6 عامل حیرت انگیز برهم زننده خواب

 

آیا زمانی که از خواب بیدار می شوید هنوز هم خسته هستید؟ اگر چنین است ما به شما توصیه می کنیم که درباره عوامل مسبب این احساس خستگی بیشتر بدانید.


برخی از دلایل کم خوابی و مشکلات خواب مشخص اند مثل نوشیدن شب هنگام قهوه، سروصدای بیرون و …

حال به 6 علت ایجادکننده مشکل در خواب می پردازیم که کمتر به آن توجه می شود:

 

1- وجود حیوانات خانگی در رختخواب: بر اساس تحقیقات محققان، 53% از افرادی که  در هنگام خواب حیوان خانگیشان در اتاقشان است ، از  به هم خوردن نظم خوابشان شکایت دارند. و دلیل این امر این است که سیکل خواب حیوانات تفاوت زیادی با انسان دارد.

 

2–    مصرف الکل:  به عنوان یک عامل مخرب خواب! بعضی افراد از این موضوع حیرت زده می شوند.  اما واقعیت این است که پاسخ بدن شما به الکل خیلی پیچیده تر از چیزی است که فکر می کنید. الکل بر ریتم خواب تأثیر می گذارد. در واقع الکل در ابتدا مثل یک داروی خواب آور اثر کرده و باعث خواب آلودگی می شود، اما پس از چندین ساعت، زمانی که میزان الکل خون کاهش یافت، فرد بیدار می شود.

 

 

3- عدم تشخیص بیماری ریفلاکس معده به مری: بیماران مبتلا به بیماری ریفلاکس معده معمولاً از مشکلات خواب رنج می برند. ریفلاکس اسید معده، عامل مهمی در اختلال خواب است. علائم این بیماری می تواند شامل ترش کردن، سوزش سردل، سرفه و حتی در مواردی فقط مشکلات خواب باشد.

 

4- داروها، ویتامین ها و مکمل ها: یکی از مهمترین علل اختلال در خواب را می توانید در کابینت داروهایتان پیدا کنید! داروهای رایجی مثل استروئیدها (در آسم) ، داروهای مسدود کننده کانال بتا ( در فشارخون بالا)، داروها و مکمل های گیاهی مثل جین سینگ می توانند سبب اختلال در خواب شوند. همچنین ویتامین ب12 و ب6 اگر شب مصرف شوند می توانند فرد را از خواب بیدار کنند و توصیه به مصرف آنها در صبح می شود.

 

 

5- درد ، حتی اگر کم باشد! سردرد،کمردرد، آرتریت، فیبرومیالژیا و دردهای مرتبط با قاعدگی.  وقتی بدن شما دردی احساس می کند و شما خواب هستید، سیگنال های درد بطور مداوم به مغز شما می روند و خواب شما را بر هم می زنند و این مورد سبب خواهد شد که شما مدت زمان کمتری را در خواب عمیق سپری کنید.

 

6–     خستگی زیاد!! بر خلاف چیزی که اکثر مردم فکر می کنند، خستگی سبب بهبود خواب نخواهد شد و اختلاف زیادب بین خستگی و خواب آلودگی وجود دارد. بهترین راه در این مواقع این است که “درست بعد از یک روز خسته کننده به رختخواب نروید”!

 

منبع: webmd.com

Comments are closed.