اختلالات خواب

اختلالات خواب و نقش درمانی نوروفیدبک

 

alumina sleep disorder - اختلالات خواب

 

 

آیا می دانید اختلالات خواب در جوامع امروزی بسیار شایع است و حداقل 40% افراد از اختلالات خواب رنج می برند؟

هر فرد نرمال بطور متوسط به 8 ساعت خواب در شبانه روز نیازمند است و خواب ناکافی و بی کیفیت ، موجب پیری جسم و مشکلات عملکردی رفتاری و احساسی می شود.  بنابر گفته متخصصان، پس از آموزش امواج مغز بوسیله بیوفیدبک، فرد از بهبود کیفیت خواب خود بسیار راضی است و در بسیاری از موارد سیکل خواب افراد کاملاً تنظیم می گردد.

سیکل های خواب را بشناسیم:

در طی خواب، فرد سیکل های متوالی را طی می کند که هر سیکل بطور متوسط بین 110-90 دقیقه طول می کشد. هر سیکل شامل 2 مرحله است که  یک مرحله خواب  REM نام دارد و شامل حرکات سریع چشم است و مرحله دیگر، قبل از این مرحله می باشد که خود شامل 4 زیرگروه است:

1-     در این مرحله، امواج آلفا ( امواج مربوط به آرامش) به امواج تتا ( امواج فعال در آغاز خواب) تبدیل می شوند و این مرحله با حرکات آرام چشمی همراه است. در این مرحله فرد تصاویر کوتاهی می بیند که به تصاویر رویا شباهت دارد. این مرحله سبک ترین مرحله است و اگر در این زمان فرد بیدار شود، احساس می کند که اصلاً نخوابیده است.

2-     پس از گذشت 30 دقیقه وارد مرحله دوم می شویم. در این مرحله دوره هایی را تجربه خواهیم کرد که باصطلاح، دوره های K نامیده می شوند و در اثر افزایش کوتاه مدت فعالیت مغز به محرک های خارجی مثل صداهای بلند و محرک های درونی مثل گرفتگی عضله ساق پا بوجود می آید.

3-     پس از حدود 15 دقیقه وارد مرحله سوم می شویم، در این مرحله موج دلتا که مربوط به خواب عمیق است فعال می شود.

4-     این مرحله عمیق ترین مرحله خواب است و موج دلتا در بیشترین میزان فعالیت خود قرار دارد. در این زمان، بیداری دشوار است و تنها صداهای بلند موجب بیدار شدن فرد از خواب می شوند. در انتهای این مرحله، فعالیت موج دلتا کاهش می یابد و دامنه آن بالا می رود.

5-     تقریباً 30 دقیقه پس از خواب عمیق، مغز ما مسیر برگشت را طی می کند و به مرحله REM می رسد، در این مرحله ما رویا می بینیم و حرکات سریع چشمی اتفاق می افتد.

مرحله خواب عمیق در افراد دچار مشکلات خواب، بطور نادر اتفاق می افتد.

با کمک بیوفیدبک با آموزش کاهش استرس و آرامش بخشی به مغز، مشکلات خواب بهبود می یابند و این آموزش، به قدری قوی است که اثرات آن در تمام طول زندگی باقی می ماند. زمانی که مغز راه بهتری برای به خواب رفتن را بیاموزد، آن را تشخیص میدهد، قبول می کند و به کار می بندد!!

همچنین بوسیله این روش درمانی، امواج مغزی تنظیم شده و با کاهش و افزایش امواج مغزی مؤثر در مراحل خواب، کیفیت خواب بهبود قابل ملاحظه ای پیدا می کند.

بیوفیدبک و نوروفیدبک در چه انواعی از اختلالات خواب مؤثرند؟

1-     اختلال در به خواب رفتن

2-     اختلال در تداوم خواب

3-     مشکل در بیدار شدن پس از خواب

4-     عدم احساس نشاط پس از بیداری

5-     خوابیدن بیش از حد ( بیش از 10 ساعت)

6-     کابوس و وحشت شبانه

7-     شب ادراری

8-     راه رفتن در خواب

9-     دندان قروچه

 

در مرکز نوروفیدبک آلومینا، خدمات درمانی جهت اختلالات خواب با متد نوروفیدبک انجام می شود و شما می توانید با تشکیل پرونده از طریق سایت و انجام خدمات درمانی تحت نظر متخصص مغز و اعصاب از اثرات درمانی این روش در بهبود کیفیت خوابتان بهره ببرید.

Comments are closed.

error: Content is protected !!