نکات مهم برای والدین مبتلا به میگرن

Children with migraine - نکات مهم برای والدین مبتلا به میگرن

 

نکات  مهم برای والدین مبتلا به میگرن

اگر شما پدر و مادری مبتلا به میگرن هستید، احتمالا در مورد نحوه ی اثرگداری این بیماری بر کیفیت سلامت خانواده ی خود نگران هستید.حملات میگرن می توانند در بدترین زمان ممکن شدت یابند و انجام وظایف  والدینی را برای شما دشوار کنند.دکتر هالپرن، استادیار بالینی مغز و اعصاب دانشکده ی پزشکی دانشگاه نیویورک می گوید: به دلیل ماهیت ناتوان کننده ی علائم همراه میگرن مانند حساسیت به صدا و نو و حالت تهوع، این بیماری مراقبت مناسب از فرزندان و رسیدگی کردن به آن ها را به شدت دشوار می سازد. با این وجود خوشبختانه راه هایی وجود دارند که شما می توانید با استفاده از آن ها و با مدیریت علائم و حملات میگرن خود به نحو شایسته تری در حین بروز حملات میگرن به فرزندان خود رسیدگی کنید

1-      برای مقابله با حملات ناگهانی میگرن همیشه آماده باشید. برنامه ریزی برای چگونگی مهار کردن علائم سردرد می تواند شدت و فرکانس حملات سردرد شما را کاهش دهد.به عنوان مثال شواهد نشان می دهند که فاصله افتادن بین وعده های غذایی می تواند محرکی برای بروز حملات میگرن باشد. بنابراین سعی کنید همیشه یک میان وعده ی سبک و سالم همراه خود داشته باشید تا هیچ وقت گرسنه نمانید. علاوه بر این همیشه داروهای سردرد خود را همراه داشته باشید و برای اینکه مصرف دارو و میان وعده ی خود را فراموش نکنید از زنگ هشدار دهنده ی ساعت مچی و یا موبایل خود استفاده کنید. در دسترس بودن همیشگی داروهایتان بسیار اهمیت دارد تا به محض مشاهده ی اولین علائم هشداردهنده ی میگرن با مصرف آن ها از تشدید سردرد جلوگیری کنید. اریکا بولز، مادر یک دختر 2ساله بیان می کند که : من یک بار در خانه ی یکی از دوستانم و در حالیکه مشغول حمام کردن دخترم و بچه های دوستم بودم متوجه شروع علائم حمله ی میگرن شدم و متاسفانه چون داروهایم را همراه نبرده بودم نتوانستم از بروز حمله ی شدید میگرن جلوگیری کنم و بعد از آن هرگز بدون همراه داشتن داروهایم از خانه بیرون نزدم!

2-      شناسایی عوامل محرک میگرن و اجتناب از آن ها در پیشگیری و کنترل حملات سردرد اهمیت بسیار زیادی دارد.اگر شما از کاملا مطمئن نیستید که چه عواملی برانگیزاننده ی علائم سردردتان هستند توصیه می شود که به مدت یک ماه تمام عوامل احتمالی را در یک دفترچه یادداشت کنید.در این دفترچه تمام موارد شروع حمله ی سردرد خود را یادداشت کنید. میزان شدت درد را از 1 تا 10 نمره گذاری کنید و تمام عوامل همراه مانند عدم خواب کافی، خوردن غذایی به خصوص و … را یادداشت کنید. توجه به چرخه ی قاعده گی در زنان اهمیت زیادی دارد و باید یادداشت شود. بعد از اینکه عوامل محرک سردرد خود را به خوبی شناسایی کردید برای اجتناب از آن ها برنامه ریزی داشته باشید.

3-      برای بازی با فرزندانتان مکان های آرام و فعالیت های ساده و کم تحرک را انتخاب کنید. بسیاری از والدین مبتلا به میگرن بیان می کنند که حتی در شرایط بروز حملات میگرن هم می توانند به انجام فعالیت های مشترک با فرزندادنشان ادامه دهند .البته در صورتی که برای این کار محیطی مناسب، آرام و خالی از عوامل محرک سردرد انتخاب کرده کرده باشند. دوری از مکان های تشدید کننده ی سردرد مثل زمین های بازی با نور آفتاب و پر از صدای جیغ بچه ها برای کنترل علائم میگرن اهمیت زیادی دارد.انجام دادن فعالیت های مشترک آرام مانند کتاب خواندن و نقاشی کردن به دور از محیط های شلوغ و پر سرو صدا حتی در زمان وجود سردرد امکان پذیر است.به امر به خصوص برای والدینی که مبتلا به سردرد مزمن روزانه هستند اهمیت زیادی دارد که با وجود درد بتوانند تعامل خود با فرزندانشان را حفظ کنند. ایجاد یک فضای آرام که بچه ها بتوانند در آن بازی کنندو شما در حین مراقبت از آن ها کمی استراحت کنید می تواند در این مورد به شما کمک کند.

4-      در مورد بیماری میگرن خود با بچه ها حرف بزنید.متخصصان معتقدند که والدین مبتلا به میگرن بهتر است در مورد بیماری خود به زبان ساده با کودکان خود صحبت کنند.زمانی که شما دچار حمله ی ناگهانی میگرن می شوید احتمالا بچه ها از تغییر رفتار شما متعجب، نگران و یا وحشت زده می شوند. بهترین راه حل برای از بین بردن نگرانی و ترس بچه ها در این مورد این است که خیلی روشن و واضح در مورد بیماری خود با بچه ها صحبت کنید تا آن ها بتوانند تغییر رفتار ناگهانی شما را بهتر درک کنند و برای رفع سردرد با شما همکاری داشته باشند. شما می توانید با توجه به سن فرزندانتان به زبانی ساده و قابل فهم ماهیت اساسی میگرن را به عنوان درد شدیدی که تا مدت زمان زیادی پایدار باقی می ماند توضیح دهید. ساده بودن این توضیحات خیلی مهم است. مطمئن باشید کودک شما بعد از اینکه شرایط شما را درک کند برای رفع علائم سردرد با شما همکاری خواهد کرد و این منجر به تسریع بهبودی شما خواهد شد.

5-      برای خود یک پشیبان دائمی انتخاب کنید . یکی از افراد نزدیک خود را که برایتان کاملا قابل اعتماد است انتخاب کنید و در مورد بیماری میگرن خود با او صحبت کنید و در مواقعی که با شروع حملات میگرن مواجه می شوید از او بخواهید تا برای چند ساعت از فرزندان شما مراقبت کند. مهم است که پشیبان شما بتواند در مواقع ضروروی به کمک شما بیاید و درست بداند که در صورت بروز حمله ی میگرن شما دقیقا چه کاری باید انجام دهد.

6-      تمام گزینه های درمانی موجود برای میگرن را امتحان کنید. اگر احساس می کنید که مصرف دارو و روش های درمانی که تا به امروز از آن ها استفاده کرده اید تاثیر چندانی در کاهش علائم شما نداشته اند سعی کنید در مورد روش های درمانی جدید این بیماری پرس و جو کنید و در صورت امکان از آن ها استفاده کنید.

 

 

درمان بیوفیدبک برای انواع سردرد و میگرن

بیوفیدبک تکنیکی است که می تواند با فراهم کردن اطلاعاتی (بازخورد) از انقباض های عضلانی، دمای پوست، امواج مغزی و سایر فرایندهای فیزیولوژیک بدن بیماران،در جهت آموزش روش های کاهش استرس در بیماران مبتلا به انواع میگرن و سر درد موثر واقع شود.در این روش درمانی،حسگرهای کوچک فلزی که الکترود نامیده می شوند، به پوست بیمار متصل می گردند و مقادیر تنش عضلانی و یا دمای پوست بیمار را اندازه گیری می کنند. برای مثال یک پاسخ استرسی دمای پوست را به دلیل تنگ کردن رگهای خونی کاهش می دهد در حالی که یک پاسخ ریلکسیشن باعث گشاد شدن رگهای خونی و در نتیجه گرم شدن پوست می شود.

نتایج مطالعات انجام شده بسیاری نشان از تغییر جریان خون در مغز حین حمله های میگرن و دوره های محو شدن درد در بین این حملات دارد. با استفاده از تمرینات بیوفیدبک، شخص می تواند جریان خون داخل مغز خود را تحت تأثیر قرار داده و میزان درد را بهتر کنترل کند.

بسیاری از مطالعات بیوفیدبک نشان داده اند که این درمان هم در بزرگسالان و هم کودکان باعث کاهش تناوب و طول مدت حملات سردرد شده است. به طور عمومی، تأثیرات بیوفیدبک قابل مقایسه با بسیاری از داروهای استفاده شده برای سردردهای مزمن بوده است و می تواند به عنوان یک درمان با اولویت بالا برای بهبود میگرن های تکرار شونده باشد.

خدمات بیوفیدبک در درمان میگرن بصورت اختصاصی در کلینیک آلومینا در دسترس می باشد.

تهیه و تنظیم : انیس جهانبازی (کارشناس ارشد روانشناسی ، مشاور و درمانگر)

دپارتمان تحقیقات مرکز نوروفیدبک و بیوفیدبک آلومینا

انتشار مقاله در اینترنت یا در مجلات با درج منبع مقاله (با درج لینک فعال به سایت مرکز آلومینا) منعی ندارد و در غیر اینصورت پیگرد قانونی دارد.

خواننده گرامی : برای تهیه هر یک از این مقالات جهت ارتقا سلامتی شما هم میهنان عزیز ، زمان و انرژی و هزینه بسیار زیادی صرف می شود، پس در حق ما لطف نموده و کپی رایت را رعایت کنید و به ما در ادامه فعالیتمان امید و انگیزه بدهید . با سپاس از خوانندگان محترم و با امید به روزهای بهتر

مرکز تخصصی نوروفیدبک و بیوفیدبک آلومینا

خدمات درمان انواع سردرد و میگرن با روش بیوفیدبک بصورت اختصاصی

زیر نظر متخصصین مغز و اعصاب

در مرکز بیوفیدبک و نوروفیدبک آلومینا انجام می شود

جهت کسب اطلاعات بیشتر و تعیین نوبت ویزیت تماس بگیرید.

 

کلمات کلیدی: انواع سردرد، درمان انواع سردرد ، درمان غیردارویی میگرن، درمان های جدید برای میگرن ، میگرن، درمان غیردارویی سردرد، بیوفیدبک در درمان سردرد، بیوفیدبک، والدین مبتلا به میگرن، مراقبت از فرزندان و میگرن، تاثیر میگرن بر نگهداری از فرزندان، روش های مراقبت از فرزندان برای والدین مبتلا به میگرن.

 

 

 

 

 

 

Comments are closed.

error: Content is protected !!