بیش فعالی و آهن: آیا مصرف مکمل ها باعث بهبود علائم کمبود توجه می شود؟

 

بهترین رژیم غذایی بیش فعالی و مصرف آهن

 

1389 - بیش فعالی و آهن: آیا مصرف مکمل ها باعث بهبود علائم کمبود توجه می شود؟

 

شما می توانید هر دفعه با مطالعات جدید یک برنامه غذایی مناسب برای خود ویا خانوادتان داشته باشید.

اول،برنامه شما  باید شامل پروتئین بیشتری همراه با صبحانه باشد، سپس شما امگا-3 واسیدهای چرب را بیفزایید.

آخرین تحقیقات نشان می دهد که سطح پایین آهن می تواند کمبود  علائم توجه دراختلال بیش فعالی (ADHD) را در کودکان مبتلا به این بیماری ها بدترمی کند.
شما می دانید که چگونه آهن برای بدن مهم است؟ این عنصر، حمل اکسیژن را به ماهیچه ها و اندام ها تسهیل می بخشد اما آن نیز نقش مهمی و موثری در مغزدر تولید انتقال دهنده عصبی اصلی، دوپامین دارد.

کمبود آهن و ADHD

ADHD - بیش فعالی و آهن: آیا مصرف مکمل ها باعث بهبود علائم کمبود توجه می شود؟


هنگامی که شمافکر میکنید یک کودک به فقر آهن دچار شده است  تصور شما کسی است که رنگ پریده و خسته است یک مطالعه در سال 2004، منتشر شده در آرشیو پزشکی کودکان و نوجوانان، دریافتند که 84 درصد از کودکان مبتلا به ADHD به سطوح پایین تر از آهن، در مقایسه با 18 درصد از کودکان بدون ADHD هستند. سطح پایین فریتین – پروتئین موجود در داخل سلول است که علائم شدیدتری را به دنبال دارد.

یک مطالعه کوچک دیگر در سال جاری دربخش مغز و اعصاب کودکان منتشر شد، نشان داد هنگامی که کودکان با کمبود آهن همراه بااختلال ADHD بودند در زمان مصرف قرص آهن علائمشان بهتر شده است.

کمبود آهن نیز ممکن است یک عامل در سندرم پاهای بیقرار (RLS)، یک بیماری اغلب در کودکان ADHD که باعث می شود احساس سوزن سوزن شدن، ناراحت کننده و یا احساس خزیدن در پاها شود وهمچنین در توانایی به خواب رفتن موثر می باشد. در سال 2003، مجله خواب منتشر کرد که دادن مکمل آهن به کودکان مبتلا به RLS ها در بهبود علائم موثر است.

اگر شما یک فرزند دارای سطوح پایین آهن دارید، با دکتر خود در مورد انجام یک آزمایش فریتین صحبت کنید. هرگز به کودک خود بدون آزمایش خون وتایید پزشک، مکمل آهن ندهید زیرا که ممکن است گیرنده های جذب روی، مس، و منگنز را مسدود کند. مکمل های آهن را دور از دسترس اطفال قرار دهید.

آهن واستراتژی های بیشتر

Food High In Iron - بیش فعالی و آهن: آیا مصرف مکمل ها باعث بهبود علائم کمبود توجه می شود؟

رژیم غذایی غنی از آهن امن ترین راه برای افزایش سطح آهن خون فرزند شما است.

آهن  به اصطلاح  در محصولات حیوانی مانند گوشت، مرغ و ماهی بسیار موثر تر از آهن غیر موجود در غلات غنی شده غلات سبوس دار، سبزیجات، حبوبات، و بعضی از میوه ها جذب می شود. این غذاها با مصرف  ویتامین C-پرتقال یا آب گریپ فروت می تواند جذب آهن را افزایش دهد.

غذاهای غنی از آهن عبارتند از:
• گوشت گاو سرخ شده در دیگ (3 اونس)، 2 میلی گرم.
•  (3 اونس گوشت تیره.) 2 میلی گرم.
• ماهی تن (3 اونس) 1.9 میلی گرم.
• نخود فرنگی (1/2 فنجان) 1.8 میلی گرم.
• همبرگر (بدون چربی، 3 اونس است.) 1.8 میلی گرم.
• تخم مرغ (1 متوسط)
• 1.1 میلی گرم مرغ (1 ران مرغ) 1 میلی گرم.
• موز (1 متوسط) 0.9 میلی گرم.
• سیب زمینی پخته (1 متوسط) 0.7 میلی گرم.
• کره بادام زمینی (2 قاشق غذاخوری.) 0.6 میلی گرم.
• نان گندم کامل (1 قطعه) 0.5 میلی گرم.

محدود کردن وعده غذایی از محصولات لبنی درواقع خدمتی به مواد غذایی غنی از آهن است. کلسیم با جذب مواد معدنی تداخل دارد. دو تا سه وعده لبنیات در روز برای بچه های سنین7 و چهار واحد برای کودکان 9 تا 18، می تواند کلسیم را بدون به خطر انداختن جذب آهن به اندازه کافی فراهم کند.

مطالعات دو سویه کور با استفاده از جمعیت های بزرگتربرای تایید اثر آهن در رفع علایم مربوط به ADHD نشان داده است که بهتر است کودکان را به خوردن غذاهای غنی از آهن  تشویق کنید.

 

مترجم :  مریم عبداللهی (روانشناس)

دپارتمان تحقیقات مرکز نوروفیدبک و بیوفیدبک آلومینا


انتشار مقاله در اینترنت یا در مجلات با درج منبع مقاله (با درج لینک فعال به سایت مرکز آلومینا) منعی ندارد و در غیر اینصورت پیگرد قانونی دارد.

خواننده گرامی : برای تهیه هر یک از این مقالات جهت ارتقا سلامتی شما هم میهنان عزیز ، زمان و انرژی و هزینه بسیار زیادی صرف می شود، پس در حق ما لطف نموده و کپی رایت را رعایت کنید و  به ما در ادامه فعالیتمان امید و انگیزه بدهید . با سپاس از خوانندگان محترم و با امید به روزهای بهتر

مرکز تخصصی نوروفیدبک و بیوفیدبک آلومینا

برگردانده شده از پایگاه تخصصی اطلاعاتی کودکان و بزرگسالان بیش فعال

خدمات نوروفیدبک و بیوفیدبک و مشاوره روانشناسی (اضطراب،افسردگی،بیش فعالی و… ) و شناخت درمانی و رفتار درمانی (CBT) و ویزیت متخصص روانپزشکی (اعصاب و روان) و متخصص مغز و اعصاب (درمان میگرن،سرگیجه،تشنج،سکته مغزی و …)در مرکز  نوروفیدبک و بیوفیدبک آلومینا انجام می شود.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و تعیین نوبت ویزیت تماس بگیرید.

 

 

 

 

 

جدیدترین و مطمئن ترین روش درمان


اختلال بیش فعالی کم توجهی کودکان و بزرگسالان


alumina adhd2 - بیش فعالی و آهن: آیا مصرف مکمل ها باعث بهبود علائم کمبود توجه می شود؟

 

درمان بیش فعالی / کمبود توجه با نوروفیدبک

 

امروزه نوروفیدبک به عنوان یکی از مؤثرترین روشهای درمانی و جایگزین دارو های شیمیایی در کودکان دچار بیش فعالی یا همان ADHD شناخته شده است. هدف از درمان بوسیله این روش این است که به کودک بیاموزیم چطور می تواند رفتارهای مغزش را تغییر دهدو در نهایت عملکردهای مربوط به بیش فعالی را از بین ببرد.

این به این معنی است که کودک شما می تواند به مغز خود بیاموزد که بیش فعال نباشد!

بیوفیدبک مانند آینه ای است که عملکرد مغزمان را که به طور عادی ما از آن آگاه نیستیم ، به نمایش در می آورد و به ما می آموزد تا اطلاعاتی راجع به وضعیت بیولوژیک مغز خود بدست بیاوریم و از این اطلاعات جهت کنترل ارادی فعالیت های مغزمان استفاده کنیم.

نوروفیدبک نوعی بیوفیدبک است که می تواند جهت آموزش کودکان دچارADHD جهت تغییر رفتارشان استفاده شود. به این صورت که دستگاه اطلاعات الکتریکی مغز کودک و امواج مغزی او را ثبت می کند و  با ثبت امواج و تقویت امواج مثبت و مفید، نوروفیدبک انجام می شود و کودک می آمزد که چطور می تواند بیشتر توجه و تمرکز داشته باشد.

حال این امواج مغزی که در نوروفیدبک روی آنها کار می شود، چه هستند و چگونه کار می کنند؟

هر فرد نرمال 4 دسته موج مغزی دارد که عبارتند از:

 

statistic02 - بیش فعالی و آهن: آیا مصرف مکمل ها باعث بهبود علائم کمبود توجه می شود؟

موج آلفا در زمان آرامش و relaxation فعالیت بسزایی دارد.

موج بتا سریع ترین موج مغزی است و در مواقع توجه و تمرکز فعالیت زیادی دارد. موجی به نام SMR نیز وجود دارد که زیرمجموعه ای از موج بتا است و زمانی که فرد برای انجام یک فعالیت کاملاً فوکوس کرده فعال است.

موج تتا در زمانی که فرد در حال به خواب رفتن است و یا افکار پوچ و بی هدفی دارد فعال است .

موج دلتا کندترین موج مغز است و در هنگام خواب عمیق فعال ترین موج است.

وقتی یک کودک نرمال تلاش می کند مطلبی بخواند یا روی موضوعی تمرکز کند، امواج بتا در مغزش افزایش می یابد، اما در کودکان بیش فعال، این اتفاق نمی افتد و به جای افزایش موج بتا، موج تتا در مغزشان افزایش می یابد (موج افکار پوچ) ، و این به این معنی است که این کودکان نمی توانند به اندازه کودکان دیگر تمرکز کنند.


آیا نوروفیدبک به راستی روش مؤثری است؟

وقتی کودک بیش فعال نیاز به توجه دارد، به جای افزایش موج بتا در مغزش، موج تتای او بالا می رود و در دستگاه EEG بالا بودن موج تتا نسبت به بتای او ثبت می شود. در جلسات نوروفیدبک درمانی، به کودک می آموزیم که چگونه موج بتای خود را بالا بیاورد. معمولاً بعد از 30 جلسه درمان، کودک کاملاً می آموزد که چطور امواج مغز خود را کنترل کند . علاوه بر بهبود توجه و تمرکز در کودکان، علائم دیگر بیش فعالی نیز در کودک کمرنگ می شوند. این بهبودی، قابل مقایسه با زمانی است که کودک در حال مصرف روزانه  4 قرص ریتالین است.

در کودک تحت درمان با دارو، با پایان نیمه عمر دارو در بدن، علائم برمی گردد اما زمانی که کودک می آموزد که چطور امواج مغز خود را کنترل کند، علائم خاموش می شوند و این بهبودی دائمی است ، و بدان معنی است که وقتی جلسات درمانی کامل شد، کودک شما فردی نرمال خواهد بود و این نکته وجه تفاوت نوروفیدبک با سایر روش های درمانی است.


آیا این روش علمی است؟ روش نوروفیدبک از حدود 4 سال پیش توسط اداره غذا و داروی آمریکا ( معتبرترین سازمان جهانی پزشکی) جهت درمان بیش فعالی ،کم توجهی مورد تایید قرار گرفته است.

مقاله نوروفیدبک  در درمان کودکان بیش فعال و مقایسه آن با درمان دارویی (ریتالین) :

http://www.sid.ir/fa/VEWSSID/J_pdf/5791387V1107.pdf


آیا نوروفیدبک محدودیت و عوارضی نیز دارد؟

در مورد عوارض احتمالی جانبی این روش در 30 سال گذشته مطالعات بسیاری انجام شده و خوشبختانه هیچگونه عارضه جانبی برای این روش درمانی ذکر نشده است، این در حالی است که درمورد داروهای شیمیایی مثل ریتالین لیست بلند بالایی از عوارض گزارش شده است(برای مشاهده عوارض ریتالین اینجا کلیک کنید)


آیا در آمریکا و سایر کشورهای پیشرفته از نوروفیدبک در درمان کودکان بیش فعال کم توجه استفاده می شود؟

در آمریکا  بیش از 1000 مرکز نوروفیدبک وجود دارد که این رقم در 5 سال گذشته از کمتر از 100 مرکز به این تعداد رسیده که این موضوع خود حاکی از میزان اهمیت و محبوبیت این روش درمانی در کشورهای پیشرفته می باشد .


متاسفانه تنها مشکل این روش این است که نوروفیدبک و بیوفیدبک به دلیل هزینه نسبتا زیاد نسبت به دارو درمانی حتی در کشورهای پیشرفته ، فقط توسط قشر مرفه جامعه استفاده می شود، و عملا بخش زیادی از جامعه به دلیل مشکلات مالی از این درمان محرومند و خانواده ها مجبورندسالها مصرف  داروهای شیمیایی را برای کودکان بیش فعال خود تحمل کنند! و با وجود اگاهی از عوارض این داروها چاره ای جز پذیرش نداشته باشند!  لذا ما در مرکز نوروفیدبک آلومینا سعی کردیم با کم کردن هزینه نوروفیدبک (تا 10 برابر کمتر از هزینه متعارف در دنیا و چندین برابر کمتر از هزینه متعارف در ایران) ،امکان استفاده از آن را برای کلیه اقشار فراهم نمائیم.

هدف ما سلامتی فرزندان این سرزمین است،پس اگر حتی هزینه های فعلی درمان را نیز نمی توانید بپردازید اصلا نگران نباشید،در این مورد می توانید با کادر درمان گفتگو کنید و در صورت تایید این موضوع و نیاز کودک شما به نوروفیدبک،حتما تخفیف جداگانه ای برای شما در نظر گرفته خواهد شد.

نکته ای که باید به آن توجه شود این است که برای ادامه جلسات نوروفیدبک، کودک باید انگیزه داشته باشد و اگر کودک در سن مناسبی نباشد، خسته می شود و انگیزه ادامه درمان را نخواهد داشت. اگر سن کودک خیلی پایین باشد، نمی تواند همکاری مناسبی داشته باشد و در سنین بالا نیز  مغز دیگر توانایی یادگیری و تغییر را تا حدودی از دست می دهد لذا بهترین سن توصیه شده برای این درمان حداقل سن 5 سال و حداکثر سن 35 سال می باشد.

در مرکز نوروفیدبک آلومینا خدمات درمانی بوسیله روش نوروفیدبک  در کودکان بیش فعال انجام می شود و شما می توانید با پر کردن فرم تشکیل پرونده و سپس انجام جلسات درمانی، از این درمان جهت بهبود بیش فعالی کودکتان بهره ببرید.

doc4c52401581123466605111 - بیش فعالی و آهن: آیا مصرف مکمل ها باعث بهبود علائم کمبود توجه می شود؟


Comments are closed.

error: Content is protected !!