اعتماد به نفس

اعتماد به نفس

self confidence - اعتماد به نفس

ارتباط یکی از مهمترین و حیاتی ترین قسمتهای زندگی ماست و تقویت مهارتهای اجتماعی در برخورد با دیگران بسیار مهم است و هر فردی بایستی بداند و یاد بگیرد که اعتماد به نفس خود را بالا ببرد و این دقیقاً به خود فرد بستگی دارد که نخواهد این مهارت را بالا ببرد. ما مشاوران می توانیم در این زمینه شما را یاری دهیم. البته من نکاتی را به صورت خلاصه وار ذکر می کنم که تقویت اینها می تواند کمک شایانی به شما بکند:

 

  1. از خودتان بپرسید که بدترین چیزی که ممکن است اتفاق بیفتد چیست؟ وقتی خوب به آن فکر          می کنید تصویری واضح از آن موقعیت پیدا می کنید و کمی از ترستان از بین می رود اول فکر             می کردید که خیلی ترسناک است، ولی وقتی عواقب احتمالی را برای خودتان تعریف می کنید متوجه می شوید که می توانید آن را مدیریت کرده و از آن سربلند بیرون آیید.
  2. گوش دادن به موسیقی نشاط بخش: قبل از رفتن به یک مهمانی یا شرکت در امتحان یا یک جلسه مهم پراسترس و یا هر کاری ممکن است اعتماد به نفس شما دچار تزلزل شود می توانید با گوش دادن به یک موسیقی نشاط آور روحیه خود را تقویت کنید.
  3. مواجهه با یک موقعیت جدید و یک چیز جدید اینکار کمک زیادی به بالا بردن اعتماد به نفس شما              می کند بدینوسیله محدوده های خود و اعتمادتان به توانایی خود را گسترش می دهید با امتحان کردن یک چیز یا یک موقعیت نو از ترس ها و نگرانی هایتان بسیار کم می شود و می بینید که  می توانید به راحتی با موقعیت های جدید روبرو شوید.
  4. برنامه ریزی برای یک کار جدید و دنبال کردن آن کار : وقتی قصد می کنید که کاری انجام دهید و از آن عقب نمی کشید و آنرا دنبال می کنید خودتان به خودتان ثابت می کنید که می توانید اینکار را انجام دهید اینجاست که اعتماد به نفس شما بالا میرود.
  5. مدیتیشن: راهی بسیار خوب برای از بین بردن افکار منفی و زاید و به دست آوردن افکار مثبت و کارا         می باشد.
  6. ورزش: ورزش اثری عمیق بر اعتماد به نفس دارد زیرا انرژی شما را بالا می برد و باعث ترشح تستوسترون و آندروفین در بدن شده که حالت مثبت تری به شما می دهد و به صورت اتوماتیک وار باعث بالا رفتن اعتماد به نفس می شود و فکر شما را نسبت به زندگی تغییر می دهد و راهی بسیار مؤثر در بالا بردن اعتماد به نفس می باشد.
  7. روبرو شدن با یک ترس: کاری است بسیار دشوار اما نتیجه خوبی به دنبال دارد اگر با ترسهای خود روبرو شوید به اندازه 10 قدم به اعتماد به نفس بالا نزدیک می شوید.
  8. چیزی جدید خلق کنید: انسان وقتی یک کار جدیدی از خود خلق میکند احساس می کند که کاری بسیار مثبت انجام داده احساسی بسیار عالی در او بوجود می آید.
  9. از دیگران و آدمهای موفق درس بگیرید: زندگی نامه افراد با اعتماد به نفس را مطالعه کنید این مورد کمک بزرگی به شما می کند.

10. آرامش خود را حفظ کنید و اگر مدام پای خود را تکان میدهید این خود باعث اضطراب و نگرانی خواهد شد آرامتر راه بروید و روی بدنتان متمرکز شوید و بدن خود را شل کنید و سعی کنید که آرامش خود را بدست آورید.

11. به چیزهای مثبت فکر کنید: روی خاطرات منفی متمرکز نشوید و در تمام لحظات سعی کنید به خاطرات خوبی که برایتان لذت بخش بودند فکر کنید

12. به آنچه پیش رو دارید فکر کنید نه به گذشته: نگاه کردن و متمرکز شدن در آینده باعث می شود که احساس بهتری داشته باشید و درگیر اتفاقاتی که قبلاً اتفاق افتاده است نشوید و به آنچه که در آینده با آن مواجه می شوید نگاه مثبت تری داشته باشید در این صورت کنار آمدن با مشکلات روزمره آسانتر خواهد شد و می فهمید که بیشتر اتفاقات آنقدر کوچک هستند که جای نگرانی نیست و می توانید به راحتی آنها را حل کنید.

13. گذشته گذشته و الان حال است: اگر در گذشته هر اتفاقی برای شما افتاده الان دیگر وجود ندارد شما قبلاً اعتماد به نفس نداشته اید ولی حالا این حس را در خود تقویت کرده اید.

14. مهارتهای اجتماعی خود را تقویت کنید: در بهتر صحبت کردن و نحوه ارتباط با دیگران با خود تمرین کنید و به خود بگویید که می توانید و باید بتوانید.

15. با آدمهای مثبت اندیش ارتباط داشته باشید نه با آدمهای منفی اندیش زیرا آدمهای منفی اندیش          می توانند روحیه شما را خراب کرده و از اعتماد به نفس شما بکاهند

16. خودتان را با خودتان مقایسه کنید: نگویید که فلانی چقدر بهتر صحبت می کند و یا فلانی چقدر موفق است به خود توجه کنید که چقدر توانستید تغییر کنید و رشد کنید.

17. شکست را برای خودتان ارزیابی کنید: به این فکر کنید که شکست مقدمه ایست برای پیروزی در آینده و اگر به آدمهای موفق نگاه کنید در می یابید که در ابتدا آنها آدمهایی بوده اند که بیشتر از دیگران شکست خورده اند و الان از همه موفق ترند و درمی یابیم که آنها واکنش متفاوتی به شکست دارند که با واکنش های آدمهای عادی فرق می کند. این مسئله باعث می شود که اعتماد به نفس بیشتری کسب کنید و در زندگی موفق شوید.

 

تهیه و تنظیم :  مهرنوش انصارالحسینی (روانشناس و مشاور )


دپارتمان تحقیقات مرکز نوروفیدبک و بیوفیدبک آلومینا


انتشار مقاله در اینترنت یا در مجلات با درج منبع مقاله (با درج لینک فعال به سایت مرکز آلومینا) منعی ندارد و در غیر اینصورت پیگرد قانونی دارد.

 

 


 

کلینیک فوق تخصصی مشاوره آلومینا


کلینیک آلومینا از حدود 3 سال پیش با ترکیبی از اساتید دانشگاه و مجرب ترین کادر درمان حیطه بیماریهای اعصاب و روان کار خود را آغاز نموده است.

این کلینیک متشکل از پزشکان متخصص و فوق تخصص اعصاب و روان (روانپزشک)، روانشناس ، و نوروتراپیست با هدف  ارائه خدمات تشخیصی، درمانی وبا استفاده از جدیدترین تکنولوژی ها و روش های درمانی (نوروفیدبک،بیوفیدبک، شناخت درمانی،رفتار درمانی،روان درمانی شناختی،بازی درمانی،گفتار درمانی،دارو درمانی،رفتار درمانی دیالکتیکی و …) در خدمت شما عزیزان است.

 

جهت مشاوره و درمان با ما تماس بگیرید.

Comments are closed.

error: Content is protected !!