روشی مناسب برای کمک به افراد افسرده

آیا خانواده درمانی می تواند به افراد افسرده کمک کند؟
images?q=tbn:ANd9GcT16vj ETMPJ3AqJ0z3bewWep  qEZbpvsapHaH xqitPcVKJSmpQ - روشی مناسب برای کمک به افراد افسرده

مطالعات منتشر شده نشان می دهد که درمان تک خانواده ای یا چند خانواده ای ممکن است برای بیماران بستری شده با افسردگی حاد سودمند باشد و ممکن
است به همسر بیماران برای آگاه شدن از بهبود سریعتر آنان کمک کند.


مداخلات مبتنی بر خانواده نشان داده شده است که در درمان افسردگی موثر است اما آنها به ندرت در بیماران افسرده بستری شده مورد مطالعه قرار گرفته اند.

این مطالعه ارزش استفاده اضافی گروه درمانی تک خانواده ای و یا چند خانواده ای را در این جمعیت بیماران مورد ارزیابی قرار می دهد.
83 بیمار به طور تصادفی تعیین شدند:

1) برنامه درمان به طور معمول(تعداد=23)

2) درمان به طور معمول همراه با ترکیبی از درمان تک خانواده ای(تعداد=25)

3) درمان به طور معمول همراه با ترکیبی از درمان چند خانواده ای(تعداد=33) وپیگیری و ارزیابی در ماه سوم و پانزدهم انجام شد.

در پایان مطالعه شرایط گروه تک خانواده ای و چند خانواده ای نشان داد که این گروه ها به طور قابل توجهی بالاتر از گروه با درمان معمولی نسبت به درمان پاسخ

دادند(به ترتیب 49 و24و 9%)و تعداد زیادی از بیماران دیگر داروی ضد افسردگی در 15 ماه مصرف نمی کردند(به ترتیب 26و16و0%).

همسران با شرکت کردن در خانواده درمانی به طور قابل توجهی بیشتر نسبت به بهبود سلامت عاطفی بیماران  در مقایسه با افرادی که درمان معمولی دارند اطلاع دارند.

این مطالعه نشان می دهد که درمان تک خانواده ای یا چند خانواده ای ممکن است برای بیماران بستری شده با افسردگی حاد سودمند باشد، و ممکن است به
همسر بیماران برای آگاه شدن از بهبود سریعتر آنان کمک کند.

تهیه وتنظیم : عطیه سجادی ( روانشناس ، مشاور ونوروتراپیست )

دپارتمان تحقیقات مرکز نوروفیدبک و بیوفیدبک آلومینا.مرکز خدمات مشاوره و نوروفیدبک  آلومینا


مرکز مشاوره ،بیوفیدبک و نوروفیدبک آلومینا از سال 1388 به صورت حرفه ای درمان های روانشناسی و روانپزشکی مشاوره،رواندرمانی، نوروفیدبک و بیو فیدبک را شروع کرده است و مفتخریم که جزء پیشتازان این علم نوین در ایران بوده ایم.

این مرکز با کادر مجرب متشکل از پزشک فوق تخصص اعصاب و روان کودکان و نوجوانان و متخصص روانپزشکی ومتخصص مغز و اعصاب،روانشناس ، و پزشک متبحر و با تجربه در زمینه نوروفیدبک جهت ارائه خدمات نوروفیدبک و مشاوره متخصص مغز و اعصاب و روانشناس در خدمت شماست .


کلمات کلیدی: افسردگی،خانواده درمانی،درمان افسردگی مبتنی بر خانواده درمانی،روش بدون داروی افسردگی،نوروفیدبک،بیوفیدبک و درمان افسردگی

Comments are closed.

error: Content is protected !!