میگرن وضعیتی

Migraine Types Symptoms Treatment - میگرن وضعیتی

 

میگرن وضعیتی

میگرن یکی از انواع سردرد است که علاوه بر سردرد با تنوعی از علائمی مانند تهوع و استفراغ، سرگیجه و مشکلات بینایی شناسایی می شود. سردردهای میگرنی معمولا بین چند ساعت تا چند روز تداوم پیدا می کنند. اما نوع خاصی از حملات میگرن وجود دارد که به مدت 72 ساعت مداوم و بدون بهبودی ادامه پیدا می کند. این نوع میگرن تحت عنوان میگرن وضعیتی شناخته می شود. معمولا جهت درمان این نوع از حملات میگرن بستری شدن در بیمارستان برای تسکین درد و رفع کمبود آب بدن ناشی از تهوع و استفراغ ضرورت پیدا می کند.

در صورتیکه حملات میگرن معمولی به موقع درمان نشوند و یا در درمان آن ها از داروهای نامناسب و یا مصرف بیش از اندازه ی داروها استفاده شود می توانند به  حملات میگرن وضعیتی تبدیل شوند.

علائم میگرن وضعیتی مشابه حملات میگرن معمولی است. علائمی مانند سرگیجه، سردرد، اورا و اختلالات حسی- بینایی، استفراغ و …

از آن جایی که حملات میگرن وضعیتی طولانی مدت هستند و حداقل به مدت 3 روز ادامه پیدا می کنند علائم همراه با سردرد می توانند عوارضی برای فرد مبتلا به همراه داشته باشند. از جمله  از دست دادن آب بدن و خستگی مزمن در نتیجه ی بی خوابی.

داورهایی که معمولا برای درمان اورژانسی سردردهای وضعیتی مورد استفاده قرار می گیرند عبارت اند : متوکلوپرامید، کلروپرومازین و پروکلرپرازین، سوماتریپتان، دگزامتازون، پرنیزولون و دکاردون.

با این حالل مصرف این داروها معمولا برای تسکین موقت درد ناشی از میگرن وضعیتی کاربرد دارند. مهم ترین و اثربخش ترین شیوه های درمانی برای این نوع میگرن، استفاده از روش های درمانی پیشگیرانه مانند بیوفیدبک، تزریق بوتاکس و رعایت اصول بهداشتی روزانه است.

 

درمان بیوفیدبک برای انواع سردرد و میگرن

بیوفیدبک تکنیکی است که می تواند با فراهم کردن اطلاعاتی (بازخورد) از انقباض های عضلانی، دمای پوست، امواج مغزی و سایر فرایندهای فیزیولوژیک بدن بیماران،در جهت آموزش روش های کاهش استرس در بیماران مبتلا به انواع میگرن و سر درد موثر واقع شود.در این روش درمانی،حسگرهای کوچک فلزی که الکترود نامیده می شوند، به پوست بیمار متصل می گردند و مقادیر تنش عضلانی و یا دمای پوست بیمار را اندازه گیری می کنند. برای مثال یک پاسخ استرسی دمای پوست را به دلیل تنگ کردن رگهای خونی کاهش می دهد در حالی که یک پاسخ ریلکسیشن باعث گشاد شدن رگهای خونی و در نتیجه گرم شدن پوست می شود.

نتایج مطالعات انجام شده بسیاری نشان از تغییر جریان خون در مغز حین حمله های میگرن و دوره های محو شدن درد در بین این حملات دارد. با استفاده از تمرینات بیوفیدبک، شخص می تواند جریان خون داخل مغز خود را تحت تأثیر قرار داده و میزان درد را بهتر کنترل کند.

بسیاری از مطالعات بیوفیدبک نشان داده اند که این درمان هم در بزرگسالان و هم کودکان باعث کاهش تناوب و طول مدت حملات سردرد شده است. به طور عمومی، تأثیرات بیوفیدبک قابل مقایسه با بسیاری از داروهای استفاده شده برای سردردهای مزمن بوده است و می تواند به عنوان یک درمان با اولویت بالا برای بهبود میگرن های تکرار شونده باشد.

خدمات بیوفیدبک در درمان میگرن بصورت اختصاصی در کلینیک آلومینا در دسترس می باشد.

تهیه و تنظیم : انیس جهانبازی (کارشناس ارشد روانشناسی ، مشاور و درمانگر)

دپارتمان تحقیقات مرکز نوروفیدبک و بیوفیدبک آلومینا

انتشار مقاله در اینترنت یا در مجلات با درج منبع مقاله (با درج لینک فعال به سایت مرکز آلومینا) منعی ندارد و در غیر اینصورت پیگرد قانونی دارد.

خواننده گرامی : برای تهیه هر یک از این مقالات جهت ارتقا سلامتی شما هم میهنان عزیز ، زمان و انرژی و هزینه بسیار زیادی صرف می شود، پس در حق ما لطف نموده و کپی رایت را رعایت کنید و به ما در ادامه فعالیتمان امید و انگیزه بدهید . با سپاس از خوانندگان محترم و با امید به روزهای بهتر

مرکز تخصصی نوروفیدبک و بیوفیدبک آلومینا

خدمات درمان انواع سردرد و میگرن با روش بیوفیدبک بصورت اختصاصی

زیر نظر متخصصین مغز و اعصاب

در مرکز بیوفیدبک و نوروفیدبک آلومینا انجام می شود

جهت کسب اطلاعات بیشتر و تعیین نوبت ویزیت تماس بگیرید.

 

کلمات کلیدی:میگرن وضعیتی، انواع سردرد، درمان انواع سردرد ، درمان غیردارویی میگرن، درمان های جدید برای میگرن ، میگرن، درمان غیردارویی سردرد، بیوفیدبک در درمان سردرد، بیوفیدبک.

 

 

Comments are closed.

error: Content is protected !!