درمان ترک اعتیاد به الکل با این روش موثر تر است!

 

در درمان اعتیاد به الکل ، زوج درمانی بهتر است یا روان درمانی فردی؟

 

http://t3.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcRSCP6ppCsOW_hOEOCtjN_Fl5bhtHjl6E7ECwLC7Z4JKtPHR6mw

 

سواستفاده از الکل به عنوان یک عامل استرس زای مزمن بین شریک های جنسی  عمل می کند و دارای اثر مضر بر عملکرد رابطه طرفین است.

 

زوج درمانی – رفتاری (BCT)  به عنوان یک مکمل در کنار مشاوره سرپایی فردی برای وابستگی به الکل مورد مطالعه قرار گرفت و نتابج نشان دادند که این نوع درمان در کاهش مصرف الکل و افزایش عملکرد زناشویی موثر است اما هیچ مطالعه ای مقایسه اثربخشی BCT به صورت جداگانه را با درمان شناختی رفتاری  CBT در یک جامعه بالینی مورد آزمایش قرار نداده است.

 

این مطالعه بالینی تصادفی شده قصد داشت اثربخشی مستقل هرکدام از درمان های BCT با نمونه 30 نفر و CBT با نمونه 34 نفر را در درمان اختلالات مصرف الکل در زوجین مراکز درمانی هلند بسنجد.

در پایان مطالعه در هر دو گروه درمان BCT و CBT اثرات قابل توجهی در رفتار نوشیدن الکل مشاهده شد. درمان BCT نسبت به CBT  برتری نداشت. در پس آزمون نیز تفاوت قابل ملاحظه ای در رضایت زناشویی همسر در شرایط BCT اثر گذاشته بود اما در CBT نه.

 

خودکارامدی بیماران نیز در مقاومت در برابر مصرف الکل در هردو شرایط درمان به طور قابل توجهی افزایش پیدا کرده بود اما در گروهی که درمان CBT انجام داده بودند این افزایش نسبت به BCT بیشتر بود. نویسندگان نتیجه گرفتند که پزشکان به طور منظم در مراکز درمانی می توانند هر دو درمان را ارائه کنند.  روش BCT در افزایش رضایت زناشویی و رفتارهای کاهش آشامیدنی موثرتر است. با این حال مداخله BCT درمان پرهزینه تری است و زمانش هم نسبت به CBT  دو برابر است و طولانی تر است.

 

http://t2.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcSLJbzpioxHNs8buodJ78Y4zzPHy5Is7iix53b9d4uLRhWeU3oMUQ

تهیه وتنظیم : فاطمه امیری ( روانشناس بالینی ، نوروتراپیست ودرمانگر ).

دپارتمان تحقیقات مرکز نوروفیدبک و بیوفیدبک آلومینا.

مرکز خدمات مشاوره و نوروفیدبک  آلومینا

مرکز مشاوره ،بیوفیدبک و نوروفیدبک آلومینا از سال 1388 به صورت حرفه ای درمان های روانشناسی و روانپزشکی مشاوره،رواندرمانی، نوروفیدبک و بیو فیدبک را شروع کرده است

و مفتخریم که جزء پیشتازان این علم نوین در ایران بوده ایم.

این مرکز با کادر مجرب متشکل از پزشک فوق تخصص اعصاب و روان کودکان و نوجوانان و متخصص روانپزشکی ومتخصص مغز و اعصاب،روانشناس ، و پزشک متبحر و با تجربه در زمینه نوروفیدبک جهت ارائه خدمات نوروفیدبک و مشاوره متخصص مغز و اعصاب و روانشناس در خدمت شماست

 

کلمات کلیدی: CBT ،BCT ،درمان شناختی – رفتاری،درمان سوءمصرف الکل،اعتیاد به الکل،مرکز ترک الکل،پزشک متخصص در زمینه ترک،پزشک ترک اعتیاد،روانپزشک برای ترک الکل،رضایت زناشویی،زوج درمانی،مرکز مشاوره زوجین،درمان کم هزینه ترک اعتیاد،درمان کم هزینه ترک الکل

Comments are closed.