مصرف ویتامین D و بیماری MS

 

آیا مصرف ویتامین D بر کاهش علایم بیماری MS مؤثر است؟

مطالعات مختلف نشان می دهند که مقدار کافی ویتامین D در بدن ، اثرات محافظتی در کنترل بیماری داشته و برعکس، کمبود آن ریسک پیشرفت بیماری و یا ابتلا را بالا می برد.

علت چیست؟ در افراد مبتلا به بیماری MS، سیستم ایمنی بدن به سلول های محافظت کننده اعصاب (میلین) در مغز و نخاع حمله می کند و با از بین رفتن آنها عصب آسیب دیده و علایم بیماری در فرد نمایان می شود. مطالعات نشان می دهند که ویتامین D  بر روی سیستم ایمنی فرد اثرات مثبت داشته و موجب تقویت سیستم ایمنی و در نتیجه کاهش خطر بیماری یا پیشرفت آن خواهد شد.

همچنین جالب است بدانید که یکی از فاکتورهای خطر ابتلا به این بیماری، محل زندگی و کشوری است که ما زندگی می کنیم، هر چقدر از خط استوا دورتر باشیم ریسک ابتلا به بیماری در ما افزایش می یابد و این، به دلیل اثرات نور خورشید می باشد. نور خورشید مهم ترین منبع ویتامین D می باشد و بنابراین این مورد نیز از مزایای این ویتامین در بیماریMS  می باشد.

مصرف چه میزان ویتامین D  در روز مفید است؟

متخصصان توصیه به مصرف روزانه 600 واحد ویتامین D  در افراد 19 تا 70 سال دارند و این مقدار در افراد بالای 70 سال، 800 واحد است.

لازم است بدانید که مصرف بیش از میزان توصیه شده این ویتامین، نه تنها اثرات درمانی ندارد، بلکه  موجب مسمومیت شده و سبب علایمی همچون تهوع، استفراغ، یبوست، خستگی و کاهش اشتها می شود و همچنین، باعث بالا رفتن سطح کلسیم خون شده و فرد را در معرض ابتلا به  سنگ کلیه قرار می دهد.

منبع:

http://www.mayoclinic.com

Comments are closed.