درمان مشکلات رایج حافظه

چگونگی حل مشکلات رایج حافظه

p11 enews - درمان مشکلات رایج حافظه

فراموشی طبیعی ممکن است حدود سن 27 سالگی شروع شود

نوشته ی: هالی لوین اسکلار

به گزارش تیم تحقیقات مرکز نوروفیدبک آلومینا دکتر مجید فتوحی نورولوژیست و رئیس موسسه سلامت و سازگاری مغز در بالتیمور و نویسنده مقاله درمان حافظه می گوید:”  اینکه شما کلیدتان را گم می کنید و بدون اینکه بدانید چرا ؟،به اتاق نشیمن می روید؛ بدان معنی نیست  که  شما مبتلا به آلزایمر زودهنگام شده اید. مشکلات طبیعی  حافظه مثل کم حافظه بودن در اوایل 27 سالگی رخ می دهند.”

دکتر فتوحی می گوید:” خوشبختانه ، حافظه مانند یک ماهیچه است.شما می توانید آنرا ورزش دهید و  در هر سنی آنرا بهبود بخشید.در اینجا برخی  حرکات هوشمندی که به شما در این کار کمک می کند ،ذکر می شوند:

مشکل 1: استرس

حقیقت:به گزارش مرکز نوروفیدبک آلومینا دکتر گری اسمال رئیس مرکز طول عمر UCLA و نویسنده ی برنامه های پیشگیری از آلزایمر می گوید:” دردنیای سیم کشی شده ی  پر شتاب  بسیاری از ما زندگی مان را بااسترس مزمن می گذرانیم.” این بدان معنی است که ما دائماً ذهنمان را  در هورمونهای استرس از جمله کورتیزول، شستشو می دهیم.نتیجه چیست؟ مطالعات انجام شده در موشها نشان می دهند ، سطوح هورمونهای استرسی که بصورت مزمن بالا باشند ، هیپو کامپ را منقبض می کنند، بنابراین احتمال کمتری دارد که خاطرات جدیدی در ذهن شما شکل گیرند.

اگر درگیر افسردگی باشید نیز نتایج مشابهی حاصل می شود.دکترگری کندی رئیس بخش روانپزشکی پیری در مرکز مونته فیرو در نیویورک می گوید:” برخی مطالعات نشان می دهند که افراد افسرده نورونهای هیپوکامپی کمتری دارند .” پژوهش های دیگر دریافته اند که افراد افسرده سطوح پایینی از عامل تغذیه ای بافت مغزی (BNDA پروتئینی که سلامت نورونها را افزایش می دهد و بدین طریق عملکرد حافظه رابالا می برد) دارند .

راه حل: متأسفانه هیچ راهی برای رهایی کامل از استرس وجود ندارد.اما لااقل می توانید سطوح اضطرابتان را در پایین ترین حد نگه دارید. روش اول دکتر اسمال : مراقبه . مطالعه ای یک ساله ،اخیراً در دانشگاه ها وارد دریافته است که شرکت کنندگانی که حدوداً 30 دقیقه در روز مراقبه می کنند ،در طول 8 هفته اندازه ی هیپوکامپشان افزایش می یابد.دکتر اسمال می گوید: ” مراقبه همچنین مناطق پیشانی مغز که با توجه مرتبط هستند ، را روش می کند.” این بدان معناست که احتمال کمتری دارد بتوانید در حال اضطراب و غمگینی تمرکز کنید و بیشتر قادر خواهید بود روی امور دم دست متمرکز شوید ، پس قطعاً خواهید توانست بیاد آورید چه اتفاقی درحال رخ دادن است.

اینجا یک راه خیلی آسانتر برای شروع وجود دارد: راحت باشید و شروع به نفس کشیدن عمیق و آرام کنید. وقتی نفس خود را فرو می برید (دم) قفسه سینه تان را باز کنید، بالا آمدن شکمتان را با هر درون دادن نفس حس کنید. آرام بمانید و روی هر تنفس (دم و بازدم) تمرکز کنید. با سه دقیقه شروع کنید و تا 30 دقیقه ادامه دهید.

اگر شک دارید که افسرده هستید، (دارای احساسهای بادوام غمگینی، اضطراب و پوچی هستید که بیش از چند هفته ادامه یافته اند و سایر نشانه ها از جمله خستگی ، تحریک پذیری و فقدان علاقه مندی به سرگرمی ها  را دارید) مراجعه ای به روانشناس یا روانپزشکی داشته باشید که بتواند مشاوره و داروهای لازم را ارائه دهد.

مشکل شماره 2: جریان استروژن

حقیقت: دکتر اسمال می گوید:” استروژن علاوه بر سایر عملکردهای جسمی اش ذهن زنان را هشیار نگه می دارد.”هورمون، غلظت  آنزیم لازم  برای ترکیب کردن استیل کولین شیمیایی مغزی که افزایش دهنده حافظه می باشد  و ارتباط نورونها را در هیپوکامپ شما افزایش می دهند.

پس تعجبی ندارد که ما اغلب در خلال دوره هایی از زندگی که سطوح استروژن بالا و پایین می رود ،گیجی روانی حس می کنیم. مطالعه ای چاپ شده در مجله علوم عصب شناختی نشان داد که 60 درصد از زنانی که در دوره پیش یائسگی می باشند، یعنی زمانی که سطوح استروژن آنها مغشوش می باشد،  کاهش حافظه گزارش می کنند.و پژوهشی از UK دریافته است که مادران باردار (که ترشح زیاد استروژن را تجربه می کنند) در انواع اصلی آزمونهای حافظه بد عمل می کنند و این تغییرات تا حدود سه ماه پس از زایمان ا دامه می یابند.

راه حل: دکتر اسمال پیشنهاد می دهد: اگر شما به مرحله یائسگی وارد می شوید ،با پزشکتان درباره درمان هورمونی جایگزین(HRT ) برای 1 یا 2 سال صحبت کنید.مطالعه عصب شناسی دریافته است که زنانی که در دوره پیش یائسگی(قبل از اینکه پریودها کاملاً قطع شوند) از درمان HRT  استفاده می کنند،عملکرد حافظه و شناختی بهتری نسبت به آنان که پس از یائسگی درمان را شروع می کنند ، دارند. حتی اگر شما بصورت اختیاری ضد HRT هستید  خبر خوبی هست: عملکردهای شناختی تان پس از یائسگی  وقتی بدن شما فرصت یابد که خود را با این سطوح جدید هورمونی اش سازگار کند،به جای اول بر می گردند .

bs7797 - درمان مشکلات رایج حافظه

مشکل شماره3: مشکلات خواب و وزن

حقیقت: مشکلات حافظه اغلب با عوامل(تغییر پذیر!) سبک زندگی مرتبط اند. وزن گرفتن: مطالعه ی 2010 نشان داد  که برای هر یک نمره افزایش در BMI (حجم توده بدن) بانوان، نمره حافظه آنها یک نمره افت می کند.

اگر شما لاغر هستید ومعتاد به تلویزین ، هنوز احتمال خطر برای شما هست .دکتر فتوحی می گوید:”ارتباطی بین برازندگی جسمی که جریان خون را بهبود می دهد  و حجم مغز می باشد.”  ” ورزش همچنین می تواند اندازه ی هیپوکامپ را افزایش دهد.”

کمبود خواب نیز حافظه شما را کاهش می دهد. دکتر فتوحی می گوید :” وقتی شما محرومیت خواب دارید، سطوح هورمون استرس شما افزایش می یابد که برای سلولهای عصبی شما سمی می باشد.”

راه حل: اگر شما اضافه وزن دارید ، کاهش وزن به شما کمک می کند: برای مثال مطالعه ای از دانشگاه کنت استیت در 2011 ، دریافت که افرادی که تحت عمل BARIATRIC قرار گرفته اند، فقدان حافظه شان  12 هفته پس از عمل بهبود می یابد. اگر بطور خاص احساس می کنید دقت کمتری دارید پیش از هر کاری، یک شب ،خوب بخوابید.

دپارتمان تحقیقات مرکز نوروفیدبک و بیوفیدبک آلومینا


انتشار مقاله در اینترنت یا در مجلات با درج منبع مقاله (با درج لینک فعال به سایت مرکز آلومینا) منعی ندارد و در غیر اینصورت پیگرد قانونی دارد.

خواننده گرامی : برای تهیه هر یک از این مقالات جهت ارتقا سلامتی شما هم میهنان عزیز ، زمان و انرژی و هزینه بسیار زیادی صرف می شود، پس در حق ما لطف نموده و کپی رایت را رعایت کنید و  به ما در ادامه فعالیتمان امید و انگیزه بدهید . با سپاس از خوانندگان محترم و با امید به روزهای بهتر

مرکز تخصصی نوروفیدبک و بیوفیدبک آلومینا

 

خدمات نوروفیدبک و بیوفیدبک و مشاوره روانشناسی (اضطراب،افسردگی،بیش فعالی و… ) و شناخت درمانی و رفتار درمانی (CBT) و ویزیت متخصص روانپزشکی (اعصاب و روان) و متخصص مغز و اعصاب (درمان میگرن،سرگیجه،تشنج،سکته مغزی و …)در مرکز  نوروفیدبک و بیوفیدبک آلومینا انجام می شود.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و تعیین نوبت ویزیت تماس بگیرید.

 

 

 

 

 

 

 

 

افزایش تمرکز و تقویت حافظه با کمک نوروفیدبک


نوروفیدبک یکی از جدیدترین شیوه های درمان بیماریها و همچنین افزایش قدرت تمرکز و ذهن است که به همین دلیل به آن دوپینگ مجاز نیز می گویند،که در حال حاضر در بیش از یکهزار مرکز در آمریکا جهت افزایش توانایی های ذهنی و تقویت تمرکز و حافظه استفاده می شود.

نوروفیدبک جهت افزایش تمرکز و حافظه در آمریکا و کشورهای پیشرفته قدمتی حدود 20 ساله دارد ودر حال حاضر تقریبا تمامی مراکز مهم و موثر دنیا مانند سازمان ناسا،بازیکنان تیم های فوتبال لیگ های اروپا و مدیران شرکت های بزرگ و بسیاری از موسسات آموزشی و کادر پزشکی و… از این روش جهت بهبود کارایی استفاده می کنند. از حدود 2 سال پیش نیز در ایران نوروفیدبک و بیوفیدبک جهت بسیاری از بازیکنان تیم های شطرنج و تیر اندازی و توسط بسیاری از پزشکان و متخصصین و دانشجویان و محصلین در حال استفاده روز افزون می باشد.


تا به حال حدود 110 مقاله  معتبر و قابل استناد بین سالهای 85 تا 2010 میلادی در مورد نوروفیدبک در افزایش تمرکز در دنیا چاپ شده است که در حدود 80 درصد این مقالات روش نوروفیدبک در افزایش تواناییهای ذهنی،افزایش تمرکز،بهبود یادگیری و عملکرد تحصیلی،ارتقا عملکرد ورزشی و افزایش توانایی در موسیقی و افزایش خلاقیت و در نهایت افزایش میزان بهره هوشی موثر نشان داده شده است.

 

 

 

6 - درمان مشکلات رایج حافظه

 

بوسیله این روش شمابه مغز خود آموزش می دهید که چطور امواج  خود را کنترل کند.

برای اینکه بدانید نوروفیدبک چگونه عمل می کند ابتدا باید امواج مغز خود را بشناسید، زیرا تلاش برای بهبود حافظه بدون اینکه مغز خود را بشناسیم مثل تلاش برای ارتقاء یک کامپیوتر است بدون اینکه بدانیم چطور کار می کند؟!!

امواج مغز را می توان به امواج رادیویی تشبیه کرد ، این امواج در فرکانس های مختلف فعال می شوند و تا وقتی بعضی از امواج فعال هستند، فعالیت امواج دیگر محدود است. این امواج به 4 دسته تقسیم می شوند:

 

statistic01 - درمان مشکلات رایج حافظه

موج دلتا کندترین و پردامنه ترین موج مغزی است و زمانی که فرد در خواب عمیق است بیشترین فعالیت را دارد.

موج آلفا موجی با فرکانس زیاد است و زمانی که ما در وضعیت Relax هستیم فعال است. موج تتا نیز در خواب فعال تر است . اما موج بتا در مواقعی که فرد در حال تمرکز و یادگیری است بیشترین فعالیت را از خود نشان می دهد.

دانستن این نکته مهم است که این 4 موج در همه زمان ها درجاتی از فعالیت را در مغز دارا هستند، اما شدت و فرکانس فعالیت امواج سبب تفاوت کارکردهای ذهنی افراد مختلف می شود.

برای مثال، افرادی که از مشکلات یادگیری رنج می برند فرکانس موج بتا پایین تری نسبت به افراد عادی دارند.

بنابراین مادامی که ما بتوانیم امواج مغزی خود را کنترل کنیم، می توانیم حافظه و تمرکز خود را بهبود بخشیم.

از سال 1960 تحقیقات بر روی کنترل امواج مغزی توسط انسان آغاز شده و امروزه این باور وجود دارد که این روش علاوه بر داشتن اثرات درمانی بر روی افراد دچار مشکلات یادگیری و بیش فعالی، در افراد عادی نیز سبب ارتقاء سطح حافظه و بهبود قدرت تمرکز می شود.

در پایان لازم است بدانیم که بنابر گفته دانشمندان، حتی افراد نخبه نیز فقط از 10% ظرفیت مغز خود استفاده می کنند و این رقم در بین افراد عادی در بهترین حالت بین 5-4% است، پس تلاش کنیم تا از ظرفیت های مغز خود بیشترین استفاده را داشته باشیم.

در مرکز نوروفیدبک آلومینا خدمات نوروفیدبک جهت بهبود قدرت تمرکز و تقویت حافظه انجام می شود و شما می توانید با مراجعه به مرکز و گذراندن دوره های تقویت حافظه زیر نظر متخصصین از این روش در بهبود عملکرد مغز خود بهره ببرید.

 

06TH OPED BRAIN 263824f - درمان مشکلات رایج حافظه

Comments are closed.

error: Content is protected !!