم در بین افراد عادی در بهترین حالت بین 5-4% است، پس تلاش کنیم تا از ظرفیت های مغز خود بیشترین استفاده را داشته باشیم.

در مرکز نوروفیدبک آلومینا خدمات نوروفیدبک جهت بهبود قدرت تمرکز و تقویت حافظه انجام می شود و شما می توانید با مراجعه به مرکز و گذراندن دوره های تقویت حافظه زیر نظر متخصصین از این روش در بهبود عملکرد مغز خود بهره ببرید.

Comments are closed.

error: Content is protected !!