انواع فراموشی

انواع فراموشی

forget

فراموشی آنتروگرید

 

اشاره به ناتوانی در ایجاد خاطرات جدید به علت صدمه به مغز دارد. اثرات دراز مدت  می تواند ناشی از :اعتیاد به الکل، سوء تغذیه شدید، سکته، تروما به سر، جراحی ، سندرم کورساکف، حوادث عروق مغزی، کمبود اکسیژن و یا آسیب های دیگر باشد.

دو منطقه مغزی مرتبط با این وضعیت لوب تمپورال داخلی و دیانسفال داخلی می باشد. این نوع فراموشی می تواند با استفاده از روش های دارویی به دلیل از بین رفتن نورون درمان می شود.

به همین ترتیب، حمایت اجتماعی و عاطفی نیز به بهبود کیفیت زندگی برای افراد مبتلا به فراموشی کمک می کند.

 

فراموشی رتروگرید

اشاره به ناتوانی در به یاد آوردن خاطرات قبل از شروع فراموشی دارد. ممکن است که فرد قادر به رمزگذاری خاطرات جدید بعد از این حادثه نباشد.

رتروگراد معمولا با ضربه به سر یا آسیب مغزی به بخش هایی از مغز در کنار هیپوکامپ ایجاد می شود. هیپوکامپ مسئول رمزگذاری حافظه جدید است.

افراد مبتلا به فراموشی رتروگراد خاطرات قدیمی تر را نسبت به خاطرات جدید راحت تر به یاد می آورند. فراموشی رتروگراد معمولا موقتی است اما در نوع دیگری ممکن است که در طول دوره های بسیار طولانی تری از زمان / روز، هفته، ماه و سال باقی بماند.

 

فراموشی تجزیه ای

 

یک علت روانی به عنوان آسیب مستقیم به مغز ناشی از ضربه سر، ضربه های فیزیکی و یا بیماری باعث میشود که به عنوان فراموشی آلی شناخته شده است. فراموشی تجزیه ای می تواند شامل موارد زیر باشد:
اشاره به ناتوانی برای به یادآوردن اطلاعات، معمولا در مورد استرس یا آسیب زا در زندگی افراد، از جمله به عنوان یک حمله خشونت آمیز یا فاجعه.

اطلاعاتی که در حافظه بلند مدت ذخیره می شود، اما دسترسی به آن به دلیل مکانیسم های دفاعی روانی دچار اختلال شده است. که قبلا به عنوان “فراموشی روانزاد” شناخته شده است.

 

فراموشی پس از هیپنوتیزم

 

حوادثی را که در طول هیپنوتیزم فراموش کرده اید و یا جایی که خاطرات گذشته هستند را قادر نیستید به یاد آورید.

فراموشی ، وابسته به حفره یا جای خالی از دست دادن حافظه را در مورد یک رویداد خاص است.

فراموشی دوران کودکی

 

(به عنوان فراموشی نوزادی شناخته می شود) ناتوانی رایج وقایع از دوران کودکی .زیگموند فروید این فراموشی را به سرکوبی جنسی نسبت داده است، در حالی که روش های علمی مدرن به طور کلی آن را به جنبه های رشد مغز یا روانشناسی رشد، از جمله رشد زبان نسبت میدهند. محققان دریافته اند که خاطرات ضمنی را می توانند به یاد آورند.

 

alphabet

فراموشی گذرا

 

این شکلی از فراموشی متمایز است که در آن می تواند گاهی اوقات اختلالی در هیپوکامپ مشاهده شود که با استفاده از نوع خاصی از تصویربرداری رزونانس مغناطیسی از مغز شناخته شده است.

علائم به طور معمول کمتر از یک روز است و اغلب هیچ عامل واضح جدا و یا عصبی دیگری وجود ندارد ، علت این سندرم مشخص نیست.

فرضیه این سندرم شامل کاهش جریان خون که ممکن است منجر به  تشنج شود و یا یک نوع غیر معمول از میگرن باشد در نظر گرفته شده است.

 

سندرم کورساکف

می توانند از اعتیاد به الکل و یا سوء تغذیه در دراز مدت منجر شود ، به دلیل کمبود ویتامین B1 باعث خواهد شد و در صورتی که مصرف الکل و الگوی تغذیه تغییریابد ونادرست باشد نیز منجر خواهد شد.

لازم به ذکر است که حافظه کوتاه مدت فرد ممکن است طبیعی به نظر برسد ، با این حال ممکن است فرد در تلاش برای به یاد آوردن یک داستان در گذشته یا با کلمات نامربوط باشد.

فراموشی القاء شده توسط دارو

tab

روش های جراحی یا پزشکی به ویژه کسانی که تحت بیهوشی کامل قرار میگیرند وداروهایی از قبیل بنزودیازپین ها و دیگر داروها می تواند حافظه را در مدت زمان کوتاه تحت تاثیر قرار دهد.

 

فراموشی موقعیت خاص

در شرایط گوناگون افرادی که (به عنوان مثال: از ارتکاب جرم، کودک آزاری جنسی) منجر به (PTSD ) استرس پس از سانحه شده اند بوجود می آید.

 

تهیه و تنظیم : مریم عبداللهی ( روانشناس، مشاور و درمانگر)

انتشار مقاله در اینترنت یا در مجلات با درج منبع مقاله (با درج لینک فعال به سایت مرکز آلومینا) منعی ندارد و در غیر اینصورت پیگرد قانونی دارد.

کلمات کلیدی: فراموشی،انواع فراموشی،علت فراموشی،درمان فراموشی،نوروفیدبک ورفع فراموشی،کم کردن فراموشی با نوروفیدبک،درمان غیر دارویی فراموشی،راهکارهای جلوگیری از فراموشی،پیشگیری از فراموشی،داروهای فراموشی،داروهایی که منجر به فراموشی میشود،رفتار درمانی در درمان فراموشی

Comments are closed.