ارتباط اندازه بیضه با خلق وخو در پدران

 

https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcTT8YsoSDQwczliADzRrJbwgvqFKqTgIm2m2s-sdxK35lrTksZ4og

 

با توجه به مطالعه در مجموعه مقالات آکادمی ملی علوم منتشر شده است مردانی که بیضه های کوچکتر  دارند، بیشتر احتمال دارد که پدران بهتری برای کودکان نو پای خود باشند.

مجموعه ای از محققان از دانشگاه اموری در گرجستان برای تعیین اینکه چرا برخی از پدران سرمایه گذاری انرژی بیشتری را نسبت به دیگران می کنند تحقیقاتی را انجام دادند.

مطالعات قبلی نشان داده اند که سطوح پایین تر تستوسترون در مردان  به افزایش دخالت پدر و مادر  با فرزندانشان در ارتباط است.

اما محققان علاقمند هستند بدانند آیا حجم بیضه ها، نزدیک به تعداد و کیفیت اسپرم به جای سطح تستوسترون در ارتباط انها با فرزندان نقش دارد یا خیر؟
برای این بررسی، محققان 70 نفر از پدران را  که دارای کودک بین سنین 1 و 2 سال داشتند از لحاظ بیولوژیکی مورد بررسی قرار دادند.

یافته ها نشان داد که سطح تستوسترون و اندازه بیضه در ارتباط با مقدار “مراقبت مستقیم پدری” که توسط پدر و مادر در مطالعه گزارش شده بود ارتباط داشت .

پدرانی که در بررسی ، بیضه های کوچکتری داشتند ودر حال مشاهده عکس فرزندانشان بودند دارای افزایش فعالیت قسمتی از مغز(VTA) منطقه ای از مغز که مربوط به پاداش و انگیزه والدین است را نشان داده است .البته این یک تحقیق بوده و لزوما همیشه این طور نیست.

 

کلمات کلیدی: پدران مهربان،بیضه ،بیضه های کوچک،تستوسترون،هورمون،اسپرم،سطح تستوسترون.

 

مریم عبداللهی کارشناس ارشد روانشناسی و نوروتراپیست و مدیر دپارتمان روانشناسی کلینیک آلومینا.

 

مرکز خدمات مشاوره و نوروفیدبک  آلومینا

 

مرکز مشاوره ،بیوفیدبک و نوروفیدبک آلومینا از سال 1388 به صورت حرفه ای درمان های روانشناسی و روانپزشکی مشاوره،رواندرمانی، نوروفیدبک و بیو فیدبک را شروع کرده است و مفتخریم که جزء پیشتازان این علم نوین در ایران بوده ایم.

این مرکز با کادر مجرب متشکل از پزشک فوق تخصص اعصاب و روان کودکان و نوجوانان و متخصص روانپزشکی ومتخصص مغز و اعصاب،روانشناس ، و پزشک متبحر و با تجربه در زمینه نوروفیدبک جهت ارائه خدمات نوروفیدبک و مشاوره متخصص مغز و اعصاب و روانشناس در خدمت شماست.

Comments are closed.